Как се краде занаят: Кюстендилец се върна от Англия, за да си направи ферма, отглежда ягоди, малини, боровинки… върху 40 дка в с. Жабокрът

Кюстендилецът Станислав Стойнев вече трета година се радва на собствено стопанство, в което отглежда ягоди, малини и боровинки, след като се завръща от гурбет в Англия, където прекарва 13 години в ягодова ферма. На тръгване освен багажа си взима и занаята в ръце. 

„Цялото оборудване на фермата е внесено от Англия”, разказва Станислав, показвайки ни тънкостите на това сам да произведеш разсад както за ягодите, така и за малините.

Първоначално започва с купен разсад, но огромните разходи го карат да приложи наученото в Англия и на българска територия. С тези си умения успява да спести сериозна сума всяка година, а фермата му се разраства до 40 дка в село Жабокрът, като в тях влизат и 5 дка орехова градина и 5 дка традиционните за Кюстендилския край череши, пише agri.bg. 


„Искат се ръце, не може с робот”

В момента в стопанството на Станислав Стойнев има 24 оранжерии, които са запълнени с ягоди в кокосов субстрат, отглеждани на хидропоника, както и такива, които са в почва. Малините и боровинките пък са настанени в контейнери. Майсторлъкът да направиш разсада обаче е най-пипкавата работа. „За това се искат ръце, няма как това да бъде направено от машина или робот”, категоричен е Станислав. Затова през лятото екипът зад него достига до 15 човека. 

Работата в стопанството на Станислав не спира по цяла година. През пролетта и лятото работниците съчетават грижите за насажденията с брането и с правенето на разсад. „През зимата основната ни работа е разсадът. Правим го в табли, вкореняваме и после го изкарваме на специално поле, където се доотглежда”, разказва фермерът. Разсадът се гледа от юни до декември и след това се разсажда в затворените оранжерии. 

Тъй като мястото му е ограничено, за да получи два пъти реколта в годината от различните култури, сменя насажденията по два пъти в годината. Всяко произведено стръкче разсад струва около 1 лев на пазара, но с работните си ръце успява да спести вече по 100 000 лева на година. 

През миналата година на мястото на част от ягодите в оранжериите настанява селски тривърх пипер, който е за сушене, и отзвукът на пазара е впечатляващ. И през тази година планира да повтори същата формула. 


Дигитализацията на практика

Стопанството ще се разрасне, като през тази година бъдат добавени още насаждения в 10 оранжерии. Вече е факт и модерната система за напояване и дозиране на хранителните вещества, която от месец подпомага работата му. Инсталирана, контролната станция позволява фино дозиране на хранителните вещества в системата за капково напояване, което определено спестява разходи на Станислав. Разчита на собствен източник за напояване. 

Фермерските пазари са от значение 

Основна част от продукцията си от плодове Станислав продава на фермерските пазари, които посещава три пъти в седмицата в столицата. Качеството, разбира се, го отличава от масата търговци в магазините. 
”Повече от половината от продукцията ми се реализира през фермерските пазари, вече сме познати с качеството и вкуса на плодовете. Останалата част от реколтата се продава през тържищата в столицата”, разказва Станислав Стойнев. 

Надява се тази година да може да инвестира и в хладилна система за съхранение на обраните плодове на полето, като най-вероятно ще разчита основно на собствените си усилия, а не по линия на европейските фондове. 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *