Световни лидери реагираха на раняването на Доналд Тръмп при опит за убийство на бившия американски президент на предизборен митинг. Президенти и министър-председатели в от целия свят се обявиха срещу политическото насилие и изразиха подкрепата си за засегнатите от стрелбата в събота, при която един случаен участник в митинга беше убит, а други двама зрители – критично ранени.
Ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел осъди нападението. „Отново сме свидетели на недопустими актове на насилие срещу политически представители“, каза първият дипломат на блока.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че е „дълбоко шокирана“ от стрелбата. „Политическото насилие няма място в една демокрация. Желая на Доналд Тръмп скорошно възстановяване“, заяви Фон дер Лайен в X.
Френският президент Еманюел Макрон пожела на Тръмп скорошно възстановяване. В социалната мрежа X френският лидер окачестви стрелбата срещу Тръмп като „драма за нашите демокрации“.
„Франция споделя шока и възмущението на американския народ“, изтъкна Макрон.
Германският канцлер Олаф Шолц също изрази съпричастността си с Тръмп. „Бях дълбоко шокиран от новината за опита за убийство. Насилието никога не трябва да се превръща в средство за политически дебат – по каквато и да е причина. В демокрациите изборите се решават с бюлетини, а не с оръжия. В тези мрачни часове за американската демокрация, моите мисли са с жертвите на атаката. Пожелавам на Доналд Тръмп и на другите ранени бързо възстановяване“, пише той в X.
Британският премиер Кийр Стармър заяви, че е „ужасен от шокиращите сцени“ на митинга. „Политическото насилие под каквато и да е форма няма място в нашите общества“, категоричен беше той.
Говорейки за „тези тъмни часове“, националистическият лидер на Унгария Виктор Орбан увери, че ще се моли за Тръмп.
Италианският премиер Джорджа Мелони каза, че „следи с опасения“ новините от Пенсилвания и пожела на Тръмп бързо възстановяване. Лидерката на десницата изрази надежда, че „в следващите месеци на предизборната кампания диалогът и отговорността могат да надделеят над омразата и насилието“.
Президентът на Аржентина Хавиер Милей обвини „международната левица“ за опита за убийство. „В паника от загуба на изборите те прибягват до тероризъм, за да наложат своя назадничав и авторитарен дневен ред“, каза държавният глава.
Президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва каза, че стрелбата „трябва да бъде категорично осъдена от всички защитници на демокрацията и политическия диалог“.
Правителството на Коста Рика осъди атаката и заяви, че следи актуалната информация за „този неприемлив акт“. „Като лидер в демокрацията и мира, ние отхвърляме всички форми на насилие“, казаха от президентството.
Президентът на Чили Габриел Борич безусловно осъди стрелбата. „Насилието е заплаха за демокрациите и отслабва живота ни заедно. Всички трябва да го отхвърлим“, каза Борич.
В Боливия президентът Луис Арсе каза, че „въпреки нашите дълбоки идеологически и политически различия, насилието, откъдето и да идва, винаги трябва да се отхвърля от всички“.
Индийският премиер Нарендра Моди каза, че е „силно обезпокоен” от нападението срещу своя приятел. „Насилието няма място в политиката и демокрациите“, подчерта Моди.
Японският премиер Фумио Кишида също се обяви против политическите атаки, като каза, че „трябва да застанем твърдо срещу всяка форма на насилие, която поставя под въпрос демокрацията“.
Президентът на Тайван Лай Чинг-те поднесе своите искрени съболезнования на жертвите на стрелбата. „Политическото насилие под всякаква форма никога не е приемливо в нашите демокрации“, каза той.
Австралиецът Антъни Албанезе описа стрелбата като „обезпокоителна и конфронтационна“, изразявайки облекчението си, че Тръмп е в безопасност. „Няма място за насилие в демократичния процес“, каза премиерът.
Премиерът на Нова Зеландия Крис Луксън повтори подобни възгледи, като написа, че „нито една страна не трябва да се сблъсква с такова политическо насилие“.
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху каза, че той и съпругата му Сара са шокирани от очевидното нападение срещу президента Тръмп. „Молим се за неговата безопасност и бързо възстановяване“, каза Нетаняху.
Украинският президент Володимир Зеленски написа в X, че е ужасен от новината.
„Подобно насилие няма оправдание и няма място никъде по света. Насилието никога не бива да побеждава. Облекчен съм да науча, че Доналд Тръмп е добре и му пожелавам скорошно възстановяване. Изказвам съболезнования на близките на участника в митинга, станал жертва на атаката. Пожелавам сила на всички, които са ужасени от това събитие. Надявам се, че Америка ще излезе по-силна от това“, заяви Зеленски.
Канадският премиер Джъстин Трюдо също изрази възмущението си от стрелбата.
„Политическото насилие никога не е допустимо. Мислите ми са с бившия президент Тръмп, с хората на събитието и с всички американци“, заяви той.
Нашият бивш президент показа огромно благородство и смелост под буквален обстрел, сподели Джеф Безос. Любопитно е, че веднага след стрелбата, най-богатият човек в света Илон Мъск за първи път публично подкрепи Тръмп в президентската надпревара.