
Наложената изолация заради коронавируса освободи съзнанието на местния бизнес от решаване на дребни делови задачи и отприщи мечтите им за бъдещето, в резултат на което за няколко дни те заляха институциите на Министерството на околната среда и водите и кметствата с мегапроектите си, които възнамеряват да реализират веднага след нормализиране на ситуацията.
Благоевградските бизнесмени Христо Несторов и Пламен Чакъров например стартираха инвестиционното си намерение да построят не 1, а цели 9 къщи в близкото до града, популярно като милионерска вилна зона с. Рилци. Двамата действат от името на фирмата си „Форест хил инвест”ООД. Най-новото ВИП селище в Рилци ще бъде издигнато върху 9 съседни имота в местността Топузица, които фирмата купила през 2008 г. Всяка къща ще е на 2 етажа върху застроена площ от 120 кв.м.
Засега бизнесмените не са посочили други детайли от бъдещия строеж, но намерението им е в съвсем начална фаза и още дори нямат предварителни договори с ВиК – Благоевград за водоснабдяване на имота. Самото дружество е регистрирано през декември 2010 г. с разностранен предмет на дейност и уставен капитал от 5000 лв., 3000 лв. от които са на Чакъров, а останалите на съдружника му.
Санданчанинът Антон Кочев не остана по-назад от благоевградските инвеститори и обяви намерението си да вдигне 10 къщи за гости и ресторант в санданското с. Кърланово. За място на своята инвестиция той е избрал местността Арнаудовото. Този строеж се очертава по-бързо реализуем, защото къщите ще са със застроена площ 30-40 кв.м, тип бунгала, монтирани върху стоманобетонови фундаменти. Освен тях върху терена от 2103 кв.м ще има и ресторант от 160-180 кв.м, достатъчен за 50-60 посетители. За имота вече има изградено водопроводно отклонение. Вилното селище ще ползва 10 куб.м вода на ден от мрежата, поддържана от общинското водоснабдително дружество УВЕКС, а битово-фекалните води ще са 8 кубика и ще се събират в яма в района на имота. Вероятно този детайл от проекта ще претърпи корекция, защото Кочев е предвидил обемът на изгребната яма да е едва 40 кубика, което ще рече, че тя трябва да се изпразва на всеки 5 дни, а това едва ли е много удачно решение при пълна с почиващи база.
Мегапроектите се родиха не само в главите на дребния и средния бизнес, но и на редови жители на района. Например възложител с инициалиГ.М. е приготвил цялата документация за изграждане на 6 жилищни сгради в местността Пенков чифлик-Ш.39“ по кадастралната карта на гр. Благоевград. Местността е в благоевградския кв. „Струмско”, а теренът е с площ 2967 кв.м и към момента – с начин на трайно ползване „нива“. Жилищните сгради ще са с максимална височина от 8 метра и със застроена площ около 100-120 м всяка.
Съгласно становище от 14.04.2020 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни и План за управление на риска от наводнения, поради което то вече е изпратено за сведение в община Благоевград с първото одобрение на една от екоинституциите.
ВАНЯ СИМЕОНОВА