Как да почиствате пердета и колко често трябва

Правилните пердета могат да допълнят дизайна на стаята, да осигурят уединение и изолация, да филтрират или блокират слънчевата светлина. Мръсните завеси обаче могат да задържат прах, алергени и миризми, създавайки нездравословна среда, която също може да бъде грозна и да създаде впечатлението, че домът ви е неподдържан.

Подобно на други компоненти на дома, вашите пердета трябва да се почистват редовно. Но, ако го правите по грешен начин, това може да ги съсипе. И така, ето всичко, което трябва да знаете за различни видове.

Колко често трябва да чистите пердета?

Честотата, на която трябва да почиствате пердетата си, може да зависи от много фактори – това включва къде живеете и на колко мръсотия е изложен домът ви. За страдащите от алергия е разумно да почистват с прахосмукачка или да перат пердетата на всеки един до два месеца, за да поддържат ниски нива на прах. И ако имате домашни любимци, е препоръчително да ги почиствате на всеки три до четири месеца, за да предотвратите натрупването на косми.

Ако нямате домашни любимци или прекалено прашен дом, можете да почиствате с пара веднъж или два пъти месечно. Помислете също да почиствате с прахосмукачка веднъж или два пъти месечно. Ако планирате да перете завесите в машина, е хубаво да го правите на всеки 8 до 12 седмици.

Методи за почистване на пердета

Пердетата се предлагат в различни материали, включително полиестер, кадифе, вълна, лен, коприна и памук, което е важно да вземете предвид при почистването им. Някои материали  изискват специални грижи, като например химическо чистене, докато други са по-издръжливи и могат да се перат в пералня.

В допълнение към вида на материала, нивото на петна или мръсотия също трябва да се вземе под внимание. И винаги е важно да проверите етикета за грижа преди почистване.

Това са някои от методите за почистване, които трябва да имате предвид:

С прахосмукачка

Редовното почистване на пердетата с прахосмукачка може да помогне за намаляване на праха и натрупването. Този метод работи за повечето типове завеси, но трябва да бъдете особено внимателни, когато почиствате с прахосмукачка деликатни тъкани, като коприна.

С пара

Предимствата на почистващите машини с пара са, че могат да премахнат различни замърсявания и петна по завесите, без да се налага те да бъдат сваляни и закачвани обратно. Трябва, разбира се, да сте сигурни какъв е състава на материята, така че да не се повреди завесата от топлината при паровото почистване.

Машинно пране

Ако имате платнени завеси, обикновено могат да се перат в студена вода на деликатен цикъл. Ако са затъмняващи, не ги поставяйте в сушилнята – за предпочитане е да изсъхнат на въздух. Трябва също да премахнете куките и халките, преди да ги поставите в пералнята.

Ръчно пране

Ако вашите завеси имат някаква сложна бродерия или просто не искате да рискувате машинно пране, изперете ги на ръка. Напълнете леген или вана с топла вода и препарат и оставете завесите да се накиснат за известно време, преди да ги изплакнете и окачите да изсъхнат.

Химическо чистене

Ако инструкциите го препоръчват – почистете пердетата си на химическо чистене. В много случаи все още можете да се справите с ръчно или машинно пране на деликатен цикъл, но ако особено се притеснявате да не развалите завесите си, тогава е по-добре да ги дадете на химическо, отколкото да съжалявате.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *