Когато имате нужда от допълнителни финанси и смятате да вземете заем, е добре да сте запознати с терминологията, която се използва от банките и другите финансови институции. Прозрачността и ясните условия са факторът, който кара голяма част от потребителите да изберат подобна услуга.
Преди да сключите договор ще получите достатъчно подробна информация и документи, в които са споменати различни финансови термини, такси, лихви, норми на закона и други. Може би е важно да уточним често използваната абревиатура ГПР, чието значение е “Годишен процент на разходите”. Той оформя крайната сума, която кредитоискателят ще има като задължение.
Какво е важно да знаем за ГПР?
Лесно ще изчислите процента на разходите по изтегляния кредит, благодарение на ГПР. Това е много важен момент, тъй като вноската, която ще превеждате на кредитодателя се формира от различни компоненти. Лихвата върху главницата е основната тежест, която трябва да предвидите. Освен нея разбира се има и различни други такси, застраховки и комисионни, за да се стигне до финалната дължима вноска.
Това разбира се означава, че освен лихвата по главницата ще заплатите още допълнителни средства. В ГПР е отразен процентът на всички разходи дължими по кредита. Щом сте наясно какъв е неговият процент, много лесно ще направите сравнение между различните компании, които ви предлагат заеми. Днес голяма част от потребителите предпочитат небанковите финансови дружества, тъй като условията за кандидатстване при тях са доста по-изгодни.
Щом ви предстои теглене на заем и искате да съпоставите различните оферти ви препоръчваме да използвате критерия (ГПР). Лесно ще се ориентирате, ако изберете кредити с еднакви срокове, суми и валута. Това е най-лесният метод да получите точна представа за това, кое от предложенията е най-добро. CashCredit.bg ще ви даде информация за това, какво съдържа ГПР:
- разходи за изготвяне на договора – банките и другите финансови институции ще заложат конкретна сума;
- такси за оценка на имот – също се включват в ГПР. На някои места може да са минимални;
- лихви върху заема – ще се определят в зависимост от сумата, която теглите и периода в който ще я погасявате;
- застраховки – те обикновено се сключват по време на изготвяне на договора. Могат да бъдат прибавени и към главницата.
ГПР представлява общ стандарт за кредитополучателите. С помощта на формула всеки може да сравни предложенията на различните компании.
Лесно ли е да се изчисли годишният процент на разходите?
Формулата по която се пресмята ГПР е постановена по закона за потребителските кредити, който може да бъде открит в сайта на Министерството на финансите. Инструкции за това как се изчислява годишният процент на разходите ще откриете лесно, но ако ви е трудно да се справите има и друго решение на задачата. В интернет страниците на банките и небанковите финансови компании ще намерите удобен калкулатор, който прави всичко вместо вас. Благодарение на него дори да не сте много добри в сметките на екрана ще видите сумата, която ще дължите по кредита.
В полетата, които виждате на монитора, трябва да въведете конкретните параметри на заема. След това ще получите съответстващия годишен процент на разходите. Ето и какво трябва да попълните:
- точна сума – сами определяте от колко пари имате нужда и смятате да изтеглите като заем;
- срок на погасяване – в зависимост от това каква вноска може да превеждате, изберете срок. Има дружества, които ви позволяват да го променяте, след като е започнал да тече;
- промоционалният период без лихва – за по-малки суми е възможно да използвате безлихвен период, който също се отразява.
Ето как само с няколко клика на мишката, всеки клиент може да получи необходимата информация за ГПР. Така информирано ще изберете заем, който ви устройва финансово.
Има ли разходи, които не влизат в ГПР?
За да сте наясно с правата си при избора на стандартен кредит е важно да знаете кои разходи няма да бъдат прибавени към годишния процент, който сте видели на екрана. Ето и компонентите, които е важно да имате предвид:
- неустойките – те се начисляват, ако по някаква причина забавите вноската си и не изпълнявате договорните задължения. Подобни обстоятелства не могат да се предвидят в началото. Това е причината да не са включени в процента на разходите. Те допълнително биха утежнили задължението ви, затова се опитайте да бъдете изрядни и точни с вноските;
- допълнителни услуги – това са други допълнителни услуги, които потребителят избира да използва извън договора си;
- издаването на дебитна или кредитна карта – щом теглите кредит от банка е възможно да се появи и такъв вид разход.
Ако се затруднявате с изчисляването на ГПР или имате някакви допълнителни въпроси, може да се обърнете към консултантите на съответната институция.
На какво да обърнем внимание при избора на кредит?
Има и други важни моменти освен ГПР, които оказват влияние върху избора на клиента. Важна роля играе срокът, през който ще трябва да се извършва плащане на месечните вноски, лихвеният процент и различните такси. Правилно е да разгледате въпроса от всички гледни точки, за да сте наясно какви са последствията, ако по някаква причина забавите плащането. Някои фирми начисляват такси за просрочие, а това ще ви натовари финансово допълнително.
Това е и причината много специалисти да препоръчват на потребителите внимателно да премислят за какво харчат парите от подобен кредит и дали наистина са им толкова необходими. ГПР по вашия кредит може да се промени във времето в зависимост от това дали процентът е фиксиран или плаващ. От Кеш Кредит препоръчват да изберете фиксиран, за да избегнете увеличение и да сте сигурни, че предварително уговорената сума за внасяне ще остане една и съща през целия период на договора.
Има компании, които предлагат заем срещу обезпечение, което ви осигурява по-добри условия, благодарение на гаранцията. Ако се колебаете, заем в каква валута да изтеглите, е най-добре това да бъде в български лева, защото при промяна на курса на друг вид валута, има опасност да загубите.