Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) спря от продажба „Салатени миксове“ с неразрешени съставки. Проверка е установила наличие на смеси от зехтини и слънчогледово олио с вложени оцветители, консерванти и ароматизанти, съобщи Дир.бг.
Агенцията е спряла от продажба общо 2 542 броя маслинови масла в бутилки от 0.5 литра и от 1 литър при извънредна тематична проверка на 1153 търговски обекта във всички области в страната.
За установените несъответствия хранителните продукти са изтеглени от пазара, върнати са в производствените обекти и са пренасочени за нехранителни цели, включително и унищожаване, съобщиха от БАБХ.
От Агенцията отчитат, че най-често констатираните несъответствия са свързани с етикетирането – не е налична категорията на маслиновото масло, липсва информация на етикета на български език, не са посочени данни за произход, производител или дистрибутор.
Инспекторите са проверявали предлаганите в търговската мрежа маслинови масла и растителни масла смес, с вложено в състава им маслиново масло. Обект на проверките са били супермаркети и хранителни магазини, продаващи маслинови масла, складове за търговия на едро и дребно, и централни складове на търговските вериги в страната.
Анализът от проверката сочи, че на българския пазар се предлагат десетки видове маслинови масла с произход предимно от Гърция, но също така и от Испания, Италия и Португалия, доставени от търговски фирми – разпространители. При анализа на резултатите ясно се очертава тенденцията за голямо разнообразие на българския пазар, като преобладаващи са продажбите на „Маслиново масло от маслиново кюспе“ и „Маслиново масло, съставено от рафинирани и необработени маслинови масла“. Предлагат се и висококачествените „Маслиново масло Екстра virgin“ и „Маслиново масло Virgin“.
Обобщените резултати показват, че има значително подобрение по отношение на съответствието на маслиновите масла в търговската мрежа с изискванията на европейското законодателство, и по конкретно със Стандартите за търговия с маслиново масло в Европейската общност, приети с Регламент (ЕС) № 29/2012 г., задължителни за страните членки, уточняват от БАБХ.