Едва ли някой родител би искал да навреди на детето си. Всеки прави най-доброто, на което е способен към момента, а родителството е може би една от най-трудните „професии“, за която обаче няма училище или университет. Ето защо родителите растат и се учат заедно с децата си. Но ако можете да избегнете някои основни грешки, които биха навредили на децата ви, кои биха били те? Ето и някои от тях:
Очаквате от децата да бъдат съвършени
Естествено е да искате детето ви да се стреми към големи цели и да бъде най-доброто във всичко. Но поставянето на летвата твърде високо може да доведе до проблеми със самочувствието и увереността му на един по-късен етап от живота. Затова за предпочитане е да изградите умствена сила в децата си, като се уверите, че очакванията ви са реалистични. И дори те да не ги удовлетворят, неуспехите, с които се сблъскват, пак ще ги научат на ценни житейски уроци и на това как да успеят следващия път.
Приемате децата си като продължение на самите вас
Важно е да помним, че нашите деца са хора със собствени мисли, чувства и желания. Когато гледаме на тях като на разширение на себе си, ние оказваме натиск върху тях да оправдаят нашите очаквания, вместо техните собствени.
Грижите се за техния постоянен комфорт
Има много неща, които могат да накарат детето ви да се чувства неудобно, особено когато това включва правене на нещо ново, като например опитване на нови храни, намиране на нови приятели, игра на нов спорт или преместване в нов дом или пък тръгването на училище след лятната ваканция. Но също като провала, приемането, че в живота има подобни „неудобни“ моменти може да повиши умствената сила. Насърчавайте децата си да опитват нови неща. Помогнете им да започнат, защото това е най-трудната част. Но след като направят тази първа стъпка, те може да осъзнаят, че не е толкова трудно, колкото са си мислили, че ще бъде и че може дори да са добри в това ново начинание.
Не зачитате техните емоции
Когато родителите казват на децата си, че чувствата им са грешни или маловажни, това може да ги научи да игнорират собствените си емоции. Това може да доведе до проблеми в зряла възраст, като трудности при справяне със стреса или изразяване на емоциите по здравословен начин.
Не се грижите за себе си
Колкото повече остаряваме, толкова по-трудно става да поддържаме здравословни навици (напр. здравословно хранене, ежедневни упражнения, отделяне на време за възстановяване). Ето защо е важно да показвате подобни навици за грижа и на вашите деца. Не забравяйте, че е изключително важно да практикувате и добри умения за справяне с трудни ситуации. Ако например сте стресирани от работа, помислете дали да кажете на детето си: „Имах много изморителен ден на работа и ще се отпусна с чай и книга“.
Сравнявате ги с други деца
Да сравнявате детето си с някой друг е лоша идея. Това не само го кара да се съмнява в себе си, но също така може да доведе до спад на самочувствието му и да създаде чувство, че е недостойно.
Награждаване на таланта, а не на усилията им
Когато възнаграждавате таланта или дарбите, а не техните усилия, вие учите децата си, че те са специални и имат право на награди, вместо да ги печелят. На свой ред може да е по-малко вероятно те да положат усилия в почти всичко, а вместо това очакват да ги обсипете с подаръци, защото са естествено талантливи. Психолозите споделят, че това изпраща лошо послание.
Прекалявате със стерилността
Всички искаме децата ни да са в безопасност, но определено има такова нещо като твърде чисто или твърде стерилно. Причината за това е, че микробите са необходими за изграждането на имунната система на вашето дете. Без изграден имунитет, то ще е по-склонно към астма, кожни обриви и множество други проблеми.