В тоалетна е превърната кабината на неработещия асансьор в подплощадното пространство в центъра на Благоевград. Подемното устройство проработи за кратко след грандиозния ремонт на площада за над 6 млн. лв., приключил миналата пролет, въпреки че проектът предвиждаше двете нива да се свързват освен със стълби и с два асансьора и платформа за инвалиди по стълбите срещу хотел „Ален мак“ при входа на Езиковия център на АУБ.
Година по-късно нито едно от устройствата не работи. Старият асансьор с врата към фонтаните въобще не работи, като разликата преди и след грандиозните строителни дейности за над 6 млн. лв. е само, че вече вратата му се отваря, а това позволява на мнозина да го ползват за WC. Другият асансьор с вход откъм градската градина ту работи, ту по-често не работи и майките с колички не могат да разчитат на него. Ако уцелят вратата да се отваря, това съвсем не значи, че и подемното устройство е наред и е обичайна гледка да се качат на първото ниво и след малко да слязат отново на него, гневни от нелепата ситуация. Що се отнася до платформата за инвалиди, тя дори не е разопакована, а как е изпробвана (ако изобщо е била пускана експериментално в действие) от приемателна комисия, никой не знае.
Първата копка на мегапроекта бе направена на 19 октомври 2017 г., а реалните строителни дейности стартираха в началото на 2018 г. Предвиденият ремонт включваше реконструкция на площадното, подплощадното пространство и фонтаните, ново художествено осветление в централната градска част между сградите на общината, Драматичния театър, Регионалната здравна инспекция, Американския университет и хотел „Ален мак”, възстановяване на съществуващия асансьор и монтиране на още един плюс подемно устройство за инвалиди. Общата стойност на строителните дейности възлизаше на 5 462 423 лв., като парите бяха по мащабен европейски проект. За изпълнител бе избран консорциум ДЗЗД „В Строй“, в който са обединени благоевградските фирми „Стилстрой-М“ ООД с управител Михаил Камбитов, ЕТ „Димитър Янков-Кенеди Метал“ и „ВИП-2004“ ЕООД със седалище в Банско и собственик Константин Обецанов.
Още през лятото на 2018 г. обаче стана ясно, че се налага общината да доплаща за излезли непредвидени строително-монтажни дейности още 799 710,17 лв. и сумата надхвърли 6 млн. лв. В проекта се оказа, че не е влязла и водната завеса, която се спускаше откъм сградата на АУБ, и басейнът в подплощадното пространство, предназначен да събира водата от нея, бе запълнен с пръст. Символично лентата на обновеното площадно пространство бе прерязана на 11.03.2019 г., като на церемонията присъства и тогавашният зам. председател на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Въпреки солидните средства от Европа и доплащането от джоба на благоевградчани, в деня на откриването работеше само асансьорът, свързващ площадното и подплощадно пространство, но скоро той бе заключен, а някой, вместо да го ремонтира, е отворил вратата, та да поеме функциите на затворената преди години обществена тоалетна в градската градина, която бе затворена, след като в нея се бяха нанесли да живеят фамилия роми.
„Единият асансьор работи, но често се налага да се отстраняват технически проблеми в резултат на вандалско поведение и дори умишлено повреждане от недобронамерени хора“, обясни ситуацията в момента зам. кметът по строителството инж. Евгени Терзиев. Той информира, че вторият асансьор (който е превърнат в тоалетна) е спрян, тъй като някой е счел, че първият е достатъчен и за него не е бил подписан договор за поддръжка.
„Общината ще включи и поддръжката му в договора за поддържане на асансьорите в общинските обекти. Платформата за инвалиди не функционира, тъй като управлението е автоматично и се извършва с дистанционно, което е било откраднато още при откриването й. За да заработи, трябва да се купи ново дистанционно, чиято цена е 500 лв., но съдбата му най- вероятно ще е като на първото. Затова в момента търсим техническа възможност тази платформа да се преработи и да се ползва с управление, монтирано стационарно на нея. Имаме уверение от фирми, които се занимават с такива устройства, че може да се направи и хората да могат да я ползват“, каза инж. Терзиев.
Остава въпросът кой и защо при грандиозния ремонт на площада е избрал за монтиране платформа, която не е подходяща за обществено ползване и е с риск за непрекъснати кражби?
Чрез охраната на общината и видеонаблюдението общината ще следи и трите подемни съоръжения да се използват по предназначение, увери зам. кметът по строителството.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Подемното устройство за инвалиди стои опаковано заради откраднато дистанционно
Такъв асансьор бе предвиден да се направи още в мандата на Паскалев от 2008 г. А щом Камбата и Кенеди са го „правили“, смятайте поне 50% са влезли в крадливото джобче на кмето Камбов!