Денят на влюбените, отбелязван на 14 февруари, е ден, посветен на любовта, романтиката и привързаността. Макар че същността на този ден остава една и съща в целия свят, начинът, по който се отбелязва, много се различава от страна на страна, отразявайки уникални културни традиции и обичаи.
САЩ
В Съединените щати Свети Валентин е широко разпространен празник, който се отбелязва с размяна на картички, цветя и шоколадови бонбони. Двойките изразяват любовта си чрез подаръци, романтични вечери и специални излети. Това е ден, в който се празнува любовта във всичките ѝ форми.
Япония
Денят на влюбените в Япония има свои собствени обичаи. За японците това е предимно ден, в който жените изразяват своята привързаност към мъжете, като им подаряват шоколадови бонбони. Разменят се два вида шоколадови бонбони: „giri-choco“ или бонбони по задължение, които се подаряват на приятели и колеги мъже, и „honmei-choco“ или бонбони за истинска любов, които се подаряват на романтични партньори. Тази традиция е дълбоко вкоренена в японската култура и се очаква с нетърпение всяка година.
Южна Корея
В Южна Корея Денят на влюбените се празнува по начин, подобен на този в Япония: на 14 февруари жените обсипват мъжете с подаръци и обич. След това, на 14 март, известен като „Белия ден“, мъжете отвръщат на жеста, като дават подаръци на жените. Това празнуване в две части гарантира, че и двата пола имат възможност да изразят любовта и признателността си един към друг.
Индия
Денят на влюбените в Индия придоби популярност през последните години, особено сред по-младото поколение. Двойките си разменят подаръци, излизат на романтични вечери и прекарват пълноценно време заедно. В страна, богата на разнообразни културни традиции, Денят на влюбените се приема като празник на любовта и единството.
Франция
Франция е известна като най-романтичната страна на света. На празника на влюбените двойките си разменят подаръци и картички, а много от тях се отдават на романтични вечери в китни бистра или изискани ресторанти. Париж, градът на любовта, става още по-очарователен в Деня на влюбените, а емблематичните му забележителности служат за фон на безброй признания в любов.
Филипините
Денят на влюбените във Филипините е празник на любовта, който се простира отвъд романтичните отношения. Това е ден, в който приятелите и семейството се събират, за да си разменят подаръци, цветя и сърдечни послания. Много двойки избират да отбележат любовта си, като сключат брак или се венчаят на този специален ден. Интересно е, че през последните години държавата също участва в празника, като спонсорира церемонии за сключване на граждански брак на 14 февруари. Тази инициатива насърчава любовта и приобщаването, като позволява на двойките да узаконят ангажимента си един към друг по значим начин.
Китай
В Китай Денят на влюбените, известен още като „Фестивалът Циси“ или „Китайският ден на влюбените“, се празнува на седмия ден от седмия лунен месец. Това е ден, в който влюбените могат да изразят своята преданост чрез подаръци и романтични жестове. Традиционните дейности включват отправяне на пожелания за любов и щастие.
Виетнам
Денят на влюбените във Виетнам е смесица от западни обичаи и виетнамски традиции. Един от уникалните обичаи, свързани с Деня на влюбените, е традицията да се пускат „любовни птици“ на свобода.
Двойките често пускат две птици като символ на любовта и отдадеността си един към друг. Смята се, че това действие носи късмет и щастие на връзката и е красив начин двойките да се свържат с природата и един с друг.
Освен пускането на любовни птици двойките могат да си разменят и символични подаръци, като например фенери във формата на сърце или традиционни виетнамски ao dai (дълги рокли). Тези подаръци имат сантиментална стойност и служат като осезаемо напомняне за любовта и предаността.
Чехия
В Чехия Денят на влюбените е известен като „Svátek zamilovaných“ или „Ден на любовта“. Двойките си разменят подаръци и картички, за да изразят своята привързаност. Това е ден за празнуване на любовта и приятелството, в който се подчертава значението на значимите връзки в живота ни.
В целия свят Денят на влюбените служи като напомняне за силата на любовта да преодолява границите и да обединява хора от различни култури и среди. Независимо дали става въпрос за романтични жестове, сърдечни подаръци или скъпи моменти, споделени с любимите хора, Свети Валентин продължава да вдъхва радост и привързаност в сърцата на хората по целия свят.
Румъния
Трамвай на любовта се движи по улиците на Букурещ и радва жителите и гостите на румънската столица за Свети Валентин. Превозното средство с номер 46, което изпълнява курсове до главната жп гара на града (Gara de Nord), е боядисано в бомбонено розово, изрисувано е с червени сърца и има червен надпис „Като идея… обичам те“ (Ca idee… te iubesc).
Маршрутът на превозното средство минава и покрай магазин, който е изцяло посветен на и вдъхновен от празника на любовта. Всички артикули в него са с надпис „Обичам те“.
Целият град е пълен със сърца и други специфични декорации за Свети Валентин. Витрините на повечето магазини и кафенета са украсени с плюшени играчки или са облепени със закачливи надписи, стикери, картички на английски език в духа на празника: „Ти си моят свят“, „Обичам те до луната и обратно“, „Благодаря ти, че си в живота ми“, „Ще бъдеш ли моят Валентин“.
България
Денят на влюбените в България съвпада с традиционното честване на „Свети Трифон Зарезан“ – ден, който е дълбоко вкоренен в българската култура и фолклор. Свети Трифон Зарезан е покровител на лозята и лозарите, което превръща този ден в празник на любовта и виното. Двойките си разменят подаръци и се отдават на романтични вечери, но празникът надхвърля романтичните жестове.
Традиционните обичаи за Трифон Зарезан включват подрязване на лозите и извършване на ритуали за осигуряване на богата реколта.
Освен че празнува любовта, Денят на влюбените в България е възможност да се почете богатото винарско наследство на страната. Любителите на виното участват в дегустации и събития, като опитват най-добрите вина на страната и се наслаждават на радостта от гроздето. Това е ден, в който се вдига тост за любовта, приятелството и плодородните дарове на лозата, което го прави наистина уникален и запомнящ се празник в България. Източник: БГНЕС