Двойните шампиони по баскетбол на Австрия – близначките Анна-Мария и Мария-Магдалена Коляндрови, придобиха педагогическа правоспособност за учители по физическо възпитание и спорт в Югозападния университет в Благоевград. Така след като през месец май се дипломираха като треньори по вид спорт /баскетбол/ във Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт на ЮЗУ „Н. Рилски“, сега двете сестри, които постигнаха страхотен успех и вдигнаха купата, а техният клуб „Санкт Пьолтен” триумфира и с титлата в австрийското първенство, се явиха в ЮЗУ – Благоеград на държавния практико-приложен изпит за придобиване на допълнителна професионална квалификация „Учител по физическо възпитание и спорт“.
Обучението за ДПК се осъществява в рамките на една година и е предназначено за специалисти с базова подготовка по видове спорт. Финалния изпит, който се проведе в залата на благоевградския университет, положиха 16 действащи треньори и един кинезитерапевт. Тъй като базовите училища, в които са били на практика, в момента са в лятна ваканция, то специализантите изнесоха уроци по ФВС, като в ролята на ученици бяха техните състуденти.
Пръв пред изпитната комисия, съставена от зам. декана на Факултета по педагогика и ръководител на Катедрата по ТМФВ /Теория и методика на физическото възпитание/ доц. Даниела Томова, доц. Невяна Докова и гл. ас. Янко Руменов, застана известният волейболист от Разлог и бивш младежки национал Георги Левенов. След направения разбор в ролята на учител влезе доскорошната централна нападателка на волейболен клуб „Берое“ /Стара Загора/ Виолина Николова.
„Обичам и треньорската, и учителската професия, още повече че работя с деца“, сподели и треньорката по ски в СК „ Банско“ Елена Клечерова, която също бе на изпита в ЮЗУ. Тя е сестра на известния в близкото минало биатлонист Михаил Клечеров, който придоби докторска степен по „Теория и методика на физическото възпитание и спортната тренировка“ в благоевградския ВУЗ.
От комисията задълбочено анализираха представените от студентите план-конспекти на уроците, заложените упражнения и самото протичане на часа. Не липсваха и критични бележки. Така например и доц. Томова, и доц. Докова посъветваха част от специализантите да избягат от треньорското в себе си, а като учители по ФВС да се уповават на основните дидактически принципи – за нагледност, системност, достъпност, трайност и индивидуален подход.
Любопитното е, че сред явилите се имаше не само действащи треньори, но и учители. Такъв е случаят със специалиста по плуване Теодор Александров. Той е дългогодишен състезател на „Левски“, многократен републикански и вицерепубликански шампион в редица дисциплини, също така и национален състезател с участие на балкански и европейски първенства. Следването си продължава в Югозападния университет „Неофит Рилски“ също със специалност „Спорт-Плуване“. От три години е част от екипа на столично частно международно училище.
Професионална реализация и като треньор, и като учител е намерил и Кемал Рашидов, който е треньор по футбол във ФК „София спорт“ и учител по ФВС в 94 СУ в София.
А сестри Коляндрови показаха, че действително са придобили цялостна спортнопедагогическа подготовка. Малко преди изпита Анна-Мария и Мария-Магдалена бяха в ролята на консултанти и колеги се допитваха до тях дали правилно са структурирали отделните части на урока и са избрали подходящите упражнения. С оглед на своята профилираност, двете титулувани състезателки, които са и треньорки, представиха уроци по баскетбол в 6 клас.
„Към момента с приоритет са спортните ни кариери и треньорската дейност, но човек винаги трябва да има алтернативи. Именно по тази причина решихме да придобием и професионална квалификация за учител по ФВС“, споделиха сестри Коляндрови. Те изразиха удовлетвореността си от придобитите знания и умения в Югозападния университет и след изпита заминаха за Австрия, за да се подготвят на новия сезон на първенството.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА