Какво се случва с изграждането на газопровода Симитли-Разлог-Банско, който трябваше да бъде пуснат в експлоатация в края на 2020 г.? Защо проектът, така важен за икономическото развитие на Пиринско, буксува? Политическата криза в страната и газовата криза, предизвикана от войната на Русия в Украйна, ли е обяснението, или има и други причини? Какви действия са предприети от трите общини, през които ще минава трасето на газопровода?
Ето какво показа репортерската проверка на „Струма“. Кметът на Симитли Апостол Апостолов заяви, че са проведени срещи с кметовете на селата, през чиито землища е предвидено да минава газопроводът.
„При първоначалните разговори със специалистите стана ясно, че част от трасето минава през лозята на хората от село Полето. Обсъждания след това не са правени. От страна на общината не сме провеждали процедури по отчуждаване на имоти”, заяви кметът Апостолов, според когото причините за блокажа на газопровода се крият в липсата на стабилност в държавното управление.
Иначе разрешението за изработване на Подробен устройствен план за елементите на техническата инфраструктура на преносния газопровод бе издадено от областния управител на Благоевград Бисер Михайлов още през 2017 г. Възложител е „Булгартрансгаз” ЕАД, който сключва договор за грант с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), с който на държавното дружество е отпусната безвъзмездна финансова помощ от Международен фонд „Козлодуй” за „Изграждане на преносни газопроводи с автоматични газорегулиращи станции, сред които тази в „Банско – Разлог“. С Решение № 312 от 10.05.2018 г. на Министерски съвет обект „Преносен газопровод до Разлог и Банско“ е обявен за обект с национално значение заедно с други 8 обекта в страната. Предвидено е трасето на газопровода да е с дължина 36,7 км и да преминава през землищата на с. Полето, гр. Симитли, с. Брежани и с. Градево, община Симитли, и гр. Разлог. За обекта е издадено Решение № ОВОС 4-4/2018 г. от министъра на околната среда и водите, разработен и одобрен е Подробен устройствен план – Парцеларен план със Заповед № РД-02-15-97/30.10.2020 г., в сила от 21.11.2020 г. на заместник-министъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Oт страна на Община Разлог са предприети следните действия: „Община Разлог е заплатила 4000 лв. за скици и 28 770 лв. за оценки. Назначена е комисия по чл. 210 на ЗУТ за определяне размера на обезщетенията за учредяване на сервитут и за определяне на размера на обезщетенията за учредяване на право на строеж (при необходимост) върху имоти, общинска собственост. Заповедта е изпратена на „Булгартрансгаз” за информация с придружително писмо. В заповедта са упоменати разходите за работа на комисията, които се заплащат от възложителя на обекта. Възложено и платено е изготвянето на пазарни оценки на лицензиран независим оценител за оценка на земеделски земи и на горски територии. За всеки имот е извадена и скица. Искането за издаване на скиците е извършено от членове на комисията във връзка с учредяване на вещно право, съгласно влязъл в сила ПУП-ПП. Разходите за това са включени съответно в перото „Разходи за работата на комисията“. След изготвянето на оценките те са изпратени на възложителя „Булгартрансгаз”, защото в първоначалното писмо е записано, че желае оценките да бъдат прегледани от него, преди да бъдат приети от назначената комисия по чл. 210 на ЗУТ. Комисията е прегледала и приела изготвените оценки, като за същото е изготвен и подписан протокол със съответното решение“, информираха от пресцентъра на Община Разлог.
„Ние сме последната община по трасето. Хранилището ще е в Разлог. Изграждането на газопровода е от изключително значение за развитие на икономиката и туристическия бизнес, тъй като много от хотелите в община Банско са газифицирани. След увеличената цена на газа повечето от тях се принудиха да минат на термопомпи. Ако газопроводът бъде изграден, прогнозите на експертите са, че намалението на цената за крайния потребител ще бъде с 34%, което е много. Освен това ползите за екологията са безспорни”, заяви кметът на Банско Иван Кадев.
Към момента доставката на компенсирано синьо гориво за Банско и Разлог се извършва със специални автомобили – трейлъри, на частна благоевградска фирма, които превозват в бутилки гориво от газоизмервателната станция в Симитли.
Интерес към актуалното състояние на проекта за изграждане на газопровода е проявил и благоевградският депутат Владимир Табутов от ПП „Продължаваме промяната“, който е отправил питане до служебния министър на енергетиката Росен Христов, а срокът за отговор е днес.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА