Случвало ли ви се е да се ужасявате при мисълта че идват празници? Притеснявали ли сте се от това, че „трябва” да се празнува, да е весело, изпълнено с любов, да е семейно? Ако отговорът е „не”, сте късметлия, защото все повече хора са подвластни на подобни емоции. Според психолингвистът Стела Богомилова стресът и депресията по празниците са все по-често срещани явления. Добрата новина е, че причините за тях обикновено са ясни, времето, по което ще се чувствате зле – също. Значи всичко би могло да бъде предвидено и контролирано, но дали наистина е така?
Според специалистите причините за стреса и депресията са няколко. Сред тях са липса на любим човек, семейни недоразумения и неразбирателства, финансови затруднения, самота и физическа умора.
Има вариант да се справите успешно с всяка една от тях.
Определете приоритетите си. Не можете да свършите всичко. Добре е да разпределите задълженията между всички членове на семейството, за да не се чувствате като пребити точно преди празника, а и да се създаде семейната идилия. Много по-лесно и приятно ще е посрещането на празниците, а и периода след тях, ако всеки един член на семейството има свои собствени задължения.
Помислете си с кои роднини и приятели бихте искали да се видите и колко време искате да прекарате насаме със себе си. Обикновено празничните семейни скандали имат една и съща схема. Анализирайте я и вижте как можете да предотвратите поредния скандал.
Насладете се на почивката си и на времето у дома с приятна книга например. Приемете празниците просто като почивка. Правете това, което ви доставя удоволствие. Ако сте с нагласата, че „трябва” да се веселите, то няма да се получи, а дори ще има обратен ефект.
Още съвети от как да се преборим със следпразничната депресия вижте в интервюто с психолингвиста Стела Богомилова.