След Лозно от воден режим заплашено и Соволяво, реката и кладенците са под минимума
На извънредно съвещание в общината бяха извикани селските кметове в Кюстендилско заради усложнената пожарна обстановка, обсъждани са още общественият ред, кражбите и водата.
„Заостриха ни вниманието към пожарите. Лятото е горещо. Хората са безотговорни. Създават се предпоставки за възникване на големи пожари. Напомниха ни, че вече има такива на границата с Република Македония”, каза кметът на село Соволяно Пламен Илиев и добави, че проблем има и с водата.
„От два дни в село Лозно е обявен воден режим. Мисля, че след няколко дни и Соволяно ще го последва. Умолявам хората от селото да пестят водата и да спрат да поливат градините. Знам, че е лошо, но без вода не се живее”, добави селският първенец.
Според него от две години в Соволяно се получава запушване на тръбите и стават големи аварии, но се надява, че в най-скоро време да започне чаканият ремонт на водопроводната мрежа. Реката и сондажните кладенци са под минимума.
„Не знам как ще изкараме. Издал съм заповед питейната вода да не се ползва за напояване”, заяви управникът.
Три пожара са локализирани на територията на община Кюстендил, съобщи Ивайло Чалъков, експерт в направление „Отбранителна и мобилизационна подготовка” към община Кюстендил, след редовно съвещание със селските първенци. Гасени са пламъци в селата Преколница, Цървен дол и Коприва. Въведено е и частично бедствено положение за тези региони до пълното овладяване, допълни той.
Кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов излиза с нарочна заповед, а копие от нея ще се изпрати и на областния управител Александър Пандурски.
„Все още текат следствени действия, на място има и криминална полиция, за да се установи дали се касае за умишлен палеж, или евентуално е възникнало след хвърлени стъкла. Известно е, че този материал играе ролята на лупа. Така става предпоставка за горски и полски пожар”, каза още Чалъков. Според него не са засегнати постройки, жилища и човешки фактори, но са изпепелени 450 декара площи.
Екипите на РДПБЗН и три мобилни екипа на Горско стопанство – Кюстендил са на място. Бе привлечена и тежка механизирана техника, булдозер за направа на просеки, така че да могат противопожарните автомобили и да правят обливания в горските територии.
ГЕРГАНА ИВАНОВА