
„Баланс“ ще бъде думата на следващите няколко години, която Европа ще изпълва с все повече стойност, обяснява изпълнителният директор на ТЕЦ „Бобов дол”
– Инж. Стойнев, наскоро Институтът за пазарна икономика разпространи проучване на Епицентър за бъдещето на зеления преход в Европа. В него се говори се за по-балансиран подход. Каква е визията на ТЕЦ „Бобов дол”?
– Визията на ТЕЦ „Бобов дол” от самото начало на програмата за трансформация е базирана на балансиран подход. Ние планираме и в някаква степен вече е факт суровинният микс на бъдещето – биомаса, биогаз, природен газ и водород. Основата на този подбор е да използваме различни суровини, като се стремим да балансираме местни такива, като биомасата с вносни, като природния газ. Ние разглеждаме концепцията си за устойчиво развитие като съвкупност от диверсифициран суровинен микс, който върви и с думата достъпност и производство, което дава добавена стойност на региона. Тази визия не измества основната ни мисия – да произвеждаме енергия и ролята ни в баланса на енергийната система, а я разширява с допълнителни ползи.
– Напоследък все по–често се говори, че въглищата може да се окажат суровината на бъдещето?
– Едно е ясно – те са важни за настоящето. Спомнете си, че природният газ беше почти отхвърлен, преди да се възпреме като преходно гориво. Същото се отнася за ядрената енергетика, към която сега Европа гледа с надежда. Науката се развива и не изключвам по-чисти технологии да върнат изкопаемите горива в центъра на енергетиката. Ние се понесохме на гребена на вълната, изграждайки фотоволтаични паркове, но сега се сблъскваме с дефицит на енергия, произведена от конвенционални централи, които да балансират системата. Мисля, че „баланс“ ще бъде думата на следващите няколко години, която Европа ще изпълва с все повече стойност.
– В публичното пространство се завъртя и една концепция за извличане на ценни метали от въглищата?
– Недостигът на суровини в Европа поставя тази тема на дневен ред. Извличането на метали от въглищата е възможност да усвоим пълния им потенциал. Доколкото съм запознат, един от водещите университети в САЩ работи по тази тема как ефективно и безопасно да се случва този процес. В едно съм сигурен, че бъдещето на националните икономики трябва да стъпва на местни суровини и иновации, за да говорим за устойчивост. Всяка друга концепция ни превръща в консуматорско общество.
– Смятате ли, че ТЕЦ „Бобов дол” може да произвежда по един конкурентоспособен начин енергия?
– Точно затова започнахме трансформацията с местните суровини и постепенно надграждаме този микс. Младите, добре образовани специалисти са също важни за постигане на тази цел и ние отдавна работим с професионални учебни заведения.
ТЕЦ „Бобов дол” обаче е различно предприятие и винаги трябва да се разглежда в неговата съвкупност от ползи – като участник в баланса на енергийната система, като значим работодател в региона, като социално отговорна компания, като център на един бъдещ индустриален парк и т.н. Така че постигането на целите ни за конкурентоспособност и устойчивост е важно както в икономически план за централата, така и за региона и енергийната система като цяло.