Има ли сценарий за фалита на МБАЛ „Свети Иван Рилски“! Подводни мини срещу общинската болница заложени още при напускането на д-р Лефтеров с раздаването на 300 хил. лв. бонуси, група съветници, начело с ОбС шефа Ив. Константинов, нанасят фаталния удар с избора на скандалния Р. Тимчев за шеф

Подводни мини в общинската болница в Дупница са заложени още при назначаването на д-р Любомир Таушански за управител на 01.04.2004 г. Както в.“Струма“ тогава писа, той се яви за конкурс за управител на болницата, след като тогавашният управител д-р Ени Лефтеров отвори частна болница в Дупница и напусна поста в общинската болница.
Преди да се яви на конкурса за управител, д-р Л. Таушански работи в екипа на д-р Лефтеров един месец като негов заместник. На конкурса тогава се яви и анестизиологът д-р Недокланов, но д-р Л. Таушански спечели битката.
Любопитен е фактът, че общинската болница е завършила финансовата 2003 г. с печалба над 300 000 лв., само 4 месеца след това, на 01.04.2004 г., д-р Л. Таушански я наследява „на червено“ с 300 000 лв. Пред репортер на в.“Струма” д-р Любомир Таушански заяви:
“При постъпването ми на работа като шеф болницата беше с 300 000 лв. на минус. Печалбата беше раздадена за премии на работещите в болницата”, заяви д-р Таушански. Предишният управител д-р Ени Лефтеров щедро е раздавал 13-а и 14-а заплата на екипа.
Заедно с д-р Ени Лефтеров тогава си тръгнаха целият екип на кардиологично отделение заедно със завеждащата д-р Тевекилийска. Много лекари, медицински сестри и санитари напуснаха общинската болница и отидоха в частната заради по-високи заплати. Така общинската болница беше обезкървена с кадри и финанси.

В кръга на „белите престилки“ в Дупница очакваха до няколко месеца общинската болница да фалира, но след като прогнозите им не се сбъднаха, последваха атаки от институции, свързани със здравеопазването. По думи на д-р Л. Таушански общинската болница в Дупница е понесла над 400 000 лв. загуби от глоби, наложени от РЗОК – Кюстендил, докато начело на институцията беше д-р Матей Попниколов, който работи като хирург в частната болница в Дупница. В момента д-р М. Попниколов е и общински съветник от ГЕРБ. Публично той обяви, че всички глоби, наложени от касата, са за нередности при попълване на документи и че всички актове са обжалвани от болницата, но не са паднали в съда.

И докато клиничните пътеки не са увеличавани от 2006 г., оттогава общинската болница получава почти едни и същи суми месечно по Здравна каса, а заварените задължения и глобите, които трябва да изплаща към Здравната каса в Кюстендил, са набъбнали на около 700 000 лв.
Като грешка се отчита, че д-р Любомир Таушански не съкрати никого от екипа на болницата през 12-годишното си управление. Още по времето, когато Атанас Янев и Явор Тодоров управляваха Дупница, той получи писмо, с което Я. Тодоров му нареждаше да съкрати 10% от немедицинския персонал на болницата, реални съкращения обаче нямаше. Единственото „свиване“ на персонала бе, че на местата на тези, които се пенсионираха, не се назначаваха нови хора.
През 2010 г. заместникът на д-р Любомир Таушански – д-р Кирил Кирилов, общински съветник от ЕНП, подписа прогнозен лимит от 246 000 лв. месечно, докато д-р Л. Таушански беше в отпуск. Парите стигаха само за заплати, оставаха между 8000 и 10 000 лв, с които болницата трябваше да оперира финансово – за лекарства, ток, вода… които не достигаха. От 12 години общинската болница в Дупница работи по 105 клинични пътеки, които според лекари са от нископлатените.

Докато д-р Ени Лефтеров беше управител на общинската болница, тя получаваше финансова помощ. От 2004 г. общината е отпуснала за болницата само 20 000 лв. по настояване на кмета Методи Чимев за спешен ремонт на скенера в болницата.
По времето, когато кмет бе Първан Дангов, той обеща 60 000 лв. за морга. В двора на бившата Транспортна болница се изкопаха основите, но общината пари така и не преведе.
По-късно, при станалия скандалноизвестен вр.и.д. управител Росен Тимчев, общинската болница затвори хемодиализата, която спасяваше живота на бъбречно болни от общините Рила, Кочериново, Дупница, Бобов дол и Сапарева баня, и в помещението започна да се изгражда морга. Даже се оказа, че е назначил моргаджия на 500 лв. заплата.

Любопитна е сагата около скандалния Росен Тимчев, който нанесе тежък удар на общинската болница, като само за 8 месеца натрупа нов дълг от 460 000 лв. Ортопедът д-р Л. Таушански бе свален от шефския пост, след като специална комисия, назначена от Общинския съвет, извърши финансова проверка на болницата. В комисията участваха Росен Тимчев от ГЕРБ, бившият финансов директор на болницата д-р Кирил Кирилов, който е общински съветник от ЕНП, и д-р Цеков, бивш шеф на НЗОК. Комисията излезе с доклад, че болниицата е в тежко финансово състояние заради лош мениджмънт, и становището бе д-р Л. Таушански да бъде свален от поста. Тогава болницата имаше 860 000 лв. задължения, трябваше да получи 260 000 лв. от НЗОК – заработени пари над определения лимит от 246 000 лв. месечно, и 40 000 лв. от здравното министерство – дотации за психиатрично и фтизиатрично отделение, или общо 300 000 лв. Реално общинската болница имаше половин милион лв. дълг.

Скандалният бивш управител Росен Тимчев, който в момента е посъдим за фалшифициране на диплома за висше образование, беше предложен за управител на общинската болница на заседание на ОбС. Депутатът от ГЕРБ и председател на ОбС – Дупница тогава Ивайло Константинов внесе извънредна докладна записка на заседание на ОбС и искаше да бъде избран нов управител на болницата.
Последва разиграването на добре планиран сценарий. Ето част от стенограмата от заседанието на ОбС – Дупница, на което Р. Тимчев бе избран за болничен шеф, в която са записани изказванията на местните парламентаристи и самия Р. Тимчев по време на заседанието:

Ивайло Константинов – председател на ОбС:
„В началото ще изчета предложение от мен за допълване на дневния ред. То е на основание чл. 49, ал. 3 от правилника. Предлагам ви да се създаде нова точка, първа в дневния ред, предложена за разглеждане от ОбС – Дупница на заседанието, насрочено за 26.02. от 10. 00 часа, както следва:
Т. 1. Докладна записка от Ивайло Константинов – председател на ОбС – Дупница, относно вземане на решение за освобождаване на управителя на „Многопрофилна болница за активно лечение Св. Иван Рилски“ ЕООД, гр. Дупница, и избор на временно изпълняващ длъжността управител до провеждане на конкурс /вх. № 142/25.02.2016 г./. Който от вас е „за“ тази точка да бъде допълнена в дневния ред и променен по предложения начин, моля да гласува!
Гласували: „за“ – 23, „против“ – 2, „въздържал се “ – 1. Предложението се приема“.

Думата взема Станислав Павлов – общински съветник от БСП:
„Г-н председател, гласувах „против“ тази точка да се гледа на днешното заседание, тъй като с разглеждането й на днешното заседание ние ще си нарушим сами принципа, който приехме на предишната сесия, когато се разбрахме, че след като приключи проверката на всички общински дружества, докладите ще бъдат разгледани от общинските съветници в комисиите и тогава ще се прецени какво ще се прави. Затова не подкрепих разглеждането сега, без да е минала тази точка през икономическа, поне и здравна комисия. Поне през двете комисии“.

Последва реплика от общинския съветник д-р Пламен Соколов:
„Позволявам си да направя реплика, тъй като докладната е представена на базата на впечатления, които градът и регионът ни ги имат от години. Явно, позволявам си да фамилиарнича, Станиславе, на вас е необходимо по-дълго време да обмисляте. Аз ще предложа, г-н председател, контрапункт на това, което предложи г-н Павлов. Ще подкрепя и ще го предложа за прегласуване решението, ако г-н Павлов стане на глас и пред микрофона на ОбС поеме следния ангажимент като председател на политическа сила, че сегашното състояние на болницата, представлявана от този управител, вие подкрепяте и стоите зад него, и оттук нататък всичко онова, което се случва в нашата общинска болница, ние го предоставяме на вас да го администрирате по начина, по който избрахте този управител преди известно време“.

Георги Пехливански – общински съветник:
„На отрицателен вот за първи път, от толкова години съм общински съветник, няма… не, процедура има, но няма това, което направи г-н Соколов. Просто не трябваше да му давате думата“.

Ивайло Константинов – председател на ОбС:
„Правилникът допуска реплика по всяка една точка и всяко едно изказване“.

Георги Пехливански – общински съветник:
„Да, да, не е голям проблем. Но, хайде, и аз ще наруша правилника тогава и ще кажа. Ние не подкрепяме този управител вече. Той сигурно си събира и багажа, след като се нажежи така обстановката, но ние ще ви предоставим вие да вземате решенията и вие да поемете отговорност. Все пак най-голямата група на ГЕРБ, тя да си решава с ваша помощ. Така че ние сме за принципа, не сме застанали зад този човек. И да видим кой ще предложите евентуално за вр.и.д. изпълняващ и тогава ще вземем решение“.

Д-р Кирил Кирилов – общински съветник:
„Тая максима оня ден я споделих пред всички на председателски съвет и тука вече персонално се обръщам към тези от лявата част на залата. Най-късото управление за идиотизъм е, когато правиш нещо по един и същи начин и чакаш различен резултат. Това нещо го видяхме в продължение на около 10 години. Въпреки моята упорита борба отвътре 2013 г. се отказах, след мене се настани д-р Бонев и нищо не се промени. Болницата си остана в този си мастодонтски вид, неотговарящ на съвременните условия, каквото беше през 2003 г. разделянето на двете болници. Това си остана така и не помръдна във времето. И сега слушаме тука някакви политически упражнения, нещо не било разбрано, не било говорено, едни имена, други. В крайна сметка имаше консенсус, прие се и не виждам повече за какво може да имаме разни претенции. Този доклад е публичен, изчели са го и е направен в такъв вид, може би най-добрият кризисен мениджър, болничен мениджър участва вътре, д-р Цеков, и не виждам как може да има някакви претенции за това“.

Станислав Павлов:
„Не знам д-р Кирилов как ме е разбрал, но тука сме против принципа, д-р Кирилов, на взимането на решение. В политиката нищо не е спешно и пожарникарски, и в управлението на една община, и на една болница, и т. н. По този начин, по който сега се прави и сега се внася на днешната сесия докладната за общинската болница, най-малкото групите са лишени от възможността да предложат алтернатива, да предложат човек за временно изпълняващ болницата. Съжалявам, че на председателски съвет ми се наложи и си тръгнах по-рано и съм пропуснал номинацията на г-н Тимчев. Преди да изляза обаче, се коментираха най-малко 5 имена на председателския съвет. Тези 5 имена са всичките познати на дупнишката общественост и лекари, работили в болница и работещи в болница. Докато бях там, Росен Тимчев не беше споменат“.
/въпрос от зала/
„Абсолютно, абсолютно сигурно е. В шест и половина излязох от председателски съвет и след това може би е станало това предложение, около което сте се обединили. Нищо персонално против никого, но лишени сме от възможността да избираме между няколко човека и от времето, което ни трябва, да направим разговор и да предложим някой за управител на болницата, за временно изпълняващ. Освен това, ако Тимчев е вашата кандидатура и, както виждам, е събрал мнозинството в ОбС, какво пречи да го чуем в икономическа и в здравна комисия в понеделник например“.

Ивайло Константинов:
„Юристите ми направиха забележка. По процедура докладната не е гледана наистина в комисии и трябва да гласуваме допускане до разглеждането й. Така че по процедура гласуваме допускане до разглеждане на въпросната докладна, която вече обсъждаме.
Който е „за“, моля да гласува! Гласува се. Гласували: „за“ – 28, „против“ няма, „въздържал се“ няма“.

Д-р Пламен Соколов:
По отношение на казаното съм длъжен да взема коментар, защото 30 години са ми минали на територията на болницата. Росен Тимчев е познат, Станиславе. Ще ти кажа защо. Не ме прекъсвайте. Между другото правя една отметка. На предишната или на по-предишната сесия чух една реплика „Някакви си доктори“. Вярно, д-р Кирилов, само ние като че ли сме по-активни, но явно в момента сме длъжни.
Фамилията на г-н Тимчев е работила в зората на своя стаж на територията на дупнишката болница и са кадри на нашата болница. Едната представителка докторка е била завеждащ неонатология, а другата жена е работила във вътрешно отделение. Говоря за майка му. Така че… А пък най-малко Росен, трябва да ви кажа, позволявам си да фамилиарнича, защото го познавам добре покрай майка му, разбира се, защото животът ни е срещал за хубаво и за лошо. Нека да чуе гражданството на Дупница. Имаме страхотна привилегия и се обръщам към вас. Имаме страхотна привилегия. Един директор на общинска, държавна или частна болница трябва да прави заявка при министъра, ако иска да се срещне с него в настоящия момент. Росен по задължение като съветник към комисията по здравеопазване в българския парламент се среща с депутата от Дупница, с председателя на комисията по здравеопазване към българския парламент, с министъра на здравеопазването, иска – не иска, един път седмично. Такава привилегия, уважаеми съграждани, никога не е имала Дупница. Ние сме го показвали много пъти, че сме извънземни. Много пъти сме го показвали. Апелирам към целия ОбС. Не е важно дали ще бъде избран един човек, или не. Важно е как ще бъде избран. Важно е какъв сигнал ще даде тази зала към болницата. Важно е това, което го говорим тука, ще може ли да стане като действие там. За да стане, ако имаме отговорност към нашата болница, би трябвало да бъдем максимално единни. За да вляза в ролята си все пак на човек, който се е занимавал дълги години с политика. Станиславе, вие не излъчихте човек като представител в комисията, сега ще чакам да предлагате човек за управител. Извинявай, това е несериозно“.

Д-р Лорета Николова – общински съветник:
„Аз присъствах на този председателски съвет, който се състоя преди два дни. Голяма част от обсъжданията бяха по повод на направените от колегите доклади. Докладът за болницата, който ни беше предоставен от д-р Кирилов, изразяваше една голяма тревога. Тези, които са го прочели, са забелязали, че не само влошеното финансово състояние на болницата, което се установява с така направения доклад, но и самата тенденция, която прави неприятно впечатление, тъй като докладът се е върнал 5 години назад, тенденцията е състоянието на болницата да бъде все по-зле и по-зле. Аз като член на ОбС, от предходни ОбС съм била и председател на комисии, когато е ставало реч избирането на конкурс на председател на общинската болница, и може би на два пъти съм одобрявала д-р Таушански заедно с моите колеги в комисията като управител на тази болница. Искам да изкажа своето разочарование, защото след последния конкурс, който беше направен, трябваше д-р Таушански да направи всичко възможно да промени начина, по който се работи в болницата, и че тази лоша тенденция, която я наблюдавахме още преди няколко години, ще тръгне в друга посока. Т.е. болницата да се стабилизира. Сега сме на прага на сключването на един нов рамков договор, който се състои през месец април, и има големи опасения по отношение на това болницата как ще съществува, по какъв начин, дали ще търпи доста по-сериозни рестрикции и преструктуриране от това, което е сега в момента. За да бъдем точни и да бъда точна аз. На председателския съвет, Станиславе, нямаше предложения за други колеги. Коментираха се имена на хора, които са лекари и имат специалност здравен мениджмънт.
Иначе не се е правило предложение конкретно за нито едно друго име. Това искам да го отбележа, за да бъдем коректни в изказа си, а не да се пускат в пространството информации, които не отговарят на истината“.
/обаждане от зала/
„Ами аз попитах няколко пъти дали е говорено с хората, които се казват. Оказа се, че никой от тях не знае дори, че ще има някакъв дебат по отношение на това. Предложението беше само едно, да бъдем точни. Предложението беше само едно, беше направено от д-р Соколов, който беше направил няколко разговора може би с г-н Тимчев. На зададения ми въпрос тогава какво е моето становище, аз казах, че имайки предвид тенденцията, която е в болницата, бих подкрепила внасянето на такава докладна, но самата аз и моите колеги в личен план, смея да твърдя, да кажа открито пред всички колеги тук и пред гражданството, аз не познавам г-н Тимчев. Не го познавам нито в личен план, нито в професионални качества, така че опитах се да си направя среща, за което благодаря, с г-н Константинов, защото е важно човекът, който се предлага, макар и временно, до провеждането на конкурс, да започне да извършва дейности, които да са в добра посока за болницата, а не нещата да станат още по-зле. И поради тази причина от непознаването на неговите професионални качества, да, той е съветник към комисията по здравеопазване. Това му дава едно предимство. Моите уважения прекрасни към неговата майка д-р Тимчева, която е помогнала и на всички е дала много за здравеопазването в Дупница, но пак казвам – ние не познаваме г-н Тимчев и поради тази причина ще се въздържим от днешното гласуване, което ще се проведе след малко“.

Д-р Кирил Кирилов:
„В момента не провеждаме конкурс за траен управител на общинската болница. Това е гласуване за временен управител. И не виждам защо е чак такава дандания за 1, 3, 4, 5, 6 месеца, колкото ще бъде той временно управляващ. Вече на конкурс да има 5 имена. Те ще се явят и който е по-добър, ще спечели. Това е реплика за тези 5 имена, които говорихме. Да, има такива. Има ги. Наистина е така. Но тука сме съсредоточени върху избора на временно управляващ. На временно управляващ. Говорим за няколко месеца. Кризисно решение на проблема“.
Даниела Симова – общински съветник:
„Аз искам да ви попитам всички вас – даваме ли си сметка за това, че човекът, който ще бъде временно изпълняващ, всъщност ще бъде пожертван, защото ако ние избираме в момента дори временен управител на предприятие или болница, или каквото и да било там, което е в цветущо състояние… Да, може да има голям интерес и всеки от вас да пожелае да бъде там. Вие давате ли си сметка, че в момента говорим за нещо, което потъва, и то потъва със страшна сила, и търсим човек, който да извади с голи ръце кестените от огъня. Какви са тия дебати“ Има спешна нужда от промяна, от реформа и трябва да бъде извършена не на пети, на десети. Политиката не била нищо спешно. Не съм съгласна. Има спешни решения“.

Георги Пехливански:
„От такива уроци не се нуждаем, така че спестете си съветите. Аз предлагам да чуем г-н Тимчев, ако е тук. Беше тука преди малко. Да чуем все пак какво ще прави. Временно, временно, но управляващ. Не за седмица, за две, за три. Защото д-р Кирилов каза, че много се е борил, но аз не съм чул през тия две години да дойде в ОбС и да поиска нещо. Да тропне на масата и да каже – дай да спасяваме. Такова нещо няма.
На мен ми е ясно, че се създава една групичка. Групичка се създава, която след това ще се опита да командва този управител, който да бъде. Това трябва да ни бъде ясно. Аз не знам защо кметът отсъства, но явно ще си приемете това нещо. Но предлагам да го чуем този човек какво ще прави през това време, през тези няколко месеца и тогава вече да взимаме решение“.

Ивайло Константинов:
„Сега, колеги, с оглед да се избегнат каквито и било спекулации, ще ви кажа, че кметът, пред мен е заповедта, с която възлага на г-жа Китанова да го замества днес, е на регионален съвет в Банско. Така че това е причината да отсъства. Покана, която е приел много преди провеждането на днешната сесия. И с оглед избягването на каквито и да било спекулации, ще ви кажа, че всички заявления на отсъстващи съветници са постъпили в деловодството, говоря за петима човека. Това са Виолета Зашева, Костадин Костадинов, Дилиана Диканска, Славчо Павлов и Йордан Димитров. Всички те са постъпили в деловодството на ОбС много преди решението изобщо да се гледа тази докладна днес. Нека да не вкарваме каквито и да било спекулации в темата.
Ако ми позволите ще кажа няколко обстоятелства, които вероятно са известни, но често се забравят. Състоянието на общинската болница едва ли го разбрахме от доклада. Всички знаем за това. Истинската причина да дебатираме днес тази докладна вместо на втори март е това, че предстои съвсем скорошно подписване на договор с НЗОК. Този договор колкото по-рано бъде подготвен, говоря и методически, и юридически, и фактически, толкова по-добре за всички нас, за общинската болница и за здравеопазването на града. Надявам се всички добре съзнавате какво точно правим. Най мразя да се изкарвам нечия жертва и не това е целта. Знаете и никой не отрича състоянието. Знаете какво означава един милион дългове на болница със сегашното си състояние. Това на практика не е саможертва, това е самоубийство, което правим и г-н Тимчев, и ГЕРБ. И докладната, пак повтарям, я внасям аз вместо група общински съветници, за да покажа много ясен знак, че ние се ангажираме с това, и каквото можем да направим, ще направим. И след като имаме ясната визия и съзнанието това, че трябва да се случи и как да се случи, не виждам причина да бягаме от отговорност. Мисля, че това трябва да бъде много ясен знак както за всички присъстващи в залата, така и за цялата общественост на града. Ако мислите, че не съзнавам какво очаква ГЕРБ конкретно и г-н Тимчев в следващите 6 месеца, значи трябва да съм кръгъл идиот. Но вероятно има и ще има избори. Съзнавам, че това ще бъде централна тема на всички централни нападатели, които ще се упражняват по темата ГЕРБ по време на тези избори. Въпреки това се надявам всички вие да оценявате този жест и тази готовност за саможертва. За 6 месеца, пише го в докладната, намерението не е завинаги да назначаваме директор на тази болница. Ясно на председателски съвет си дадохме дума, че става дума за временно изпълняващ човек, който в случая има експертността и готовността най-вече да докаже първо себе си и този мотив да го накара да направи непопулярни действия и мерки във връзка с лечебното заведение, така че да стъпи на здраво и управителя вече да има един добър договор при една малко по-добра среда и ясна визия за управление, и съвсем конкретен бизнес план. Така че, подкрепяйки г-жа Симова за това, което каза. Не се чувствам стъпил на динена кора, а по-скоро се чувствам носещ отговорност за това, което правя. Това исках да кажа и ви благодаря за него“.

Думата взема Росен Тимчев:
„Благодаря ви, г-н председател!
Уважаеми дами и господа общински съветници,
Уважаеми гости,
Извинявайте, че съм с гръб към част от хората, но такава е позицията на микрофона.
Уважаеми г-н Пехливански, понеже Вие попитахте. Моите намерения са изложени изцяло в това, което, не забравяйте, че аз бях част от комисията, която установи какво е състоянието на общинската болница. Колегите, с които работя в тази комисия, д-р Кирилов и д-р Цеков, са доказани професионалисти и считам, че всички изводи на комисията са абсолютно коректни и точни. Даже може би заради малкото време част от нещата сме пропуснали. Ще го кажа така. Г-н Пехливански, аз, понеже авиацията ми е хоби, ще ви дам такъв пример. Когато самолетът излита, има един израз, който на английски, който си служи с този език, ще ме разбере, а в превод означава точка, от която няма връщане. В тая точка пилотът или трябва да издигне самолета, или да прекрати излитането, защото в противен случай ще катастрофира. Болницата е в тази точка. За това вие сте се запознали с доклада. Това горе-долу е програмата. Каквото време определите, аз ви гарантирам, че ще направя всичко, което е по силите ми, с подкрепата на всички вас, за да може болницата да се развива, да работи и съответно колективът да бъде спокоен. Вие имате моята дума, доверието и времето, което ще ми определите, зависи от вас“.

Следва гласуване:
1. Ивайло Любенов Константинов – за
2. Йордан Стоянов Димитров – отсъства
3. Емил Димитров Гущеров – за
4. Даниела Стойчова Симова – за
5. Димитър Василев Крекманов – за
6. Емил Стойнев Станкев – за
7. Йордан Георгиев Никулчин – за
8. Асен Георгиев Пилев – за
9. Йордан Крумов Йорданов – за
10. Виолета Генчева Инкьова – за
11. Дилиана Тошева Диканска – отсъства
12. Матей Николов Попниколов – за
13. Станислав Христов Павлов – въздържал се
14. Ани Христова Йорданова – въздържала се
15. Георги Асенов Пехливански – въздържал се
16. Асен Сотиров Илиев – въздържал се
17. Златко Пламенов Славев – въздържал се
18. Костадин Крумов Костадинов – отсъства
19. Иван Миланов Раков – за
20. Стоян Емилов Стоянов – за
21. Лорета Методиева Николова – въздържала се
22. Ивайло Петров Шаламанов – отсъства
23. Спас Борисов Андреев – въздържал се
24. Емил Иванов Христов – за
25. Павел Ангелов Коларски – за
26. Георги Милчов Райнов – въздържал се
27. Славчо Илиев Павлов – отсъства
28. Николай Димитров Табаков -за
29. Кирил Димитров Кирилов – за
30. Крум Богданов Бонев – за
31. Пламен Петров Соколов – за
32. Виолета Йорданова Зашева – отсъства
33. Йонко Йорданов Гергов – за.

Така на 26.02.2016 г с 19 гласа „за“ и 8 „въздържал се“ Росен Тимчев беше избран за вр.и.д. управител на общинската болница в Дупница. Друг кандидат за поста не беше предложен от общинските съветници.
Само за 8 месеца Росен Тимчев натрупа задължения за още 460 000 лв. Той започна ремонти на родилно и на ортопедично отделение. Родилно отделение беше обновено, но на вересия. Фирмата сега си търси 50 000 лв. чрез съдия-изпълнител. Ремонтът на ортопедия
остана недовършен. И в двете отделения работиха ромски фирми, близки до ГЕРБ в Дупница, и все още си чакат парите за извършената работа. В касата на общинската болница са отчетени само 6000 лв. от продажбата за скрап на чугунените радиатори, свалени поради смяна на парната инсталация и саниране на част от общинската болница. Специалистите установиха, че стойността на свалените радиатори е над 24 000 лв. За санирането Р. Тимчев е подписал договор с общината, това е станало три дни преди да стане известно, че е представил фалшива диплома при назначаването му за шеф на болницата. Според договора от касата на болницата трябва да се плащат 8000 лв. месечно на общината, която е платила 511 000 лв. за санирането на болницата. На заседание на ОбС беше взето решение вложените пари в санирането на част от болницата да се връщат от болничното заведение. Тогава никой от общинските съветници, сред които и лекари, работещи или работили в общинската болница, не предложи общината да поеме част от разходите по санирането на болницата.
След напускането на Р. Тимчев гръмна грандиозен скандал. Финансовата проверка разкри драстични финансови нарушения. Росен Тимчев дължи 20 000 лв. на болницата, взел ги с разходен ордер на няколко пъти, но не е представил фактури срещу тях. Росен Тимчев е сключил паралелен договор с мобилен оператор, като за това е получил 6000 лв. комисиона, които не са внесени в касата на болницата. Проверката установи, че са купени две автоклавни тенджери за по 500 лв. едната, които са неизползваеми в кухнята на болницата. При проверка на банковата сметка на болницата е установено, че с пари от касата на общинската болница Росен Тимчев е плащал сметки в скъпи хотели в Гърция, и това не е всичко…
Финансовите нарушения, извършени по време на управление на общинската болница в Дупница от Росен Тимчев, се разследват от компетентните органи. По два пъти са викани на разпит в следствието в Дупница общинските съветници от ОбС да дават показания кой е предложил Р. Тимчев за управител на болницата, защо не му е поискана дипломата за завършено висше образование и кои от съветниците как са гласували. На разпит е привиквана и главната счетоводителка на болницата Величка Тенджова, която беше в болнични, докато Р. Тимчев беше шеф, касиерката Росица Иванова също е давала няколко пъти обяснения пред следовател за парите, които Р. Тимчев е взимал от касата на болницата, без да ги отчита…
В деня, в който пристигнаха одиторите и потърсиха управителя, Росен Тимчев излезе в отпуск и отиде на море в Гърция. Той е знаел, че проверяващите ще му потърсят дипломата, а той няма такава, и се покри.

След много напомняния от Медицински одит се обръщат към общината за съдействие. На пресконференцията, която даде тогава председателят на ОбС – Дупница Ивайло Константинов, сега депутат от ГЕРБ, той обяви, че дипломата за здравен мениджмънт му била донесена от Р. Тимчев в плик и така била предадена в Медицински одит. Изобщо никой не е очаквал Р. Тимчев да ги лъже за дипломата си. Одиторите се усъмнили в истинността на дипломата и извършили проверка във висшето учебно заведение, като се оказало, че там не е издавана такава диплома и че тя е фалшива.

Само месец преди да се разрази скандалът с фалшивата диплома д-р Кирил Кирилов беше проверил във Варненския университет и установил, че на Росен Тимчев са му отнети студентските права още след първи курс заради неплатена семестриална такса. Тогава д-р Кирилов огласи във в. “Струма” откритието си, но никой от местните парламентаристи не взе под внимание думите му, които бяха подплатени с документ.
Върхът на скандала бе, когато Росен Тимчев се опита да пробута и фалшива вносна бележка в Районна прокуратура – Дупница, че е внесъл 1000 лв. парична гаранция, за да е на свобода. След като се установи поредната му фалшификация, Р. Тимчев беше задържан за 72 часа. Административният ръководител на съда в Дупница Ели Скоклева го пусна на свобода с мотива, че наблюдаващият прокурор Емил Павлов е пропуснал да напише в заповедта за арест, че Р. Тимчев има право да обжалва поставената му гаранция от 1000 лв. Прокурор Е. Павлов протестира решението на Раойнен съд – Дупница пред Окръжен съд – Кюстендил, но и той пусна Р. Тимчев на свобода.

Р. Тимчев беше разследван и от Софийска прокуратура преди години за 5000 лв., преведени по личната му банкова сметка от Министерството на културата вместо в банковата сметка на черквата в Сапарева баня. Скандалът тогава се разрази, след като отец Вергил след една година чакане се обадил в министерството, за да попита какво става с обещаните за черквата пари, и лъсна истината, че Р. Тимчев си ги е присвоил. Тогава Тимчев беше даден на прокурор от министерството, но той върна парите и проверката беше прекратена.
По време на протестите при управлението на Тройната коалиция Р. Тимчев бе в първите редици на протестиращите и влезе в сблъсък с охраняващите протестите. Тогава той беше осъден от софийски съд на глоба от 1000 лв.
Сега го грози затвор за фалшивата диплома и за това, че е заемал длъжност без нужното образование. За фалшифициране на документи НК предвижда до 8 г. затвор и 3 г. за упражняване на професия без необходимия ценз.

Дали чадърът на ГЕРБ ще се отвори и този път и ще спаси Росен Тимчев от правосъдието, предстои да видим. Кой обаче ще носи отговорността за съсипването на общинската болница, за скандалите и финансовия батак, оставен след Росен Тимчев“ Къде са общинските съветници, които го издигнаха на поста и с името си застанаха зад него“ Къде е сега ОбС шефът Ивайло Константинов, който заложи не само своето име, а и това на партия ГЕРБ, за да бъде избран Р. Тимчев за болничен шеф. Ив. Константинов вече е депутат и трябва да отговаря за скандала с Р. Тимчев. И да носи отговорност за последствията. Защото сам публично и писмено го обеща при избора на Р. Тимчев.
НАТАЛИЯ ПЕТРОВА

loading...


Подобни новини

2 Коментара

  1. БЕТИ

    НАКРИВИХТЕ МУ НА РОСЕН ТИМЧЕВ ШАПКАТА ПАК! ДА СЕ НАУЧИТЕ ЧЕ СРЕЩУ ВЛАСТ И ПАРИ НЕ СЕ РИТА!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *