„Ремдесивир” е едно от лекарствата, което е показало до момента най-висока ефективност по отношение на коронавируса. При приложението му обаче се наблюдават липса на ефекти. Този препарат не дава възможност за репликация на вируса, за това трябва да се прилага рано, за да има очакван ефект. Той няма да действа, ако се прилага късно“, заяви инфекционистът в Инфекциозна болница в София „Проф. Иван Киров“ д-р Трифон Вълков в ефира на „Здравей, България”.
Той обясни, че в лечебното заведение няма алгоритъм на лечение, а е строго индивидуално за всеки пациент.
„Вече имаме натрупан опит в диагностиката и терапията. Но това, което съществува като проблем е, че в един момент ще останем без възможност да лекуваме, защото няма да има кой”, предупреди инфекционистът.
Той е на мнение, че е важно какви лекари ще се изправят пред инфекцията. В борбата с коронавируса се включват всички медици, но те имат по-различен маниер на работа от инфекционистите и не са свикнали да работят с този тип заболявания, смята д-р Вълков.
„От разкриването на отделенията за COVID-19 до ден днешен Инфекциозна болница се грижи за пациенти с коронавирус. Те трябва да са с доказана симптоматика, която се определя от личния лекар. Една част от тях идват и без преглед от личния лекар. Но хората са наясно каква е симптоматика, тя се разпространява по медиите. Те са със съмнение за коронавирусна инфекция, която трябва да се доуточни. Проблем е, че имаме ограничение на легловата база, ние имаме някакъв капацитет”, обясни д-р Вълков и подчерта, че този проблем се наблюдава при повечето лечебни заведения в страната, които са разкрили такива отделения.
Инфекциозна болница е разкрила максимума от това, което има като възможност. Капацитетът е 64 легла за пациенти с коронавирус. На ден от отделението се изписват по няколко души, които са преборили инфекцията, но свободните легла бързо се запълват.