Емблематичното кафене „Амони“ на площад „Г. Измирлиев“ в Благоевград вече е в историята. След близо четвърт век работа стопанинът му Петър Домозетски изнасясъбира всичко, вложено от него през годините в помещението, което ползваше с договор за сътрудничество с КНСБ.
„Синдикатът има договор с областната управа за безвъзмездно ползване на помещението за нуждите ни някъде от 2000 г., то е по чл. 46 на Кодекса на труда, да можем да осъществяваме функциите си. Оттогава е и споразумението с П. Домозетски“, обясни областният координатор на КНСБ за Благоевград Силвия Стоянова. През декември 2023 г. обаче изненадващо от КНСБ решили да прекратят договора за сътрудничество с Домозетски и дори отказали да му платят направените вложения за подобрения, в това число и стъклената витрина на лицевата страна на обекта.
„Струма“ научи, че в последния подписан документ няма клауза, че при разтрогване всичко остава за синдиката.
„Решихме от синдикален клуб-кафе да го преустроим в синдикална приемна“, съобщи С. Стоянова. Днес изтича срокът за освобождаване на помещението, но Домозетски помолил да му се дадат още 10-ина дни, за да успее да изнесе всичко.
„През годините ремонтните дейности са били за сметка на партньора ни, нямаме конфликт с него и ще го изчакаме. След 10 февруари започваме да ремонтираме сами помещението и се надяваме за 2-3 месеца, до лятото, да отворим приемната. В нея на разположение на членовете ни ще има синдикални адвокати, които ще консултират хората по трудово-правни и осигурителни въпроси и за синдикалните им права – всичко, свързано с дейността на КНСБ“, обясни областният координатор. На въпрос на „Струма“ как ще платят ремонта и как ще плащат режийните разходи на помещението, което е 940 кв.м разгърната площ, тя отговори, че ще е със средства от членския внос.
„Членската ни маса расте, в региона вече имаме 287 синдикални организации с 8090 членове“, допълни Силвия Стоянова. Членският внос, стана ясно, е различен във всяка от 35-те федерации на КНСБ и се формира по начин, вписан в съответния устав, като половината от сумата остава в синдикалната организация, другата се превежда във федерацията, които пък отчисляват за конфедерацията, затова не се разбра точно колко са приходите от членския внос, с който се издържа и целият административен екип, в това число и юристите.
На питане на „Струма“ колко души на ден очакват да търсят от КНСБ консултации в бъдещата им приемна, разположена в топ центъра на Благоевград, и не смятат ли, че членската им маса от региона едва ли ще се вдигне до областния център за разговор, който би могло да се проведе и по телефона със синдикалните адвокати, тя изрази завидна увереност в мащаба на планираните дейности: „Търсят ни! В момента имаме общински координатори само в Гоце Делчев и Разлог, останалите общини разчитат на нас и въпреки че някои са по-отдалечени, идват. Друг мотив да решим да променим предназначението на помещението е, че има много хора в неравностойно положение, които не могат да се качат до офисите ни на 3-ия етаж в сградата“, допълни тя и обясни, че инвалидна количка не може да се качи по няколкото стъпала до асансьора”, подчерта тя, а въпросът ни дали не е по-удачно в подобни единични случаи експертът към КНСБ да слезе при човека, вместо да се прекратява дългогодишен договор, „увисна“ във въздуха.
„В приемната постоянно ще има адвокат на разположение на хората, а идеята ни е там да развиваме синдикалната си дейност. В момента например плащаме наем на зали при организирани от нас обучения и конференции, които вече ще правим в приемната си. Надявам се, че ще се справим успешно и ще можем да си покриваме разходите“, посочи КНСБ синдикалист № 1 в областта.
„Струма“ научи от неофициални източници, че на национално ниво отскоро е наложена забрана КНСБ да развива търговска дейност под всякакви форми и това е в дъното на разтрогване на договора за кафене „Амони“, конкретната причина за което пък се свързва с двукратна визита на Валентин Никифоров от централата на синдиката в Благоевград.
„Амони” оцеля като синдикално барче дори при опитите от края на 2015 г. частен съдебен изцпълнител да въведе във владение в помещението две частни фирми с претенции за собственост п- „ВЕС-ИНВЕСТ-Н“ ЕООД, закупила кафенето на публичен търг заради дълг на дружество „СИМОЛ“ ЕАД в качеството на предишен собственик. В началото на 2016 г. Окръжен съд – Благоевград постави под възбрана кафене „Амони“ и спря изпълнителното дело на частния съдебен изпълнител по молба от министъра на регионалното развитие и благоустройството, представляван от тогавашния областен управител Бисер Михайлов. Причината бе, че държавата водеше съдебна битка за собствеността на недвижимия имот, която впоследствие спечели.
Дали емблематичното за благоевградчани кафене „Амони“ ще стане синдикална приемна, или някой е „хвърлил око” на помещението в топ центъра, предстои да разберем.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА