Често усещането за буца в гърлото се появява по време или след стресови ситуации – сякаш гърлото се свива, трудно преглъщате, не достига въздух. Това се дължи на факта, че когато сме нервни се напрягат всички мускули – включително и гърлото. Обикновено в подобни случаи, буцата изчезва, когато се успокоим.
Ако количеството на стрес в живота ви е прекалено голямо и усещане за буца в гърлото не дава спокойно да живеете, е най-добре е да се обърнете към психотерапевт. Но лекарят първо трябва да изключи всички други възможни причини, т.е. болести, за това чувство, но те не са малко, а поне десетина.
Тумор. Това е най-опасната причина, която трябва да проверите възможно най-бързо. Дискомфортът в гърлото може да е причинен от доброкачествен тумор. За неговото отстраняване ще са необходими или консервативно лечение (лекарства и т.н.) или хирургия. Отстраняването на тумора в никакъв случай не бива да се протака, тъй като е възможно той да расте и буквално да прекъсне дишането.
Особено тревога предизвиква злокачественият тумор – в действителност това е рак на гърлото. Изходът на това заболяване е изключително трудно да се предскаже, но е важно възможно най-бързо да се започне лечение при онколог.
УНГ заболявания. Ангина (инфекциозно възпаление на сливиците), фарингит (възпаление на фарингеалната лигавица), ларингит (възпаление на ларинкса) – тези болести са винаги придружени от оток на тъканите на гърлото. Оттук възниква и болезнено преглъщане, и чувството, че гърлото ни е като запушено. Тази буца само по себе си няма да изчезне, необходимо е специално лечение, което ще предпише лекарят.
Болести на щитовидната жлеза. В случай на нарушена работа на щитовидната жлеза (например, недостиг на йод, „склад“, на който е този орган), тя може да се увеличи. Това е напълно забележимо външно – щитовидната жлеза започва да „стърчи“ в предната част на шията. И, съответно, да притиска гърлото. Това състояние е поправимо. Важно е незабавно да се обърнете към ендокринолог.
Разширяване на лимфните възли. Друга причина може да бъдат подутите лимфни възли (лимфаденопатия) в областта на врата, което също предизвиква чувство на дискомфорт в гърлото.
Травма. Усещането за ненужни предмети в гърлото може да бъде следствие от нараняване. Причина може да бъде не само силен удар. Травми се появяват и заради греба храна или след ендоскопия (гастроскопия, например, когато маркучът се потапя в стомаха през хранопровода, той може да увреди тъканите на фаринкса).
Ако в такъв случай, неприятно усещания в гърлото, ви безпокоят силно, можете да отидете на лекар. Но обикновено посттравматичената буца си отива самостоятелно след няколко дни.
Проблеми със стомашно-чревния тракт. За да се разбере дали буцата в гърлото е признак за проблеми със стомашно-чревния тракт, е необходимо да се припомни дали преди това е имало оригване, киселини, кисел вкус в устата и болки в стомаха. Ако е имало и буцата в гърлото се появява почти веднага след хранене, то е напълно възможно, че имате гастроезофагеална рефлуксна болест – състояние, при което в хранопровода постоянно идват стомашни киселини. Това причинява и дискомфорта в гърлото.
Остеохондроза. Болезнени притискащи усещания в гърлото може да се появят в случай на проблеми с шийните прешлени. Обикновено това се случва при остеохондроза (нувреждания на ставния хрущял) с дорсопатия в шийните прешлени (когато са засегнати гръбначните прешлени, мускулната тъкан и нервите в областта на врата). Допълнителни признаци на заболяването – болки в гърба и главата, безсъние, слабост, болки в гърдите и т. н.
Алергия. При развитие на алергични реакции набъбват лигавиците на носа, очите и гърлото. При някои хора това се усеща слабо, но при други се появява отокът на Квинке. Това е един много тежък пристъп на задух, което, разбира се, „запушва“ гърлото й. Ако своевременно не бъде овладян пристъпа, това може да причини смърт./zdrave.to