Инвеститорът Б. Деливерски: Община Благоевград е на път да загуби 1,6 млн. лв. заради пустеещата сграда на „Булинтра”

Кметската администрация: Предвидили сме сума в годишната програма, това е ясна индикация, че предприемаме реални мерки зауправлението на обекта

Община Благоевград е застрашена да плати обезщетение от над 1,6 млн. лв., ако не се намери решение по казуса с незаконната сграда на ул. „Ст. Стамболов“ 14 над градската градина , на която той е инвеститор и която близо 20 г. стои незавършена. Това заяви пред репортер на „Струма” Борислав Деливерски. В писмо от завчера до кмета Методи Байкушев и до председателя на ОбС Антоанета Богданова той декларира, че е бил изненадан, че в годишната програма на община Благоевград за управление на общинската собственост за 2025 г. бе заложен финансов ресурс за въвеждане на експлоатация на сградата и е категоричен, че това е незаконно. „Това е в противоречие с договора за отстъпено право на строеж от 9.11.1995 г. с допълнително споразумение към него от 11.07.2006 г. между общината и „Булинтра“ ЕАД, което представлявам“ , заяви пред вестник „Струма“ Борислав Деливерски и се мотивира: „Договорът за строителство на триетажна сграда за обществени нужди приключва с въвеждането на експлоатацията й от страна на представляваното от мен дружество. Собствеността в останалата част от сградата, без значение кога, как и от кого е придобита, не влияе по никакъв начин на взаимоотношенията между страните по договора за ОПС, по който общината и „Булинтра“ ЕАД са равнопоставени. От действията на ДНСК е видно, че този казус не може и няма да бъде „заметен под килима“. Не е възможно заявеното от кмета пред ОбС общината съвместно с ББР като съсобственик да въведат строителния обект в експлоатация. Ако се върви в тази посока, ще се стигне до премахването на целия строителен обект, като общината в лицето на данъкоплатците ще понесе всички последствия от това“, каза Деливерски. Той допълни още, че е инвестирал над 1,6 млн. лв. в сградата, по негов сигнал от ДНСК са констатирали незаконното строителство, въз основа на което екскметът Илко Стоянов през 2022 г. разпореди премахване на отоплителната и вентилационна инсталация. Деливерски обжалва тази заповед в съда и в момента се чака произнасяне на ВАС по казуса.

С писмо на гл. директор на главна дирекция „Строителен контрол“ в ДНСК инж. Георги Даракчиев преди дни кметът М. Байкушев е бил задължен да направи актуална проверка и да предприеме действия за отстраняване на извършеното незаконно строителство в сградата, за което няма одобрени от главния архитект работни проекти по част архитектурна, ВиК, ел., отоплителна, вентилационна и климатична инсталация (ОВК). Писмото е в резултат на сигнал до контролната дирекция от Б. Деливерски и изразеното от него недоволство, че през 2022 г. е разпоредено само премахването на ОВК инсталацията въпреки констатираните сериозни нарушения при строителството на цялата сграда.

Репортер на „Струма“ потърси за коментар по казуса на инж. Г. Даракчиев, гл. директор на гл. дирекция „Строителен контрол“ в ДНСК. Ето какво каза той: „За тази сграда „топката“ е в общината и всичко е в нейните компетенции. От ДНСК няма издадени заповеди, тъй като не се касае за строеж от първа до трета категория, които са от компетенциите за произнасяне на дирекцията. Имало е постъпили жалби и сигнали, които сме изпратили по компетенстност на общината и тя следва да предприеме необходимите действия. Има издадена заповед за премахване на ОВК инсталацията, която се обжалва в съда. Сградата има разрешение за строеж, но по идейни проекти. Има такава процедура по ЗУТ, но за останалите СМР трябва да има одобрени технически и работни проекти, каквито няма. Това е задължение на гл. архитект, като възложителят на строежа е следвало да ги поиска от него“.

На въпрос на „Струма“ има ли възможност сградата да бъде узаконена и завършена или ще се наложи да бъде съборена, инж. Даракчиев отговори: „Това зависи от съда, който е компетентен да каже има ли нарушение по ЗУТ или не. Ако съдът отмени заповедта за премахване на ОВК инсталациите, няма какво да се обсъжда. Сега общината трябва да се произнесе и по останалите констатирани незаконни СМР, установени при предходни проверки, дали и за тях ще предприеме действия за премахване или ще откаже. Възможността за узаконяване е приключила отдавна, гл. архитект е имал достатъчно време да предприеме законосъобразни действия в тази посока по ЗУТ. Узаконяване няма, има установени нарушения, има постановена заповед, а дали ще има и втора заповед зависи от общината. С писмото си до кмета разпореждаме да се предприемат действия и за останалите видове незаконни дейности, които не фигурират в заповедта от 2022 г., която се обжалва в съда. Срокът, в който общината трябва да ни отговори, е законовият от един месец“, заключи инж. Г. Даракчиев.

Припомняме, че приетата от ОбС в края на февруари т.г. годишната програма за 2025 г. за управление на общинската собственост по предложение на кмета М. Байкушев местният парламент одобри да се заложат 300 000 лв. за предприемане на правни действия за въвеждане в експлоатация на две сгради, в които общината има собственост и които стоят незавършени близо 2 десетилетия – едната на ул. „Ив. Михайлов“ /до старата автогара/ и втората на ул. „Стефан Стамболов“ 14 /до Сапунджи дере над градската градина/.

На въпроси на „Струма“ какви са плановете на община Благоевград по отношение на сградата на Деливерски, предвид становището на РДНСК, че тя е незаконна, има ли правно основание да се узакони сграда, която е била строена без одобрени от гл. архитект проекти по част архитектура, ВиК, ОВК и ел., и ще се стигне ли до събарянето й от кметството отговориха:

„Годишната програма е прогноза за бъдещи действия по управление на общински имоти, както и разходите за тях. Посочената сума отразява намерението на общинската администрация да обърне сериозно внимание на решаването на казуса на тази сграда, който продължава десетилетия. Необходимо е изготвянето на експертен анализ на наличните проекти и на изпълнението на строежа, както и на правен анализ на извършеното до момента и варианти за решения на установените проблеми. Наличието на предвидена сума в разходната част на програмата е индикация за решимостта на ръководството на община Благоевград да предприеме реални мерки за управление на тази сграда.

Бъдещето на тази сграда зависи от изхода на висящия правен спор между община Благоевград и строителя на сградата, както и от визията на съсобственика в нея – Българска банка за развитие. Имаме добър контакт и са проведени няколко срещи с отговорните длъжностни лица в ББР. Правният спор е по отношение законосъобразността на заповедта на кмета на общината за премахване на изградените инсталации за отопление, вентилация и климатизация, която е обжалвана от строителя. Заповедта е издадена въз основа на констативен протокол на РДНСК – Благоевград, за липса на утвърдени работни проекти. Общината печели делото на първа инстанция – Административен съд – Благоевград, решението е обжалвано и предстои произнасяне на ВАС. Дали има правно основание за узаконяване или ще се стигне до събаряне, ще стане ясно след приключване на съдебния спор и изготвянето на двата анализа.

По-паметливите благоевградчани вероятно си спомнят, че на мястото на незавършената сградата преди години имаше стара къща, в която се помещаваше филиал на детска градина „Ведрица“. Тя бе съборена и по време на управлението на Лазар Причкапов общината възложи срещу ОПС изграждането на сграда с банкови и административни офиси на „Булинтра“ ЕАД. Инвеститорът нае като строител фирмата на съпругата на Костадин Хаджигаев, на кметския стол през 2007 г. седна Костадин Паскалев и проблемът с липсата на изрядни документи за строителството датира от тогава, продължи през двата мандата на Атанас Камбитов, частичното управление на Румен Томов и Илко Стоянов и все още е висящ в мандата на Методи Байкушев.

„Единственият вариант е да се проведат разговори и да се преценят минималните възможности за спасяване на сградата. Ако общината не предприеме действия, разпоредени от ДНСК, ще бъда принуден да заведа ново дело, с което ще поискам установяване на всички незаконно извършени строителни дейности в сградата. Ако се стигне до там, процесът ще стане необратим“, заключи инвеститорът Б. Деливерски.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *