Топ теми

Илия Ризов спипан повторно в кражба на вода за хотел „Картала”, получи максималната глоба от 10 000 лв.

Глоба от 10 000 лв. за кражба на вода ще плаща собственикът на благоевградското дружество „Прима инвест БГ“ ООД Илия Ризов, който от 5 г. стопанисва ски курорта Картала.

При проверка на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” /БДЗБР/ миналия месец е установено, че дружеството ползва речното водохващане в  м. Картала, землище на благоевградското с. Бистрица, без задължителното разрешително за водовземане по реда на Закона за водите. Това е административно нарушение по чл. 44, ал. 1 от същия закон и подлежи на санкция по чл. 200, ал. 1, т. 2, а глобата е максималната, защото това е второ нарушение на Ризов.

Още през 2020 г. пазачите на ВиК – Благоевград в района сигнализираха, че 3-етажнят хотел „Картала” на долна станция на лифта на ски писта „Картала“ се захранва нелегално с вода от река Кривица. 10 месеца бяха необходими тогава на контролната екоинституция, за да открие криминално изграденото водохващане, чрез което се тегли речната вода и се отвежда до сградата, и да наложи санкция на нарушителя. 4 г. по-късно се оказва, че Ризов така и не си е взел поука и продължава да тегли вода от реката без разрешение.

Юлските проверки на водната екоинспекция се натъкнаха и на една истинска мистерия. Служителите попадат на нея по сигнал на благоевградчанин, че от няколко години около 4 л/сек вода се излива в корекцията на река Благоевградска Бистрица на кота 399 м, близо до въжения мост над реката, срещу неработещия покрит плувен басейн. На 23.07.2024 г. служители на дирекцията съвместно с представител на община Благоевград и подателя правят проверка на място и действително установяват, че от отвор в бетоновата стена на корекцията по десния бряг на реката, на около 14 метра след въжения мост над реката, е изведена PVC тръба ф110 мм, от която изтичат води в реката с дебит около 4 л/сек. Водата е видимо бистра и чиста. Самата тръба е положена под асфалтовата пешеходна алея „Бачиново” и без разбиване е невъзможно да се установи откъде постъпват водите в нея.

По време на проверката е потърсено съдействие от ВиК – Благоевград, откъдето съобщили, че тръбата е поставена от техни служители преди 2-3 години по молба на община Благоевград. В момента в дирекцията чакат обяснението на общината за произхода на водата и въз основа на какъв акт е разрешено заустването й в река Благоевградска Бистрица.

За замърсяване на друга река в Пиринско – Места, рибовъдно сдружение успя да докара прокурорска проверка на собственик на пресевната в с. Елешница. От сдружението сигнализирали, че водите на реката са кални от 2 месеца, и заедно с констативните протоколи от проверки на БДЗБР сигналът е изпратен на Районна прокуратура – Благоевград за предприемане на действия по компетентност.

Сред санкционираните фирми е още „Тема консулт“ ООД на Росен Божилов – за ползвано без разрешение водохващане на река Белишка с цел производство на електрическа енергия от МВЕЦ „Белица“.

Аналогична кражба на вода е констатирана и от находище на минерална вода Сапарева баня, откъдето „Дако 15“ ЕООД на Димитринка Попова захранвала комплекс „Рила Рок“ в гр. Сапарева баня, както и от каптирания избор в местността Джорджинец на гр. Белица, използван неправомерно от „Християна 2020“ ЕООД на Елвира Мраценкова.

С акт за превишение на разрешения годишен воден обем е „Емали 2006“ ЕООД от гр. Сапарева баня, а за липса на доклад за изпълнение на условията в разрешително за водовземане за 2023 г. е санкционирана пернишката „Вланел“ ООД. Проверката в бумагите на „Вланел“ установява и друго нарушение – че фирмата ползва тръбен кладенец, без водовземното съоръжение да е прието и да е разрешено ползването му, поради което получава и втори акт.

Сред глобените е и община Симитли за неизпълнение на предписание да монтира измервателно устройство за отчитане на ползваните водни обеми от водохващането на река Ракочевица, откъдето се осигурява питейната вода на с. Долно Осеново.

Безспорен първенец по брой получени актове от една проверка обаче е израелската компания „Грийн проджект инвестмънтс енд файненс“ ЕООД, която направи луксозно екоселище край яз. „Искър“. Дружеството на Авиноам Катриели е санкционирано за недекларирането на дължимата такса за правото на водовземане за  2023 г., непредставяне на доклад за изпълнение на условията в разрешителното за водовземане, както и заради липсата на собствен мониторинг какво количество вода ползва и откъде.

През месец юли БДЗБР е съставила 18 акта за установяване на административно нарушение, издала е 10 наказателни постановления на стойност 12 450 лв. и е наложила глоби за 11 780 лв. От такси за осъществено право на използване на водите за месец са събрани 69433,05 лв., които вече са  трансферирани по сметка на МОСВ.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *