Как да преборим лошото настроение и умората през есенно-зимния период

Настъпването на по-студени дни често ни кара да се чувстваме уморени и потиснати. Започваме да се разболяваме и от сезонни вируси, което допълнително ни стресира.

Възприемането на холистичен подход към грижата за себе си е ключово за поддържане на здрав дух и тяло при смяна на сезоните.

Холистичните практики са популярни в последно време и не са сложни за изпълнение, като някои от тях са ни много добре познати. Те се насочват към цялостното благосъстояние на човека – тяло, емоции, съзнание и дух.

Нека си ги припомним в редовете по-долу.

Качествен сън

Липсата на сън усилва значително негативните емоции. Човек може да изпитва силна тревожност и да бъде лесно раздразнителен, което да доведе до така нареченото “прегряване” (от английски burnout).

Препоръчително е през нощта да се спи не по-малко от 7 часа и да не се ляга след 10:00 вечерта. Кратките следобедни дрямки също самного полезни, когато ежедневието ни ги позволява.

Преди лягане е по-добре да се чете книга, отколкото да се гледа в екрана на мобилно устройство. Синята светлина на екрана и ангажирането с нова информация преди сън напряга допълнително ума и сетивата.

Пълноценно хранене и хидратация на организма

Пълноценното хранене е още един ключов фактор, когато става въпрос за  здраве. Немалко изследвания показват, че приемането на повече полезни храни, като плодове и зеленчуци, може да повлияе значително на цялостното благосъстояние.

Изненадващо е какво голямо въздействие оказва намаляването или напълното изключване на храни съдържащи захар или въглехидрати.

Друго нещо, което не трябва да се пренебрегва е количеството течности, които осигуряваме на своя организъм. Телата ни разчитат на водата, за да работят правилно. Изследванията показват, че дехидратацията може да доведе до проблеми с кръвното налягане, сърдечната честота и телесната температура.
 
Време със семейството и приятелите

Социалните контакти са важни за доброто емоционално състояние. Дори кратък разговор с близък човек може да ни зареди с позитивна енергия и да ни помогне да се почувстваме по-добре.

Едно от многото неща, на които ни научи COVID-19, несъмнено беше, че самотата и изолацията могат да навредят на нашето физическо и психическо здраве.

Според проучване, липсата на социални контакти може да увеличи рисковете за здравето толкова, колкото и пушенето на 15 цигари дневно.

Разходки навън

Изследванията показват, че прекарването н авреме навън може да намали стреса, нивата на кортизола, мускулното напрежение и да повлияе благоприятно на сърдечно-съдовата система.

Проучванеот 2019 г. показа, че прекарването на поне 120 минути седмично (това са само 17 минути на ден) сред природата може значително да подобри здравето и благосъстоянието.

Създаване на уютен кът за релаксиране

Важно е да създадем приятно място в къщи, където можем напълно да се отпуснем.


Мекият фотьойл лесно става по-уютен, ако се добавят няколко възглавници, одеало и помощна масичка за любимата книга и топлия чай.

Балконът или градината също са прекрасни места за релаксиране. Дори и да вали, става още по-уютно да устроим кът под навес,  да се облечем добре и да гледаме падащите капки дъжд.

Редовни физически упражнения

Дори леката физическа активност като йога, стречинг или разходка може да помогне да се чувстваме по-енергични и щастливи.

Доказано е, че физическата активност повишава нивото на ендорфините – хормоните на щастието.

Практикуване на благодарност

Това е проста практика, която има огромни ползи и насочва вниманието към положителните аспекти на живота. Проучванията показват, че редовното практикуване на благодарност може да помогне за подобряване на настроението, съня и дори имунитета.

Благодарността  може да се практикува по много начини, като изпращане на текстово съобщение до някого или телефонно обаждане.

Може да се отделят и по няколко минути всеки ден за записване в дневник на три неща, за които сме благодарни днес.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *