Топ теми

Как се поздравяват хората по света

Може и да не сте се замисляли, но поздравите по света са най-различни и носят най-разнообразни послания. Така например, ако в България най-често си пожелаваме да сме здрави (здрасти, здравей), то в Германия е въведен строг ред в поздравите: «Добро утро» се пожелава до 12.00 на обяд, «Добър ден» от 12 до 17, а след това идва «Добър вечер». В повечето европейски страни и в Америка обичайният поздрав е във формата на въпрос: «Как си?», като очакваният отговор е: «Добре» или «Нормално», след което се отвръща с аналогичния въпрос (да се отговори «Лошо» е просто неприлично, което явно не се знае от доста българи. А може би истината за нас е по-ценна от етикета:).
В Малайзия пък поздравът звучи като въпрос: «Къде отиваш?» На което се отговаря с неясното: «Разхождам се». Евреинът пожелава: «Мир вам!», а персиецът: «Бъди весел!» Гренландците просто констатират: «Хубаво време!». Удивените зулуси възкликват: «Виждам те!».
Дружеското ръкостискане е разпространено сред всички европейски народи в качеството на приветстващ жест. С този жест се показва, че в ръката ви няма оръжие и намеренията ви са чисти. Във Франция, в неофициална обстановка дори слабо познаващи се хора се целуват при среща или на прощаване, докосвайки бузите си подред и изпращайки въздушни целувки (до 5 броя).
Емоционалните латиноамериканци се прегръщат. Мръзнещите лапландци трият носовете си един в друг. Дружелюбните японци се покланят, като имат набор от три вида поклони – съвсем нисък, среден, с ъгъл около 30 градуса и лек поклон. Китайците също се покланят при среща, но с прибрани до тялото ръце. В Индия в знак на приветствие долепват дланите на ръцете си една до друга и ги притискат до гърдите си. Арабите кръстосват ръце пред гърдите си. Любопитните самоанци се подушват един друг. Загадъчните тибетци свалят шапката си с дясната ръка, поставят лявата зад ухото и леко се изплезват. Представители на редица африкански племена плюят срещнатия, като това не е знак на пренебрежение, а на много уважително отношение.
Ето и нещичко от останалите в историята обичаи: при някои индиански племена било прието да се изчака клекнал, докато идващият непознат не се приближи достатъчно, за да забележи миролюбивата поза. Понякога дори сваляли мокасините си. В Древен Египет, Монголия и Китай при среща обичайният поздрав бил: «Здрав ли е вашият добитък?» А предпазливите китайци, освен това стискали сами своята ръка като поздрав. Очевидно, така е било по-безопасно.
Съществува и празник, посветен на приветствията. От 1973 г. той се отбелязва ежегодно на 21 ноември. Празникът е бил измислен от братята американци Майкъл и Брайън Маккормак. Начинът, предложен от братята за отбелязване на празника е, да поздравите поне 10 непознати на този ден.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *