
Как да помогнем на детето да изгради умение за слушане?
За да накараме едно дете да бъде концентрирано и вниманието му да бъде задържано достатъчно дълго време върху дейността, която извършва, би било добре първо да изградим умения за слушане. Това не се получава за ден-два, а изисква време и търпение.
Предлагам ви няколко идеи за изграждане на умението за слушане в домашни условия:
* Не прекъсвайте детето си, докато говори, и не го притискайте да се изкаже по-бързо.Често това се случва, когато срещнем познат на улицата и той попита нещо малчугана, или при посещение на лекар. Избягвайте да отговаряте вместо него, дори и да смятате, че знаете какво иска да каже. Позволете му само да намери начин да формулира мислите си и да ги изкаже по свой си начин на глас. Отговорите могат и да ви учудят!
* Създайте си семейна игра за разказване на истории. Често ни се случва да разказваме или даваме за пример на детето си нашето минало. Какво е имало тогава, какви игри сме играли. Опитайте се да събудите любопитството му към някакви събития или ситуации, като го накарате да споделя как би постъпило. Може всички от семейството да се редуват да добавят дума, фраза или цяло изречение към една обща история. Така всеки член на семейството ще трябва да слуша внимателно, за да може да допринесе с дума или фраза, която се връзва смислено с казаното от другите преди това. Това е чудесна игра за дълги семейни пътувания!
- Поговорете с децата за това как да „слушат с цялото си тяло”.
Подходяща е за по-големи деца. Децата в начален етап в училище имат нужда да научат, че не само ушите участват в слушането. В разговор с даден човек очите на слушателя гледат този, който говори, тялото е обърнато към говорещия и слушателят не прекъсва говорещия. Езикът на тялото е много важен в общуването.
И не забравяйте, че най-добрият пример е личният!