Инфарктно заседание на ОбС – Бобов дол за спасяването на въгледобива

Инфарктно заседание проведе ОбС в Бобов дол, местните парламентаристи са притеснени за въгледобива, но нито един от поканените депутати от Кюстендилска област и представителите на енергийната комисия към парламента не дойде. Областният управител Виктор Янев пък изпрати заместника си Райчо Цветин, той обеща да предаде на В. Янев за постигнатото решение на местния парламент.

Сесията на ОбС бе извънредна, по искане на общинските съветници от ГЕРБ и БСП. Единствената точка от дневния ред на заседанието беше спасяването на въгледобива в миньорската община, който е препитанието на повечето жители.

На заседанието бяха поканени депутатите от ГЕРБ от Кюстендилска област Кирил Калфин и Ивайло Константинов, и колегите им от БСП д-р Иван Ибришимов и Валери Жаблянов, но те не дойдоха. Не дойде и представител на енергийната комисия към парламента.

Председателят на ОбС Красимир Чаврагански, който е и директор на рудник „Фундаментал“, обяви, че 16 миньори са получили предизвестие за съкращение, още на 86 души ще бъдат връчени предизвестия днес.

„Добивът на въглища от всички рудници под земята в Бобов дол спира. Ще се добиват въглища само от открития рудник“, категоричен бе Кр. Чаврагански.

Както „Струма“ писа той беше директор на „Въгледобив“ – Бобов дол, но беше свален от поста, след като разгневени работници се вдигнаха на стачка за неизплатени заплати и нахлуха в кабинета му. След като на място бяха изплатени заплатите, Кр. Чаврагански подаде оставка от поста директор. Той е собственик на 5000 дяла от „Въгледобив – Бобов дол“.

На заседанието стана ясно, че започва закриването на рудник „Бабино“. Изисква се технологично време до окончателното му закриване. Бившият шеф на спасителната служба към мината Стойчо Стоичков, който заедно с още 10 миньори присъстваха на заседанието, заяви:

„Затварянето на рудник не е лесна работа – от днес за утре. Първо трябва да се укрепят галериите, след това започва поетапно затваряне на рудника, като непрекъснато се измерват газовете, които се отделят от въглищните пластове. Като намалеят в нормата, едва тогава се пристъпва към пълно затваряне, иначе рудник „Бабино“ ще е като бомба, която може да избухне и да погуби много народ“, заяви Стойчо Стоичков.

Най-много от въпросите бяха отправени към директора на мината Харалампи Златанов – за закриването на рудник „Бабино“, спирането на подземния въгледобив, предстоящите съкращения и намаляването на производството на въглища. Управителят на въгледобивното дружество поясни, че спреният от производство рудник „Бабино“ е под наблюдение, извършват се проверки и текущ контрол и няма опасност за населението. Харалампи Златанов не уточни колко работници ще бъдат съкратени от мините, но поясни, че ще се търсят квалифицирани работници за разкриване на нови работни места – за шофьори, шлосери и други позиции.

На сесията присъстваха бивши общински съветници и партийни лидери, които поставиха редица въпроси за бъдещето на въгледобивната дейност в региона. Намаленият добив на въглища няма да се отрази на производствените мощности на ТЕЦ „Бобов дол“. Радослав Шопов от топлоцентралата информира, че ще доставят въглища от други мини в страната. Не се предвиждат съкращения на работници от ТЕЦ „Бобов дол“. По време на извънредната сесия бе отправена молба към ръководството на мините при съкращения да се освобождават хора, които не са от община Бобов дол, за да може местните жители да си запазят препитанието. 750 са вече съкратените миньори.

Повдигнат бе и въпросът, че много малко хора от миньорската община работят в ТЕЦ „Бобов дол“, кметът на общината Елза Величкова ще срещне с ръководството на топлоцентралата, за да говори за в бъдеще повече местни жители да бъдат наети в ТЕЦ-а.

На заседанието бяха отправени и въпроси към кмета на общината за привличането на инвеститори и разкриване на нови работни места. Елза Величкова отговори, че са водени редица преговори в тази насока, но до момента без резултат.

След двучасови дебати всички се обединиха около решението да искат спешна и съвместна среща с представители на Министерството на енергетиката и енергийната комисия към НС, за да се търси изход от създалата се ситуация. Работоспособното население на една цяла община остава без работа. Местното население няма друг поминък освен въгледобива. Поколения наред са си изкарвали хляба от мината.

НАТАЛИЯ ПЕТРОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *