
Кметът на Белица Р. Ревански отложи даването на тазгодишното „фитре” заради многото си ангажименти около пандемията, но се е зарекъл още другата седмица да намери на кой беден беличанин ще даде лепта за себе си, съпругата и синчето
6 лв. на човек задължителна милостиня обяви Главно мюфтийство на мюсюлманското изповедание в Република България за тази година и джамийските настоятелства в Благоевградска област масово започнаха да подсещат вярващите, че до края на свещения мюсюлмански месец, по време на който трябва да се направи дарението, остават броени дни. Милостинята „фитре“ се дава през Рамазана на социално слаби лица и вдовици, сираци, старци и ученици, и това трябва да стане до 23 май, когато приключва свещеният месец. Миналата година размерът й беше 5 лв. на човек.
Всеки мюсюлманин, който разполага със средства да издържа семейството му 3 дни и 3 нощи, е задължен да даде „фитре“ както за себе си, така и за съпругата, децата, сестри, майка, баба. „Фитре” трябва да бъде дадена най-късно преди байрамския намаз, защото според предание само тогава тя се зачита за фитре, а през другото време е само милостиня. По-рано фитрите се раздавали под формата на продукти, но през последните години мюсюлманите в България си дават пари.
Според кмета на община Белица Радослав Ревански няма мюсюлманин с финансова възможност в региона, който да си спести „фитре”. Предвид многобройните си задължения около епидемията от коронавирус, откритият завчера с това заболяване служител в Общинската администрация на Белица и ангажиментът да разнася из българските болници на даренията, които прави приятелят му Делян Пеевски, до момента Ревански не бил дал своята милостиня, но се е зарекъл още в началото на следващата седмица да намери на кого да връчи „фитре” за себе си, съпругата и синчето, което му се роди миналата година. „Имам възможност и винаги давам доста повече, защото 6-те лв. са долна граница”, обясни мюсюлманската традиция белишкият градоначалник.
Със същата заповед на Главното мюфтийство тази година бе увеличен и задължителният нисаб за милостиня, който скочи от 4640 лв. през 2019 г. на 6600 лева. Той се нарича зекят и се дава от хората, които имат пари или имоти над 6600 лева. На практика от всички, защото къщите на мюсюлманите са доста големи. Зекят е механизъм за предотвратяване на бедността в мюсюлманските държави, прехвърляйки средства от по-заможните към по-бедните. В него се включва задължителното даване на 1/40 от капитала, който мюсюлманинът е притежавал през цялата година, 2,5% от стоките, с които е търгувал, както и от 5% до 10% от реколтата си в зависимост от напояването. Милостинята зекят не е задължителна, само ако общата реколта е по-малко от 653 килограма.
За пръв път тази година Рамазанът бе под карантина, тъй като заради заразата джамиите бяха затворени, а мюсюлманите пратени да се молят по домовете си. Месецът, през който мюсюлманите постят, като през светлата част на деня освен храна не приемат дори вода, приключва другата седмица и още не е ясно как ще отбележат т.нар. Рамазан Байрам, който бележи неговия край. Най-вероятно за пръв път вместо да се съберат на площадите на дълги маси, хората ще вечерят сами по домовете си.
Социалната изолация обаче не
освобождава мюсюлманите от задължението им да дават пари в помощ на по-бедните
от тях. Освен двете милостини на практика се
събират пари и по много други пера. Например завчера джамийското
настоятелство в с. Рибново използва страницата на джамията, за да подсети
вярващите, че дължат още пари. В момента се събират таксите за сифирджиите /момчета с тъпани, които оповестяват началото на постите/ – по 5
лв. на къща, за издръжката на имамите всеки мюсюлманин дължи още по 5 лв., а таксата
за вакъфски имот е определена на 10 лв.
„Аллах да е доволен от всички вас”, завършва
напомнянето на настоятелството.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
Е как така. Хем Радослав, хем мюсюлманин? Защо примерно няма някой Хасан християнин? Чуда работа