Кабинетът обяви новите компенсации за месец май след среща с работодатели и бизнес в Министерския съвет. Мерките ще бъдат за май и юни и ще са в две направления – за електричество и природен газ.
Обсъдихме успехите на българското правителство за договарянето на природен газ дългосрочно, заяви на брифинг премиерът Кирил Петков. Азерския газ ще потече от 1 юли, стана ясно от думите му. „Обединихме се около това всичко над 200 лева на мегаватчас да бъде компенсирано с 80%“, каза премиерът.
Разбрахме се, че заедно с бизнеса и профсъюзите ще работим за законопроект, който да мине пред НС, за дългосрочни компенсации, така че бизнесът да прогнозира какви ще бъдат разходите му за енергия, обяви още министър-председателят.
Работодателите потвърдиха думите на премиера, че са провели с него конструктивна среща.
По време на брифинга стана ясно, че утре ще има среща в 15 ч. и с превозвачите, така че да продължи търсенето заедно на решения.
Срещата с представители на работодателските организации и синдикатите в МС се случи два дни преди планирания за сряда, 18 май, протест на малкия и среден бизнес.
С представителите на работодателските организации и синдикатите в МС се срещнаха министър-председателят Кирил Петков, заместник министър-председателят по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев и министърът на енергетиката Александър Николов.
По рано от правителствената информационна служба обявиха предложените от кабинета мерки:
1. Краткосрочни мерки – компенсации за месец май на високи цени на електроенергия – 85% от повишението на цената на електроенергията над 225 лв. Без таван! По текущи данни от БНБ това означава, че през месец май компенсацията за бизнеса ще надхвърли 160 лв/мвтч, което е над изплащаните до момента суми.
2. Краткосрочни мерки за цените на природния газ – Правителството подсигури необходимите количества, както за българския бизнес, така и за обществения доставчик. Цената, която бе постигната за месец май е с 14.3% по-висока от м. април. С оглед на това правителството ще приложи пълния размер на компенсацията от м. април + 100% от повишението на цената през м. май. Тоест, цената, както за българските граждани, така и за бизнеса м. май спрямо м. април ще е на същата стойност, както преди взетото решение от страна на „Газпром експорт“ да спре доставките за България.
3. Дългосрочни мерки чрез законодателни предложения – автоматизиране на процеса на компенсиране на българския бизнес за високи цени на ел. енергия – законови промени за финансиране на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ – изплащане на „свръхпечалби“ от дружествата под БЕХ, както и договори за разлика с потребители, които получават гарантирана доходност по текущи договори с държавата. По този начин бизнесът ще получава ежемесечно съответните суми, в случай че нестабилността на пазара продължи.
При необходимост и при продължаване на затрудненията с доставките на природен газ подобни мерки ще бъдат разгледани и за компенсиране на тези разходи, но от държавния бюджет, отбелязват от правителствената информационна служба.