Как да се справим в ревността?

Ревността е отрицателна емоция, която възниква, когато човек се чувства обиден или се страхува, че ще загуби обичта или вниманието на друг човек поради взаимодействието си с трети човек, пише glasnews.bg.

Въпреки че е нормално да изпитвате ревност от време на време, това може да се превърне в проблем, ако не се изразява по здравословен начин. Научете повече за това какво представлява ревността, как да се справите с нея и как се лекува.

Каква е разликата между ревността и завистта?

Докато завистта и ревността са негативни емоции и често (погрешно) се използват взаимозаменяемо, те всъщност са доста различни. С ревността човекът, който ревнува, се възмущава (или може да се страхува) от друг човек, който отнема или има вероятност да отнеме привързаността и вниманието на друг човек, на когото държи.

Най-често виждаме ревност в романтични връзки, но ревността може да се появи във всяка връзка, включително отношения родител-дете, приятелства и дори колеги. Важно е да се отбележи, че ревността почти винаги включва поне трима души.

Междувременно със завистта човекът, който завижда, изпитва недоволство или негодувание към друг човек въз основа на неговите постижения, притежания, атрибути, качества и др. За разлика от ревността, завистта обикновено включва само двама души – човекът, който завижда, и този, на когото завиждат.

Какво причинява ревността?

Въпреки че основната причина за ревността може да бъде силно индивидуализирана, има някои общи характеристики и обстоятелства, които могат да увековечат ревността. Например, човек може да е по-склонен към ревност, ако е несигурен, чувства се неадекватен, има страх от изоставяне или самота, има ниско самочувствие или е склонен да се сравнява с другите. Хората също могат да изпитват ревност, ако техният партньор е бил неверен или ако приятел е направил нещо в миналото, което ги кара да изглеждат ненадеждни.

Някои еволюционни психолози вярват, че ревността всъщност е емоция, предназначена да уведоми някого, че важна връзка в живота му може да е изложена на риск. Те вярват, че придобиването на представа за еволюционните прозрения на нежеланите емоции може да помогне на хората да се отърсят от тях.

Изследванията показват, че ревността също може да се корени в контрола, особено в насилствени връзки . Всъщност ревността често е първият знак, че една връзка може да прогресира до такава, която е нездравословна – особено ако чувствата на ревност не се изразяват по здравословен начин. При насилствени връзки първоначално ревността може да изглежда вкоренена в любовта, но този отговор всъщност е повече за притежание и контрол.

Признаци на ревност

Най-честите признаци на ревност включват чувство на негодувание, нараняване и загуба на доверие. Интересно е обаче, че ревността няма отчетливо или разпознаваемо изражение на лицето, както може да откриете при гняв или тъга. Вместо това ревността се счита за сложна емоция, която се състои от няколко емоции, включително гняв, тъга, страх и изненада.

Ревността също може да се счита за патологична, ако нейното проявление надхвърля това, което се счита за приемливо от обществото. В тези ситуации ревността може да стане обсесивна и заблуда, особено по отношение на романтичната ревност. В екстремни случаи може дори да доведе до насилие между мъже и жени, самонараняване и дори убийство.

Хората с обсесивна романтична ревност страдат от неприятни и ирационални мисли, че техният партньор може да е неверен, така че те могат натрапчиво да проверяват партньора си. Междувременно хората с налудност ревниво формират силни, но фалшиви вярвания, че партньорът им е неверен, без да имат никакви доказателства.

В насилствена връзка някой, който ревнува, може да се ядоса или да постави под съмнение верността и почтеността на своя партньор – дори когато няма нищо, което да го оправдае. Те също могат да се обаждат често, да се отбиват неочаквано, да преследват партньора си в социалните медии и да контролират кого могат да видят и кога. 

Ето някои други нездравословни признаци на ревност:

  1. Вашият партньор, приятел или член на семейството изисква да прекарвате цялото си време заедно.
  2. Те изискват да се регистрирате или да споделите местоположението си.
  3. Те установяват правила за това с кого можете да говорите.
  4. Те са подозрителни и собственически.
  5. Те следят вашите имейли, съобщения и телефонни обаждания.

Възможни усложнения на ревността

Въпреки че ревността е нормална човешка емоция и всеки я преживява като момент от живота си, тя също може да стане крайна за някои хора. Когато това се случи, човекът, който изпитва ревност, може да се сблъска с редица негативни последици или усложнения.

Например, изследванията показват, че ревността може да доведе до редица негативни емоционални последици. Те включват нарушения на съня, натрапчиви мисли и тревожно-депресивни симптоми. Те също могат да се оттеглят от социалните взаимоотношения и да спрат да участват в дейности, които харесват, за да могат да посветят времето си на връзката, която се страхуват да загубят.

Хората, които изпитват екстремни нива на ревност, може също така да мразят да са сами и да имат изкривено чувство за реалност. Те също могат да се чувстват уплашени, тревожни или празни отвътре. Ако човекът, който изпитва ревност, е млад човек, той дори е изложен на риск от злоупотреба с вещества и често участва в рисково сексуално поведение.

За лицето, което получава ревност, може да изпита объркване, безпокойство и страх, когато ревността и контролът ескалират. Може дори да се чувстват сякаш ходят по черупки от яйца, страхувайки се, че ще направят нещо, което да разстрои партньора им. Когато ревността се появи за първи път, те може да бъдат изненадани от поведението и да се почувстват неподготвени. Но с течение на времето те може да загубят търпение и да искат да прекратят връзката, но често не знаят как.

Как да изразим ревността по положителен начин

Ако изпитвате ревност в някоя от вашите връзки, важно е да говорите с партньора, приятеля или члена на семейството си. Бъдете честни относно чувствата си и това, което мислите, без да обвинявате някой друг. След това чуйте отговора им. Има голям шанс вашият разговор да укрепи връзката ви.

Откриването за вашата ревност дава на другия човек възможност да види откъде идвате. Само имайте предвид, че може да се наложи да говорите за това няколко пъти, преди и двамата да се почувствате комфортно. Също така е важно да вземете предвид времето на вашия разговор. Искате да сте сигурни, че сте спокойни и можете да споделите мнението си, без да отправяте обвинения.

Как да се справим с ревността

Ключът към здравата връзка е откритата и честна комуникация за това как ревността ви влияе. Но също толкова важно е да можете да разпознавате чувствата на ревност рано и да знаете как да се справяте с тях по здравословен и продуктивен начин.

Ето няколко съвета:

  1. Поемете дълбоко въздух и не забравяйте, че ревността е чувство, а не реалност и имате избор дали да действате или не.
  2. Признайте чувството на ревност, но не се спирайте на него. Ако си представите, че партньорът ви изневерява и сте обсебени от това, вероятно ще видите доказателства там, където ги няма.
  3. Помислете дали можете да спечелите нещо, като действате според своите ревниви импулси. През повечето време това просто влошава нещата. Ако изпитвате желание да действате въз основа на насилствени импулси или да нараните себе си или други, можете да се свържете с Националната гореща линия за самоубийства за безплатна и поверителна подкрепа.
    Приемете, че във връзките няма гаранции и ако наистина не можете да се доверите на партньора или приятеля си, може да се наложи да изоставите връзката.
  4. Поставете заедно граници във връзката, за да определите какво ви е удобно и на двамата и какво ви кара да се чувствате неудобно.
    Не забравяйте, че доверието е нещо, което давате, а не нещо, което се печели. Дори ако партньорът ви е изневерил в миналото, не трябва да хвърляте миналото в лицето му или да го използвате, за да оправдаете ревността си.

Лечение на ревност

Ако склонността ви към ревност започва да пречи на ежедневието ви, да влияе негативно на връзката ви или ви затруднява да вършите работата си или да се грижите за себе си или за другите, важно е да се консултирате с психиатър за вашите симптоми и чувства.

Да се ​​научите как да управлявате чувствата си на ревност по здравословен начин може да има положително въздействие върху вашите взаимоотношения, както и върху цялостното ви благосъстояние. Ето няколко начина за лечение на ревността:

loading...


  1. Когнитивно-поведенческа терапия (CBT): CBT е форма на психотерапия . Лечението се фокусира върху идентифицирането и модифицирането на негативните мисловни процеси и проблемното поведение чрез поведенчески техники и когнитивно преструктуриране.
  2. Подходи, базирани на внимателност и приемане: Стратегии, които включват внимателност, се използват, за да ви помогнат да разпознаете своите мисли, физически усещания и емоции и да се включите в дейности, за да промените тези неща.
  3. Антипсихотично лекарство: Тези лекарства се използват за подпомагане на овладяването на симптоми, свързани с налудности или скъсване с реалността, включително налудна ревност.

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *