Историята на България е богата и достойна за възхищение, но в същото време и трудна за учениците. От създаването на страната ни до нейното развитие към днешна дата – всичко това се изучава още в началното училище, където материалът е представен по сложен за усвояване начин. Най-малките често не разбират съдържанието, което води и до понижаване на общия успех. Датите и събитията са много, а “летвата” за децата висока, което поражда и необходимостта от намирането на алтернативни начини за усвояване на тази сложна материя.
Затрудняват ли се децата да учат по история
Българската история е един от най-трудните предмети за малчуганите. Четенето с разбиране се оказва по-сложен от очакваното процес, при който много често не се постига прогрес, разказват от онлайн магазин Ozone.bg.
В този случай е удачно да се потърсят допълнителни книги за българската история, в които да се разказва подробно и на достъпен за детското съзнание език за нашето минало, за предците ни, за националното ни достойнство и за всички онези бележити дати и герои от Освобождението, за които всеки българин трябва да знае.
Как могат да усвоят материала по-лесно
Освен с книги, учениците могат да обогатят знанията си посредством видеа и късометражни филми за българската история. Когато е налице и визуализация, обработването и запомнянето на получената информация ще е много по-лесно и приятно, което на свой ред ще повиши и любознателността у децата. Колкото по-увлекателно са представени дадени исторически събития, толкова по-високи академични резултати ще бъдат постигнати – както в началния курс, така и в горните класове.
Кои са топ заглавията на тема миналото на българите
Четенето на книги за българската история е чудесен начин да обогатим общата си култура дори и ако последният училищен звънец отдавна е бил за нас. С подобен вид литература ще изпитаме още по-силна принадлежност към корените и родината си, ще научим интересни факти, доказвайки за пореден път, че имаме много с какво да се гордеем. Ето кои са подходящите книги за ученици:
- “Вечните богатства на България” – National Geographic представя по ексклузивен начин “съкровищата” на родината ни, която се е превърнала във вдъхновение за български и чуждестранни автори. Колекционерската книга е луксозно четиво и включва 22 научни статии за богатствата на страната с вечна слава;
- “100 неща, които трябва да знаем за традициите на българите” – това издание е в стил енциклопедия, като в него се представят по увлекателен и атрактивен за широката аудитория начин традициите на българите. Ако искате да научите повече за духа на изминалите времена, за старите български традиции и предците ни, това заглавие трябва да бъде приоритетно за вас. Книгата е отлично четиво за възрастните и настолно помагало за най-малките, чието любопитство и жажда за нови знания никога не стихват;
- “България във фотографии и гравюри” – от Възраждането до новото хилядолетие – илюстрациите са от голяма помощ за учениците, които възприемат по-добре учебния материал на тема българска история, когато той е съпроводен с изобразяващи събитията фотографии. Книгата е богато илюстрирана и посветена на националната ни памет;
- “300 неща, които трябва да знаем за историята на България” – книгата включва красиви илюстрации, като в нея се разказва за римското владичество, за славяните и прабългарите, за древни български селища и за много още други актуални теми, които биха били от интерес за учениците.
Всяка една от тези книги заслужава своето почетно място в домашната библиотека, където разнообразието от стойностни български литературни творби никога не е достатъчно голямо.