Как да балансираме между работата и личния живот

Желанието да бъдем професионалисти и да вървим все нагоре определено е положителна черта. Но, както знаем, много хубаво не е на хубаво. Затова трябва също толкова добре да умеем да поставяме черта между работата и личния си живот.

Когато едното вземе превес в ежедневието, другото неизбежно страда. Със сигурност не искаме съзнателно да си го причиняваме, но често неусетно се увличаме в желанието да бъдем по-добри на работното място. Тогава идва ред за спешни мерки.

Навреме

Най-доброто, което може да направим за поддържане на баланса в живота си, е да не си позволяваме да носим работата у дома. Концентрацията и умението да приоритизираме и завършваме в срок задачите си ще ни помогне да сложим границата и след работно време да може да се отдадем единствено за семейството и приятни занимания.

Дори да няма как да си занесем задачите у дома, мисълта, че изоставаме и не се справяме достатъчно добре, няма да ни позволи да си починем ползотворно. А след това си гарантираме още ниски успехи и влизаме в един омагьосан кръг.

Извън линия

Светът няма да свърши, ако не си проверим служебния мейл през уикенда. Също така технологиите са ни толкова полезни, когато ги използваме, колкото и като не го правим. Затова през почивните дни скролването в социалните мрежи не трябва да бъде приоритет. Особено с оправданието, че е „по работа“.

„Не“ си е „не“

Вероятно на много от нас е трудно да отказват, когато шефът ни помоли да свършим нещо допълнително. Може би вече имаме други, по-приятни планове за уикенда. Но как да му кажем, че са по-важни от проекта, за който ни споделя в петък следобед?

Много просто – ако не влиза в задълженията ни и работното време, имаме пълното право да не се съгласяваме. Когато се пречупим веднъж, нищо чудно това да стане обичайна практика. И така балансът ни става напълно недостижим.

Искрено и лично

Дори да намираме време за семейството и приятелите си, никога не трябва да забравяме, че ни трябва по малко и само за нас. Ако не можем да релаксираме на 100%, няма и как да се отдаваме и да бъдем изцяло продуктивни в професията.

Наясно с нещата

Трябва да се осведомени за възможностите за работа от дома или от споделено работно място. В днешно време повечето професии, които изискват единствено компютър, позволяват да не бъдем постоянно в офиса.

Ако и шефовете ни са съгласни с тази алтернатива и успеем да им докажем, че от това няма да загубят, може да успеем да си издействаме повече часове далеч от работното място. Но не и от задълженията.

Но пак е нещо. Друг вариант е да си намерим позиция с гъвкаво работно време или на смени. Но тогава ще се лишим от блаженството на уикенда.

Планиране

То е важно както за личния, така и за професионалния ни свят. Ако имаме разграфени деня и седмицата си, стресът ще е по-малко и задачите ще изглеждат някак по-поносими.

Важно е и да планираме от по-рано отпуските си. Няма нищо лошо в това да използваме всички дни, които ни се полагат. А ако сега резервираме лятната си ваканция, мисълта за мястото, което ни очаква след няколко месеца, ще ни даде допълнителен стимул, пише Forbes.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *