Кюстендил е уникален исторически център, известен от времето на Римската империя като средище на културен, икономически и селскостопански просперитет. Кюстендилска област (заедно със Стара Загора и Перник) от десетилетия е била замърсявана със серен диоксид, и за да се осъществи плавен преход към чиста зелена енергия, този район ще получи огромна финансова и социална подкрепа за зелена енергия. Без замърсяване Кюстендил ще може да развие още повече своя спа и исторически туризъм, както и ще може да реализира модерно и ефективно земеделие.
Проектът за изграждане на 100 МВт фотоволтаичен парк в изоставените земи между селата Дворище и Коняво е най-голямата инвестиция, която е осъществявана в Кюстендил досега от инвеститор с корени в Кюстендил. Проектът започва през 2019 г. и ще завърши след няколко месеца (информацията е актуална към март 2024), като ще допринесе за поставянето на Кюстендил на картата на големите инвестиции в страната със стойност от около 150 милиона лева. Проектът е изцяло лицензиран от КЕВР и има окончателен договор за присъединяване от ЕСО, а средствата са изцяло осигурени. Тази инвестиция ще допринесе за по-ниските цени на тока за всички, защото не се субсидира. Ползите за Кюстендил са свързани не само с дължимите около 2 милиона лв. такси, които са повече от 10% от приходите на общината за 2024 г., но и със създаването на десетки работни места. Земята за парка е собственост на инвеститора, закупена е от жители, на които е била реституирана, бивша 8-ма категория, необработваема и запустяла от повече от 20 години. Инвеститорът ще рехабилитира изцяло и за своя сметка пътя за Дворище и ще продължи да подкрепя селата Коняво и Дворище за всички необходими обществени инициативи, както и досега, за което получихме много благодарствени писма. Още през 2020 г. дарихме 5000 лева за болницата в Кюстендил за борба с Ковид-19, а през 2022 г. още 10 000 лева на община Кюстендил за залесяване. През 2022-2023 г. безвъзмездно дадохме 30 000 лева за обследване на покривите на всички сгради, собственост на община Кюстендил, и допринесохме с още 380 000 лева за изграждането на първите 7 покривни фотоволтаични системи върху покриви на общински сгради, едната от които вече работи и спестява на общината по 12 000 лева за електроенергия на година.
Нашата убеденост е, че зелената чиста енергия, спа, историческият туризъм и модерното ефективно земеделие ще направят Кюстендил привлекателен, и тези цели са заложени в дългосрочната програма на община Кюстендил. Науката ясно и еднозначно е доказала, че оцеляването на човечеството преминава през използването на електроенергия, която не отделя въглероден диоксид, която вече е и най-евтиният източник. Модерното ефективно земеделие, спа и историческият туризъм в Кюстендил могат и трябва да се развиват заедно със зелената чиста енергия и ние – като най-голям инвеститор – създадохме партньорства с най-големите земеделци и собственици на хотели в Кюстендил, за да го осъществим.
Проектът няма да вреди на Земята, съоръженията няма да се циментират, а според одобрената екологична оценка ще се извършва непрекъснато наблюдение на околната среда. Технологията е безвредна за хората и животните, няма да се ползват вредни препарати и няма да има вредни излъчвания.
Днес Кюстендил има много поводи за радост: градът е чист и приветлив, привлече най-голямата си инвестиция, получава подкрепата на държавата и на Европейския съюз за реализацията на всичките си проекти, което ще доведе много нови и по-големи инвестиции. Ръководството на община Кюстендил е истински пример за това как политиците могат да работят заедно за просперитета на родния град. Проектът за изграждане на 100 МВт фотоволтаичен парк в изоставените земи между селата Дворище и Коняво е част от това ново, пролетно начало за просперитета на хората от Кюстендил.
Инвеститор влага 150 млн. лв. в соларен парк върху пустеещи земи, категоричен: Зелената чиста енергия, спа, историческият туризъм и модерното ефективно земеделие ще направят град Кюстендил още по-привлекателен
loading...