Зърнопроизводителите и животновъдите ще бъдат сериозно ударени от нарастващата инфлация. Разходите растат, печалбите са минимални, което в комбинация с икономическата криза, която се засилва заради войната на Русия в Украйна, е пагубна за българските производители. Това заяви за „Струма“ бизнесменът от Симитли Павел Стоименов, който е един от големите зърнопроизводители и зеленчукопроизводители в страната.
„Цените на рентата за обработваемите земи започнаха да растат заради инфлацията. В момента рентата стигна до 70-80 лв. на декар. Азотните торове също са скъпи. 1500 лв. е вече цената на тон амониев нитрат, което значи, че на декар се харчат около 100 лв. за тор. Разходите за производството на 1 дка зърно са 370 лв., но като се включат държавните субсидии, намаляват с 30 лв. на декар. При среден добив на пшеницата 500 кг от декар и продажна цена от 60 стотинки на килограм, приходът е 300 лв. Така зърнопроизводителите вече работят на загуба, а в най- добрия случай са „нула на нула“.
Добивът от царевица тази година варира от 100 до 400 кг от декар, а слънчогледът – 200 кг от декар. Цената на олиото трябва да падне до 3 лв., но засега не се случва заради картела в страната.
Продажната цената на картофите и лука от нивата е 60 стотинки без ДДС за килограм.
При животновъдите ситуацията е много тежка, тъй като няма да могат да издържат на поскъпването. В същото време изкупните цени на млякото и месото са несъразмерно ниски и най-вероятно мнозина от тях ще се принудят да ликвидират стадата си и да приключат с бизнеса си.
На фона на тази песимистична картина цената на електроенергията продължава необяснимо да расте от 700 на 1000 лв. за мегаватчас.
Като добавка към мрачната картина е това, че банките започват да вдигат лихвените проценти на кредитите и който е теглил такива с цел инвестиция, ще трябва час по-скоро да продава имотите, а цените на пазара в момента са нереално високи.
Чакат ни много трудни дни, при които бедните ще стават все по-бедни, а богатите още по-богати. Няма да има средна класа“, заключи бизнесменът.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА