Логично е твърдението преболедувалите COVID-19 да се ваксинират само с една доза. Най-добрият имунитет се получава след преболедуване, обаче прекаралите го тежко се притесняват и искат да се ваксинират. Тези хора трябва да изчакат три месеца, за да се възстанови имунитетът – не че ще навреди, но няма да има същия ефект. Но за преболедували една доза е достатъчна. Това заяви пред bTV директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
„Решението за „зелените коридори“ беше добро и на много места те все още работят, днес пристигат 52 800 дози от ваксината на „АстраЗенека“ – те веднага ще бъдат разпределени в страната“, допълни той.
Той добави, че в понеделник очакваме още 12 хил. дози от препарата на „Пфайзер“.
Тази седмица стана ясно, че страната ни ще получи заявените ваксини от „АстраЗенека“ не само със забавяне, но и в значително по-малки количества. Все още няма и яснота кога отново ще заработят т.нар. „зелени коридори“ за ваксиниране срещу коронавирус в столицата и големите градове.
„Проблемът е в целия свят, не само в България. Наши сънародници в чужбина постоянно ми пишат дали да идват, за да се ваксинират у нас. Защото навсякъде има затруднения. Сключиха се договори за огромни средства и сега ние очаквахме едно ритмично снабдяване. За съжаление, са такъв вид лекарства, че имат технологични проблеми и има забавяне“, каза проф. Кантарджиев.
По думите му няма опасност хората, които вече са си поставили първа доза – да останат без втора игла. И все пак, ако това се случи, не трябва да се притесняват, защото основният имунитет се постига с първия прием на препарата, а с втория – се повишава с още 10-15%. Той обясни, че по принцип втора доза се слага при епидемии, за да се достигне по-голямо покритие в населението.
На въпрос дали хората могат да си сложат втора доза-защита на производител, различен от първоначално инжектираната, проф. Кантарджиев обясни, че в характеристиките на препаратите не се упоменава тази възможност, но от медицинска гледна точка е възможно и в момента се правят подобни проучвания.
Проф. Кантарджиев заяви, че до 10 дни се очаква решението на европейските регулатори и за ваксината на „Джонсън и Джонсън“, която вече е разрешена за употреба в САЩ.
На фона на растящия брой новозаразени с COVID-19, от понеделник ресторантите и кафенетата отварят врати, а от 1 април и нощните заведения. Проф. Кантарджиев призна, че за момента не се предвижда отмяна на този график, защото случаите нарастват плавно и пандемията е под контрол.
„Ако се спазва отстояние, не се събират големи компании и се спазват часовете – не мисля, че ще има проблем. Хората трябва да преценяват с кого се срещат – ваксинирани, преболедували“, заяви той.
Директорът на НЗЦПБ заяви, че трябва да се спазват правата на човека и не бива неваксинираните да се ограничават да пътуват или излизат. Това обаче не изключва въвеждането на здравен паспорт