Илко Стоянов – кметът, който за половин мандат преведе Благоевград през три кризи и го запази стабилен

Да си кмет на областен град само за половин мандат, а хората да те оценяват като за цял четиригодишен е голямо предизвикателство. В рамките на тази предизборна кампания опонентите на Илко Стоянов го атакуват за несвършеното, което би било нормално, ако той управляваше община Благоевград четири години. Всеки, който е бил кмет, знае, че трябват поне две години да се подготвят и придвижат стратегически проекти, залегнали в програмата за управление. Едва през третата и четвъртата година, при нормален мандат, вече се виждат плодовете на една такава сложна и често скрита от очите на гражданите работа, зад която стоят усилията на много хора от администрацията.
Илко Стоянов нямаше този комфорт на четиригодишното управление,
той трябваше да приеме почти в движение работата в общината, бързо да се адаптира и да започне да решава проблемите. И за да е трудното още по-трудно, периодът на встъпването му в длъжност съвпадна и с поредица от глобални катаклизми в световен мащаб, които се отразиха на всички държави, а в частност и на общините. Заредиха се една след друга здравна криза, тя доведе след себе си икономическа , а от нея произлезе и дълга политическа нестабилност – сменящи се парламенти и служебни правителства, което наруши координацията с общините, много от проектите трябваше да претърпят корекции заради бързо настъпващата инфлация, а бюджетите се приемаха буквално по никое време, без общините да могат да планират дългосрочно разходите и инвестиционните си програми.
Ето в такава ситуация Илко Стоянов пое община Благоевград, а към всичко изброено трябва да се добави и лошото наследство, което той получи. Но нека изброеното не се приеме като оправдание, защото Илко Стоянов показа характер и хъс и успя да направи максималното, според времето и обстоятелствата, и без кой знае колко голяма подкрепа от държавата, нещо, на което негов предшественик щедро се радваше.
За две години Стоянов започна изграждането на улица „Промишлена”,
която бе чакана повече от две десетилетия от благоевградчани. Тя не само ще облекчи трафика в целия град, но и най-сетне ще свърже кварталите „Еленово“ и „Струмско“. В годината, в която бюджетът на общината получи легитимация чак през септември, по вина на парламента, Благоевград преряза лентата на новия си селскостопански пазар. Модерната сграда дава прекрасни условия на производителите да излагат стоката си независимо от времето, а при нужда мястото може да приютява и различни обществени прояви, защото е с подходяща площ, добра осветеност, паркинг и прекрасна локация. През мандата си Стоянов върна детските помощи, подобри значително озеленяването на градската среда. Екипът на кмета заложи иновативен модел за по-чист въздух с претрансформиране на стар и неприложим проект за надлез към квартал „Грамада“, с което Стоянов не само не изгуби финансирането, а успя с парите да осигури на община Благоевград 6 чисто нови електробуса, които създават добър фундамент за бъдещо електрифициране на градския транспорт. Така лелеяната идея за зелен град и чиста среда вече е с една крачка по-близо. Въпреки яростната съпротива от страна на държавната администрация, която създаде всевъзможни пречки, Стоянов като кмет успя да придвижи, макар и с много трудности, проекта за индустриална зона край Зелен дол – нещо, което има всички шансове в следващите години да стане реалност и да даде на Благоевград работни места, привлекателност за инвестиции и логистика. Градът бе избран и за домакин на форума „Инвестиции и иновации в Благоевград“, който събра най-големите IT компании у нас, а някои от тях решиха да правят и бизнес тук – компанията Montway отвори врати и работни места в Благоевград именно след форума.
Независимо от кризата Общината отдели ресурс и за облагородяване на градската градина, ремонтира повече от половината от детските площадки,
противно на очакванията на скептиците, че при криза се реже от културата, Благоевград не само не го направи, а културният афиш изобилстваше от прояви.
Проведоха се две поредни издания на големия фестивал „SouthWest Fest“, събрал над 25 000 души в парк “Македония”, а гост-изпълнители бяха балкански и световни звезди. Градът оживя, изпълни се с младежка енергия, нещо, което бе позабравено заради дългата Ковид криза и последвалата стагнация.
Продължи се и традицията на кукерския фестивал, развиват се и се популяризират местните традиции, като фестивал на лютеницата, които поставят благоевградските села на кулинарната карта на страната.
Водена от стремежа Благоевград да има модерна и приветлива визия, която да съответства на младежкия му профил на университетски град, Общината заложи на свежа идея – ул. “Иван Михайлов”, на входа на града, се изпъстри с редица от японски вишни и цветни фигури, акцентирани с подходящо осветление, което създава празнична и зареждаща атмосфера за всички, които влизат в Благоевград откъм София. Художествено осветление бе поставено и в кв. „Вароша“, а цветни алеи и лехи могат да бъдат видени навсякъде в града и на всяко голямо кръстовище.
Сравнен с предишни години, сега Благоевград е с почти 30% по-зелен и цветен.
Кампанията за облагородяване на улиците със земна основа също беше оценена положително от гражданите – десетки улици и междублокови пространства вече няма да тънат в кал. Много има още какво да се направи по инфраструктурата, но редицата извършени ремонти в централна градска част също освежиха визуално средата – подплощадното пространство бе ремонтирано, дупките по плочките в централна градска част вече са оправени. Градската градина, западнала от дълго време, най-сетне беше освежена с нови пейки и паркови елементи, поддържа се редовно, а гражданите вече имат на разположение и нов, модерен санитарен възел. Коледното градче беше една от приятните изненади на мандата – то не само замени изпочупените “кочинки” на центъра, но въведе в Благоевград всепризнатата виенска културна традиция, характерна за техните коледни базари. Коледното градче се превърна в едно от най-посещаваните по празниците места в града, любимо както за разходки, така и за зареждащи коледни снимки на деца и възрастни.
Почистено бе и коритото на река Бистрица, нещо, което не бе правено повече от десетилетие. Добитите дърва пък бяха раздадени на социално слаби семейства, останали отхвърлени от списъците за получаване на помощ за отопление. В полумандата на Илко Стоянов стигна време дори за един отлаган с години въпрос – строителството на нов градски храм. Процедурите са изведени до финал и строителството скоро може да стартира.
Църквата ще носи името на Свети Мина и това ще бъде първият храм, изграден на територията на града в последните 50 години.
Малките населени места също не бяха забравени – асфалтирани бяха улици, ремонтирани детски площадки, читалищни салони и покриви на църкви въпреки оскъдния бюджет в условия на непрекъснато вдигащи се цени.
Социалните услуги в общината също се подобряват – десетки благоевградчани в тежко положение получиха ключ за социалните жилища, а редица социални институции бяха ремонтирани и освежени. Администрацията пък вече работи без обедна почивка, което направи услугите доста по-удобни за хората. Служителите на новосъздадения Общински инспекторат отговориха на хиляди сигнали и на моменти се оказаха по-ефективни и от полицията.
Това звено скъси дистанцията гражданин-Община и текущите проблеми получават много по-бърза и адекватна реакция. Зад всичко свършено от изброеното дотук е стояла откритата добронамереност, решимост и диалогичност от страна на кмета, което е доказателство, че ако той е добър стопанин, градът може да се радва на стабилност, дори в тежки времена. Със сигурност не всичко свършено е било по най-добрия начин, със сигурност някои от критиците на управлението имат право на своето недоволство. Но нека мандатът на Илко Стоянов бъде оценяван по свършеното и според обстоятелствата и времето, което имаше да го направи. Нека критичното мислене да допринася за решаването на общите проблеми на града и общината, а не да се превръща в трибунал за саморазправа от хора с неудовлетворени апетити и амбиции.


Уважаеми жители на община Благоевград,

В края сме на една тежка и нетипична предизборна кампания, в която за голямо съжаление не се случи разговор или дебат за идеи, свързани с развитието на община Благоевград! Вместо да водим конструктивен диалог, ежедневно бяхме свидетели на нагнетяване на омраза и фалшиви новини, имащи за цел да подвеждат избирателите.
Лично аз предпочетох да не бъда част от този процес и да не използвам език на омразата, опитах се да стигна до вас чрез представяне на равносметка – какво свършихме заедно и какво предстои да градим занапред.
За мен и като човек, и като кмет на тази община в последните две години, най-важното е да съм успял да ви вдъхна вяра, надежда и любов за бъдещето на Благоевград.
След тези две години управление съм още по-убеден, че Благоевград притежава уникални дадености и потенциал! Нашият град, нашата община имат шанса да тръгнат напред. Необратимо напред!

В днешните напрегнати времена, когато целият свят е на кръстопът, тези четири години ще бъдат едни от най-важните за развитието на Благоевград.
След дълги години на упадък, преди две години успяхме да поставим новото начало и да посеем семената на бъдещото развитие на общината. Мога да гарантирам, че в следващите четири години ще се усети растеж във всички сектори.
Времето е най-ценният капитал в живота и Благоевград няма повече време за губене! Затова нека приключим тези избори още тази неделя – 29 октомври.
Скъпи приятели, 

Излезте и гласувайте за бъдещето на нашата община, гласувайте и за вашето бъдеще, защото Благоевград не е на кмета, Благоевград е на хората!

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *