Как да спрем да се страхуваме от критика и осъждане

Страхът от осъждане и критика е като инфекциозно заболяване, което може да се предава генетично. Желанието да се оправдаем, страхът да не се откроим по някакъв начин, чувството за вина, страхът от големи цели, несигурността в собствените сили са симптоми на заболяване. Всъщност няма нищо лошо в конструктивната критика. Тя дори може да бъде полезна.

КАК ДА СЕ ОТЪРВЕМ ОТ СТРАХА ОТ КРИТИКА

Ако действате според очакванията на по-авторитетни лица, сте добър. Или обратното. Споменатият поведенчески модел е заложен в нас от нашите родители. Но бащата и майката са тези, заради които детето е готово да направи много, за да „спечели“ любовта им, да получи одобрение.

Количеството любов, което детето получава, пряко определя успеха му в бъдещия живот. Ако е изпитвало дефицит на внимание и грижи, тогава няма да си поставя обещаващи цели и да напредва към тях, а ще търси възможност да запълни липсата на любов. И това може да продължи цял живот и човекът не осъзнава какво прави.

Как можете да се отървете от страха от критика и осъждане? Този процес включва няколко етапа.

1. ПРОСТЕТЕ НА СОБСТВЕНИТЕ СИ РОДИТЕЛИ

Те, както вас, са наследили „вируса“ на критиката и осъждането. Те най-вероятно не са получили толкова, колкото им е необходима любов през детските си години. Затова прекъснете тази верига. Излекувайте се, подкрепете родителите си и дайте на децата си колкото се може повече грижи и внимание, за да не понесат тази щафета.

2. ПРОСТЕТЕ СИ И СЕ ПРИЕМЕТЕ НАПЪЛНО

Чувството за вина и желанието да се оправдае са симптоми. Няма за какво да се осъждате и няма нужда да се оправдавате. Всеки човек е уникален и неповторим по свой начин. Двама абсолютно еднакви не съществуват. Затова приемете себе си с всичките си слабости, несъвършенства. С тревогите и грешките.

3. ПОСТАВЕТЕ СИ ЦЕЛ И СЕ НАСТРОЙТЕ НА „УСПЕШНА ВЪЛНА“

* Позволете си да мечтаете.

* Мечтите са визуализация на цели, дори неясни.

* Сега изберете няколко от най-емблематичните.

* Формулирайте ги в цели, като определите срокове и етапи.

* Настройте се за успех и започнете да напредвате към целта.

* Полезно е да направите списък на собствените си резултати и постижения през целия живот.

* Започнете да водите така наречения „Дневник на успеха“, ежедневно допринасяйте за собствените си победи и постижения.

* Не се уморявайте да благодарите на Бога за всичко, което имате.

* Не се грижете за похвалите и одобрението на другите, усмихвайте се по-често.

4. ПРЕВЪРНЕТЕ СЛАБОСТТА В СИЛА

Когато процесът работи и почувствате поне малка свобода от страха следствие критика, споделете резултата с другите. Това ще засили вашата увереност и ще послужи като пример за тези, които току-що са тръгнали по този път. Винаги ще има хора, които се нуждаят от нас, хора, които се нуждаят от вашия положителен опит.

ПОЛЕЗНА ТЕХНИКА ЗА РАБОТА СЪС СТРАХОВЕ, ТРЕВОГИ И ДЕПРЕСИЯ

Този метод е разработен в рамките на рационално-емоционално-поведенческа терапия (РАПТ). Методът се основава на следната теория: отрицателните емоции не се раждат директно от негативна ситуация. Между емоцията и събитието е нашето убеждение, което ни позволява да оценим ситуацията и да направим изводи. И нашите емоции не произтичат директно от ситуацията, а от направените изводи. Раптът дава възможност да намерим тези вярвания и да ги променим по такъв начин, че да не сме изложени на негативни преживявания в случай на проблеми и неприятности.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *