Какво си мисли мозъкът ви когато сте гладни

Всеки е изпитвал чувството на глад. И онова усещане, че не можем да се съсредочотим, отпуснати сме, а понякога дори изпитваме болка в главата и лошо настроение. И говорейки за настроение, знаете ли, че според някои думата за глад на английски hangry произлиза от angry (ядосан). Гладът не е медицинска дизгноза, но това не означава, че учените не го приемат сериозно. Когато сте гладни, вие сте в определено състояние с истински симптоми.

За да проучат връзката между глада и настроението, учените често измерват нивата на кръвната захар. Те се увеличават след хранене, защото храната, която консумирате, се метаболизира в глюкоза – форма на захар. Глюкозата е предпочитаният източник на енергия за вашето тяло. Ако не сте яли известно време, нивата на кръвната захар падат. За повечето хора гладът означава, че имат по-ниски от нормалните нива на кръвната захар.

Изследванията показват, че ниската кръвна захар и гневът често са свързани и могат да се проявят по различни начини. Типичните симптоми могат да включват:

Промени в настроението

Когато сте гладни, може да се почувствате необичайно раздразнени или тревожни. Според проучване ниската кръвна захар предизвиква състояние на „напрегнатост и умора“, което кара участниците в изследването да имат по-негативни възгледи за определени житейски ситуации.

Агресия

Когато сте гладни, може да имате желанието да се отдалечите от приятели или близки. Изследване на брачните двойки установява, че интимните партньори са по-склонни да изразяват агресия един към друг, когато нивата на кръвната им захар са по-ниски от нормалните.

Лош самоконтрол

Тези, които се лишават от храна, могат да изпитват трудност да се придържат към план за здравословно хранене. Или, ако се опитвате да премахнете лош навик, може да усетите, че волята ви намалява, когато сте гладни.

Невъзможност да се фокусирате

Гладните студенти изпитват трудност да се съсредоточат по време на лекции, показват изследвания. Причината и тук са ниските нива на кръвната захар.

Нетърпение

Хора, които имат ниски нива на кръвната захар (гладни са) са по-малко търпеливи и са склонни към насилие и агресия. Учените смятат, че „една супена лъжица захар помага агресивното и насилствено поведение да намалее“.

Гладът и връзката с мозъка

Когато се храним редовно, метаболизмът ни работи и нивата на кръвната захар са на едно сравнително равно ниво. Мозъкът ни знае, че в определени часове ще получи зареждане и така всички процеси работят нормално. В момента, в който не получи обаче количеството нужна му храна, следват редица промени в тялото като ниската кръвна захар е една от тези промени, но не е единствената.

Д-р Янси, доцент в Университетско училище по медицина в Дюк, обяснява, че реакцията на глюкоза в кръвта може да е различна при всеки човек. Наистина ниската кръвна захар е състояние, наречено хипогликемия, или когато нивото на глюкоза е по-ниско от 70 милиграма на децилитър (mg / dL). Той казва, че може да изпитате внезапен глад от рязката промяна в кръвната захар.

Основните фактори в усещането за глад са хормоните глюкагон и епинефрин (наречен също адреналин) и симпатиковата нервна система (SNS). Когато нивата на кръвната захар са ниски, се освобождават глюкагон и епинефрин. Тези хормони се стремят да възстановят нивата на кръвната захар до нормални стойности, като използват съхраняваните въглехидрати или мазнини. Адреналинът или епинефринът понякога се нарича стрес хормон, поради ефекта, който има върху тялото.

SNS и епинефринът причиняват много от симптомите на хипогликемия: треперене, нервност, изпотяване, сухота в устата, бледност“, казва д-р Янси. „Освен това гладът, потенето и изтръпването са причинени от освобождаването на ацетилхолин в нервите на симпатиковата система.“ Той добавя, че централната нервна система също може да бъде включена в процеса. Когато в централната нервна система липсва глюкоза, това може да доведе до объркване, раздразнителност и дори понижено съзнание в тежки случаи.

Звучи ли ви сложно? Регистриран експерт по диетология и хранене, Моли Клеъри обяснява нещата по-просто. „Всички симптоми, свързани с глада, произтичат основно от ниската кръвна захар, но има няколко различни начина на действие. Нашият мозък използва глюкозата за гориво, така че когато не сме яли за известно време, се чувстваме по-отпуснати и не можем да се концентрираме. Това води и до раздразнителност, избухливост и агресия, за които говорихме по-горе. При всеки човек това се проявява по различен начин.

Как да избегнете глада?

Разбира се, има ситуации, в които се налага да пропуснем хранене, но това не трябва да се превърща в тенденция. Експертите съветват да наблюдавате тялото си и да с стремите да му предоставяте достатъчно качествени хранителни вещества. При някои хора само три хранения на ден са достатъчни, за да не изпитат глад. При други са необходими и малки закуски. Качеството на храната също е от значение. Доктор Янси предлага да планирате ястия, комбинация на въглехидрати, протеини и мазнини.

Висовъглехидратните ястия или леки закуски като чипс, бисквитки или бонбони могат бързо да повишат нивата на кръвната захар, но след това причиняват драстичен  спад. Затова е най-добре да изберете по-балансиран вариант, който съдържа сложни въглехидрати и протеини – крекери с хумус, банан с фъстъчено масло или кисело мляко с плодове и ядки.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *