24-годишен младеж от Благоевград е приет в спешно отделение с криза, получена на нервна почва. Младежът присъствал на концерта за годишните музикални награди в парк „Македония”, когато изведнъж от много шум, силна музика и струпване на много хора на едно място почувствал учестено сърцебиене, сухота в устата и страх без осъзната причина, и около полунощ потърсил лекарска помощ. Същият не е употребил голяма доза алкохол, изпил само две бири с приятели.
Още два случая на получено тревожно разстройство са обслужени същата нощ от дежурните медици в Благоевград.
„Младежът е получил криза на нервна почва“, каза дежурният лекар в спешно отделение д-р Димитър Валюков. Ето какво поясни спешният лекар:
„В конкретния случай при 24-годишния благоевградчанин състоянието се проявило неочаквано и без видим повод, докато бил сред много хора. Оплакванията му са от чувство за „прескачане” на сърцето, стягане в гърдите, задушаване, изпотяване, световъртеж, „омекване” на краката, изтръпване на ръцете. Изпитвал силен страх, че всеки момент ще припадне и ще загуби контрол над себе си. След лекарския преглед и изследвания се оказва, че липсват каквито и да било телесни заболявания, които да обяснят симптомите. Те са психологични обусловени, или както често се казва – те са на нервна почва.
През последните години се увеличават тревожните разстройства, около 25% от хората в даден момент от живота си получават невроза. За разлика от физическото здраве, като че ли психичното здраве заема по-задна позиция в ценностната ни система. Много по-вероятно е да отидем на лекар, ако имаме телесен здравословен проблем, отколкото ако изпитваме психологични проблеми. Смятаме, че в такива случаи трябва да се справим сами или че това ще мине от само себе си.
Кризите на нервна почва често са с неспецифични оплаквания, хората е редно да знаят, че в основата е психологичен проблем. Прави впечатление, че зачестяват тези случаи при млади хора, които са учащи се и в активна работоспособна възраст, оплаквания има и при двата пола. Кризите се случват на съвсем произволни места – у дома, на улицата, в автобуса, на работното място, в магазина и други. Всъщност не самият стрес сам по себе си е отключващ фактор, а неспособността на конкретния човек адекватно да отреагира на стресовата ситуация.
Няма общовалидни рецепти за това как човек да отреагира здравословно на многобройните стресове, на които е подложен в ежедневието, затова трябва да редува работа с отдих, разходки на открито, да се занимава с любими занимания”, посъветва д-р Валюков.
СЛАВА ИВАНОВА