Изперете правилно възглавниците и сутиена в пералнята

Страхувате ли се, че след като изперете възглавницата си в пералнята, ще извадите от барабана ужасяваща буца разместен пълнеж в калъфката на възглавницата? Опасенията ви са основателни: трябва да сте много внимателни по този въпрос.
Защо изобщо да перете възглавницата? Защото се замърсява не само калъфката й: в пълнежа също се натрупват бактерии, себум и прахови акари. А ако редовно си лягате с мокра коса, във възглавницата може да се засели дори мухъл.

Това, че не можем да го видим, не означава, че не е вътре във възглавницата. Два пъти годишно или поне веднъж на 12 месеца задължително отделяйте време да изперете възглавницата си на ръка или в пералнята: тази хигиенна мярка ще намали вероятността от алергични реакции и други кожни проблеми.

Вижте универсалните инструкции за пране на различни възглавници в перална машина:

1. Проверете етикета или погледнете вътре във възглавницата. Определете дали си заслужава да рискувате.
2. Поставете възглавницата в барабана, така че да се запълни почти цялото й пространство. Ако възглавницата е голяма, изперете я самостоятелно, докато по-компактните трябва да се подреждат по двойки. Можете да поставите възглавниците в специална торбичка за пране – това ще ги предпази от повреда.
3. Залейте с гел за пране или хвърлете в капсула: сухите прахове не се изпират добре и е препоръчително да ги използвате само ако перете единствено калъфки за възглавници.
4. Изберете деликатен режим: температурата на водата не трябва да е по-висока от 40 градуса или по-добре 30. Отвивайте на минимална скорост.
5. Изчакване.
6. Включете допълнителното изплакване.
7. Изсушаване. Ако разполагате с машина със сушилня, хвърлете няколко топки за тенис, за да помогнете за разбиването на бучките от пълнежа. Ако не разполагате със сушилня, поставете възглавницата на добре проветриво, сухо място, но не върху радиатора.
8. Периодично разклащайте възглавницата, за да разпределите равномерно пълнежа.

Желателно е да се откажете от белина, особено агресивна, в противен случай рискът от разваляне на възглавницата ще се увеличи.
Не всяка възглавница може да бъде поставена в барабана без негативни последици. За да не поемате рискове, преди пране определете какъв вид пълнеж има вътре. Етикетът ще ви каже за това, а ако няма етикет, опитайте се внимателно да разрежете шева и да погледнете вътре, а след това да го зашиете отново.

1. Възглавници с естествен растителен пълнеж (елда, коприва и др.) не трябва да се изпират в перална машина: възможно е само ръчно пране.
2. Пълнежи от пух, вълна, конски косми – не е присъда: такива възглавници могат да се перат в перална машина, но е важно да се спазват редица правила.

– Дайте скъпите пухени възглавници на химическо чистене, бюджетните могат да се перат по схемата, описана по-горе. Ако не ви мързи, извадете пуха, сложете го в няколко торбички и изперете всичко поотделно: резултатът ще ви зарадва, защото продуктът ще бъде максимално чист и ще изсъхне бързо.
– Направете същото и с възглавниците от пера. Не перете при температури над 30 градуса и купете гел за пране с ланолин в него. Уверете се, че всички шевове са здрави и перата няма да попаднат в пералната машина.

3. Синтетичните материали като синтепон, холофибър, полистиролни топчета се перат най-лесно и има по-малко проблеми с такива възглавници.
Ако положението е лошо и смятате, че стандартното пране няма да свърши работа, настройте температурата на 60°C и центрофугирайте до 800 оборота в минута: синтетиката ще издържи.
Ортопедичните продукти никога не трябва да се перат в пералня: те се нуждаят от химическо чистене.

Сутиенът

Това е най-капризният елемент от женския гардероб, който изисква индивидуален подход. Не можете да перете сутиена твърде често, той е скъп и ще се износи след няколко месеца. Но веднъж седмично не е достатъчно, в противен случай, поради естественото изпотяване, в него се натрупват бактерии, които могат да причинят кожни инфекции и обичайните раздразнения.

Не си заслужава да рискувате красотата и здравето си, по-добре е да вземете този проблем под контрол. С качествена грижа бельото ще може да ви служи възможно най-дълго. Ето защо решихме да обърнем внимание на най-важните моменти, които се отнасят до компетентното изпиране на сутиена.
В идеалния случай експертите препоръчват да перете сутиена си поне след две или три носения. А за да му помогнете да запази новия си вид възможно най-дълго, няма по-добро решение от това просто да го освежите с ръчно пране.

Въпреки това, както по време на процеса на ръчно, така и на машинно почистване, има някои важни правила, които трябва да се спазват:
– Перете цветните и белите сутиени поотделно. Като цяло винаги подреждайте бельото по цвят, независимо от вида му.
– Избягвайте активното механично въздействие – не търкайте силно, не усуквайте.
– В процеса на изплакване не добавяйте балсам за бельо. Той влияе отрицателно върху състоянието на тъканта на сутиена.
– Ако перете сутиена в пералня, по-добре е да не го поставяте веднага в барабана, а да използвате специални торбички.
– Избягвайте продължителното накисване, за да не се износват прекалено бързо металните части на продукта.
– Използвайте специални продукти, които са предназначени за накисване на бельо.
– Винаги четете внимателно препоръките за пране на производителя, посочени на етикета на продукта, и ги спазвайте внимателно.

Спортни сутиени
Това е специална категория бельо. Често продуктите са изработени от най-издръжливите материали – полиестер, ликра, найлон. Такива, които не се страхуват нито от високите температури, нито от честото пране. И очевидно този артикул трябва да се пере след всяка тренировка.

Трикове за нежно пране
Накисването определено е добра идея. Що се отнася до белите базови сутиени, които с течение на времето променят цвета си заради потта, предлагаме да добавите 5 мл белина към една пета от легена с вода. Това не само ще освежи външния му вид, но и ще дезинфекцира продукта.
Дантелените крехки сутиени се препоръчва да се перат след 2-3 носения, като се накисват в какъвто и да е леко сапунен разтвор. Можете дори да използвате шампоан или душ гел. Само не забравяйте, че накисването не е необходимо за дълъг период от време. Достатъчно е да задържите изделието в разтвора само 1-2 часа и след това да изплакнете. Съветваме ви да използвате леко хладка вода, малко под 30 градуса или равна на тази марка.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *