Председателят на Общинския съвет в Гърмен Денис Шенгов вчера напусна поста и ще изкара последната година от мандата като редови общински съветник.
„Направих го по собствена воля. Причините ми са лични“, лаконичен бе той пред в. „Струма“.
Според негови колеги в ОбС „личната причина“ на Шенгов е пряко свързана с една от изтеглените точки в дневния ред на последната сесия на ОбС, която се проведе на 31 май. Тя бе по предложение на съветниците Благой Папазов, Кямран Абдиков и Иса Юзеир, които искаха да се повиши работното време на председателя Денис Шенгов на 8 часа и съответно да се покачи заплатата му на 90% от кметското възнаграждение.
До момента Шенгов работеше като председател на ОбС на половин щат и 50% от заплатата на кмета Феим Иса. Този вариант той сам избра още през 2019 г., защото към онзи момент Шенгов беше и директор на „ДГС Гърмен”. Това бе единственият му шанс да запази и двете длъжности. Преди 1 г. обаче Шенгов, който бе кандидат-депутат от ГЕРБ, бе уволнен от директорския пост в местното Горско стопанство и оттогава всъщност заплатата на половина щат като председател е единственият му приход.
Мотивът на вносителите на предложението бе не заради това, че Шенгов е останал без заплата като директор на Горското, а понеже нараснал обемът преписки в общината и му трябва повече време да се подготвя за сесиите.
На практика съветниците се бяха подготвили много внимателно с предложението, като дори бяха качили на сайта на общината проекта си за Правилник за организацията и дейността на Общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, с променени в него 2 точки – за работното време и заплатата на председателя. Проектът им стоя на сайта необходимите 30 дни и по него не постъпи нито едно възражение.
И съвсем неочаквано на самата сесия това предложение бе изтеглено от вносителите. Малко по-късно се разбра, че това е станало по изричното искане на самия Денис Шенгов. В кулоарите на ОбС се заговори, че председателят бил натиснат от общинския кмет Феим Иса да накара хората си да махнат точката от дневния ред заради отказ на съветниците от ГЕРБ и ДПС да подкрепят инвестиционно намерение за с. Хвостяне, което също бе подготвено за гласуване на майската сесия.
Става въпрос за мегаинвестиция върху изоставена нива общинска собственост. Нивата е в местността Под корията, а площта й е огромна – 670 898 кв.м. Върху тези близо 671 дка софийската фирма „Съни Хил парк” ООД с управител Ивайло Петков има намерение да изгради най-големия в страната фотоволтаичен парк с инсталирана мощност 61 MWp. За сравнение в момента най-големият парк е в Самоводене с инсталираната мощност 45 MWp на площ от 618 294 кв.м, а проектът струва на инвеститорите 150 млн. евро.
Според предложението, изготвено от кмета Иса до ОбС – Гърмен, „Фирмата Съни Хил парк“ иска нивата за 30 г. и се ангажира, ако я получи, да предоставя безвъзмездно на сградата на общината електричество през следващите 3 десетилетия и да санира безвъзмездно сградата на кметството в Хвостяне.
Със спестените пари от безплатния ток Иса се надява да подмени уличното осветление, общината да започне да пести по 506 тона годишно СО2, бюджетът да се напълни допълнително с приходи от местни данъци и такси и т.н. Инвеститорите го уверили още, че строителните дейности ще продължат 2 години, като в пиковите моменти в парка ще работят по 100 души едновременно. Иса е убеден, че давайки нивата в Хвостяне за соларен парк, общината ще се превърне в „разпознаваем лидер на зелената енергия в България“.
Въпреки това, точно както и предложението за работното време на Шенгов, на самата сесия Феим Иса изтегли точката за парка от дневния ред, след като проучването му показа, че няма да събере необходимите съветнически гласове за подкрепа.
Причината е, че в Хвостяне не искат и да чуят за соларния парк и събират подписка срещу инвестиционното намерение. Животновъдите се притесняват, че вече няма да има къде да пасат животните си, ловците – че няма да могат да ловуват между слънчевите панели, а всички цитират жителите на с. Мосомище, според които, след като в края на селото бил направен такъв парк, спрял да вали дъжд и всички пчели изчезнали.
За парка в Хвостяне вече е имало няколко срещи на общоселски събрания с инвеститорите и общински съветници, но въпреки опитите на Иса и кмета на селото Сейхан Ахмедов да ги убедят, че няма от какво да се притесняват, жителите на селото са твърдо против бъдещата инвестиция.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
Денис Шенгов