
350 иглолистни и широколистни дръвчета, озеленяване с иглонабит геотекстил, беседка с пейка и чешмичка, гаражни клетки за кофите за отпадъци, тоалетна и ремонт на пътя и стълбището планира община Благоевград за новите гробища. За обновяването и облагородяването на гробищния парк, който ще бъде наситен и с указателни табелки, завчера общината обяви обществена поръчка на стойност 1 196 575 лв. без ДДС. Кандидатите ще могат да подават документи за участие до 29 септември.
На практика това ще е капка в морето от проблеми на новите гробища до кв. „Струмско“, които отесняват с всеки изминал ден и от години единственото, което управите на Благоевград правят за тях, е да ги разширяват. За последно миналата година гробището бе разширено с 5 дка, но още в началото на годината стана ясно, че трябва спешно да се мисли за ново разширение.
Иначе плановете за гробищния парк датират от 2011 г., когато тогавашният кмет Костадин Паскалев възложи на арх. Иван Калпачки изработването на идеен проект за православен храм, ритуална зала с хладилни камери и зала за помени. Идеята на Паскалев бе целият ритуал да се премести на гробищата, както е в Европа, и да се спре практиката с разкарването на труповете по домовете им. Имаше и изготвена проекто-сметна документация, според която траурният комплекс щеше да струва около 500 000 лв., даже ротарианците започнаха да събират пари за него и дори заваляха предложения за името на бъдещия храм.
Вместо строители обаче, дойдоха изборите, те бяха спечелени от Атанас Камбитов и идейният проект и дарителската сметка потънаха в небитието.
За гробището Камбитов се сети едва в края на втория си управленски мандат, когато обеща да изгради в парка Обреден дом – скромен, едноетажен, със застроена площ около 130 кв.м, но с оптимистични планове освен основната зала в него да се поберат още складово помещение и санитарно такова за посетители, а наоколо да се разположат пейки. Това беше преди 5 г. и си остана само една картинка на скучновата сива сграда и мечта за благоевградчани да се построи дори нещо скромно с покрив, под който да изложат тленните останки на близките си.
Към днешна дата новите гробища се разрастват лавинообразно, контейнерите за смет не могат по капацитет да смогнат на броя на посетителите, въпреки охраната често вандали вилнеят тук и трошат паметни плочи, бездомни кучета щъкат между гробовете, а за църква и обредна зала отдавна никой не говори. Пари за нищо по-сериозно от беседка с пейка няма. На Задушница общината осигурява безплатен транспорт, но това далеч не е достатъчно. Църквата пък напълно е абдикирала от новите гробища, като въпреки призивите на миряни, които през 2014 г. дори бяха изпратени писмено до Неврокопски митрополит Серафим, земята под гробището дори още не е осветена.




ВАНЯ СИМЕОНОВА