Какво трябва да свършим в градината през април

Април е месец на активен растеж за повечето растения. Със затоплянето на времето трябва да започнем и по-интензивни грижи за градината. Основните дейности през април са: поливане, косене, торене, резитби, засаждане. Може да се направят и профилактични пръскания със защитни препарати.

Цветна градина

Времето е подходящо за засаждане на едногодишни цветя, като предварително сме подготвили почвата за това. Смесете тор за луковични цветя и мъх и ги добавете към пръстта. Може да засеете семената на циния, невен, латинка, далия, кученце. Саксиите с фуксия и здравец вече може да изнесете навън. Разделете многогодишните цветя – хризантема, маргаритка, далия. През април може да засадите и луковиците на гладиолите, но не наведнъж, а на етапи, така ще можете да се наслаждавате на цветовете им по-дълго време.

През април цъфтят лалетата. Ако времето е сухо, трябва да се поливат редовно.

Храсти и дървета

В началото на месеца може да засадите храсти и дръвчета, които желаете да имате в двора си. Направете резитба на вечнозелените видове. Подрежете форзицията, след като прецъфти. Подхранете широколистните и иглолистни видове с тор, богат на азот.  Рододендрона подхранете с торове за цъфтящи растения. Розите също трябва да се наторят.

В началото на април проверете клематиса за следи от измръзване. Ако откриете повредени клонки, ги изрежете. Здравите леторасти се връзват за опорна решетка.

Тревни площи

След поне едно окосяване подхранете тревата с подходящ тор, който ще я направи свежа и здрава. Време е да започнете да косите всяка седмица. Не забравяйте и аерирането, което ще даде възможност на кислорода и водата да проникнат по-дълбоко в почвата. Ако в тревния килим са се образували дупки, може да засадите нови семена трева, за да ги запълните. Дните след валеж са подходящи за борба с плевелите.

Зеленчукова градина

През април се засажда разсадът от домати, пипер, патладжан. Това обаче трябва да стане, когато температурата на почвата достигне 12 градуса. След 20 април може да засадите тиквички и краставици. В края на месеца може да засадите още грах, карфиол, зеле. Почвата в градината се обработва, като се премахват всички плевели и растителните отпадъци се унищожават.

Плодова градина

Средната месечна температура през април за повечето райони на страната е между 11 и 13°С. Месечната сума на валежите в овощарските райони възлиза на 40-60 dm3/m2. Резките промени на времето през април са често явление. Отчитат се както отрицателни температури и снеговалежи, така и типично летни температури от 30 до 34°С. Увеличава се броят на слънчевите дни и валежите, придружени често с гръмотевични бури и градушки. През целия месец съществува опасност от образуване на слани.

През април продължава цъфтежът на ранните костилкови. Развитието на листните и цветните пъпки при всички други овощни дървета върви в пълна сила.

Какво трябва да правим в овощната градина през април?

След получаване на информация за слани от прогнозата за времето, пазете дърветата, чрез познатите ви методи – задимяване, поливане и др.

С пролетните обработки внесете азотните торове или заорете добре оборския тор, който сте разхвърляли през зимата. Костилковите дървета се нуждаят от по-голямо разрохкване, но трябва да се внимава да не се повредят корените на дърветата.

Пръскайте срещу струпясване по ябълката и крушата, срещу листогризещите гъсеници и акари, крушовата плодова оса, сливовите оси, срещу съчмянката и ранното кафяво гниене по слива, череша, вишня.

Осигурете си посадъчен материал за есента от бодливо грозде, червено френско грозде, лешник и смокиня, чрез заравянето на отводи.

Завършва работата по засаждането на новите овощни насаждения.

Завършва работата по попълването на местата на пропадналите дръвчета в младите овощни насаждения.

Всички новозасадени дръвчета задължително се поливат с 20-30 дм3 вода в околостъблената чашка.

Приключва работата за формиране короните на дръвчетата в новозасадените и младите овощни насаждения.

Филизи се стъблото на дръвчетата в новозасадените градини. На височина 50-60 см над почвената повърхност всички филизи се отстраняват. Своевременното провеждане на това мероприятие позволява в зоните на короните да израснат силни леторасти, от които по-късно се формират скелетните клони.

Приключва резитбата за плододаване във всички райони на страната.

Продължава преприсаждането на калем в короните на възрастните дървета. За по-ниските и топли месторастения тази практика приключва след третото десетдневие на месеца.

Продължава засаждането на райска ябълка, облепиха, нар и смокиня на постоянно място.

Подхранване с азот с изключение на ягодите, които се подхранват 25-30 дни след засаждане и беритбата на плодовете.

Пролетно окопаване за подобряване на водно-въздушния режим и борба с плевелите.

При засушаване се полива. Почвената влага в насажденията през периода на цъфтеж и формиране на завръзите не трябва да спада под 70% от ППВ.

Пчелните семейства се транспортират от прецъфтелите към насажденията с интензивен цъфтеж или друго подходящо място. За добро опрашване са необходими поне 2-3 пчелни кошера на 10 дка овощна градина.

Със затоплянето на времето през април бързо започват да се развиват неприятелите и болестите по овошките. Възрастните оси на сливовата плодова оса летят по време, когато цъфтят раноцъфтящите сливови сортове, а възрастните на черешовата муха – при зачервяване на черешовите плодове. През месеца се извежда борбата срещу струпясването по ябълката и крушата, срещу листогризещите гъсеници и акари, крушовата плодова оса, срещу сачмянката и ранното кафяво гниене по сливата, кайсията, черешата и вишната и къдравостта по прасковата

Стайни и балконски цветя

Отглеждането на априлски цветя на балкона е прекрасно занимание, което може да внесе не само красота, но и радост и уют в дома ви.

 Когато избирате растения за отглеждане на балкона през април, е важно да вземете предвид условията, които предлагате. За да се насладите на красиви цветя през този месец, можете да разгледате следните възможности:

Хризантеми

Те са прекрасни цветя, които цъфтят в различни цветове и форми. Хризантемите обичат слънце и умерена влага и могат да бъдат прекрасно допълнение към балкона ви от ранна пролет. Издържат на застудявания и нямат проблем със силното слънце и засушаването. 

Петунии

Петуниите са едни от най-популярните априлски цветя за отглеждане на балкона. Те са разнообразни и цъфтят през целия сезон с подходящите грижи. Махайте редовно прецъфтелите цветове и подрязвайте малко растениeто. Поливайте често в горещите дни и не забравяйте да пръскате растенията срещу листни въшки. 

Мушкато/Сакъзче 

 Те са още един прекрасен избор за балкона ви. Те са устойчиви и могат да издържат на различни условия, като са известни със своята дълготрайна цветова експлозия. Издържат на засушаване, високи температури, пряко слънце или пък застудяване. Торете редовно, за да се радвате на повече цветове. Периодичното подрязване стимулира растежа. 

Лавандула

Ако обичате ароматни растения, лавандулата е отличен избор. Тя не само че е красива със своите лилави цветове, но и осигурява приятен аромат, който ще направи вашата тераса оазис на спокойствието. Сложете я на слънчево място и поливайте умерено, за да не загният корените й. 

Бегонии

Бегониите са друго прекрасно растение за балкона. Те са известни със своите красиви, наситени цветове и могат да се отглеждат успешно както на слънце, така и на полусянка.

Teменужки

 Те са малки, но красиви цветя, които са идеални за отглеждане на балкона. Те обичат слънчеви до полусенчести места и могат да цъфтят през целия сезон.

 

10 неща, които да НЕ правите

Април е пълен с контрасти. В средата на пролетта наистина топлите дни, като лятото, се редуват със снежни бури или слани. Веднага щом яркото слънце се появи на хоризонта, искате бързо да влезете в градината и да започнете да режете, копаете и засаждате. Фалстартът обаче може да ви струва скъпо.

Какви грешки най-често правят градинарите

1. Изгаряне на трева.

През април градинарите често изгарят суха трева от миналата година, вярвайки, че подобни действия ще ги предпазят от пожари в бъдеще. Това е сериозна грешка. Изгарянето на растителност в близост до къщи само по себе си може да доведе до пожар. Невъзможно е да се проследи всяка летяща искра и огънят лесно може да излезе извън контрол.

2. Забавяне на резитбата на дърветата.

Подрязването на дървета и храсти обикновено се извършва през март и, ако времето позволява, в началото на април. Сериозна грешка е работата да се извършва, след като соковете са тръгнали и листата са цъфнали и по растенията са се появили цветове. Ако закъснеете с подрязването, сокът ще изтича от раните дълго време, отслабвайки градинските култури и привличайки вредители и патогенни организми към местата на срязване.

3. Ранно окопаване на почвата.

След зимата почвата обикновено е пренаситена с влага. Ако започнете да копаете градината твърде рано, в лехите ще останат големи буци и ще се наруши структурата на почвата. Изчакайте, докато земята се затопли и водата се оттича. По време на процеса на копаене почвата трябва да се рони и да не образува бучки. Преди да започнете работа, вземете парче пръст в ръката си и го омесете. Ако е тежка като глина, още е рано. Руши се – време е да вземете лопата.

4. Закупуване на събуден разсад с отворена коренова система.

Начинаещите градинари често купуват разсад с отворена коренова система с отворени зелени листа. Вярват, че ако листата са цъфнали, това означава, че дървото или храстът е жив и ще се вкорени добре. Това е сериозна грешка. Трябва да купувате посадъчен материал с голи корени само с пъпки, които не са се събудили и са в латентно състояние.

5. Засаждане на разсад в дупки, които не са предварително подготвени.

След като са закупили разсад, някои градинари копаят дупки за тях и веднага поставят новите растения на постоянно място. Това е поредната грешка. Дупките трябва да се подготвят предварително. За пролетно засаждане – най-късно през есента, ако не са направени предварително 3-4 седмици по-рано.

6. Грешки във времето на сеитба на семена и засаждане на топлолюбиви култури на открито.

През април няма смисъл да се засяват зеленчуци с дълъг вегетационен период (сладки и люти чушки, патладжани) за разсад. Но не е късно да засадите семена от ранни домати в началото на месеца, а тикви, тиквички, пъпеши, дини и краставици в края.

7. Късно варосване.

Основната цел на боядисването на дърветата е да предпази стволовете от пукнатини от замръзване, изгаряния, напукване по време на резки промени в дневните и нощните температури и когато сняг се натрупва и отразява ярки слънчеви лъчи. От втората половина на април, а понякога и по-рано, времето се стабилизира. Вероятността от напукване на кората е значително намалена.

8. Ранно премахване на покритията.

От една страна, когато навън е топло и влажно, стволовете на растенията под заслони могат да замръзнат и да започнат да гният. От друга страна, студовете определено ще дойдат рано или късно и ще унищожат топлолюбивите култури.

9. Грешки при мулчиране.

При студено време не е необходимо старият мулч да се премахва твърде рано. Предпазва растенията от замръзване и резки промени в дневните и нощните температури. През зимата в него се натрупват презимували вредители и патогени. Освен това земята трябва да се затопли.

10. Ненавременно третиране на градината.

Третирането на растения от болести и вредители въз основа на цветя е груба грешка. Можете да отровите пчелите и да останете без реколта.

През април последният сняг се топи и природата най-накрая се събужда след дълга зима. Има много работа в градината и зеленчуковия масив, за да отгледате сочни плодове и здрави зеленчуци до лятото и есента. Друга често срещана грешка е да се опитвате да се справите с всичко наведнъж. Не бързайте и не се уморявайте, ще успеете!



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *