Според министъра на отбраната и вицепремиер Каракачанов форматът на участие на НАТО в Афганистан трябва да бъде разгледан на следващото заседание на Алианса. Американският президент Доналд Тръмп анонсира в средата на декември предстоящо изтегляне на половината от 14 хиляди американски военнослужещи от Афганистан.
Както виждате, Доналд Тръмп взема решения, които съответстват на неговото разбиране за външна политика. Той обяви и изтеглянето на контингента си от Сирия. Как ще си отрази на НАТО – аз лично смятам, че България направи достатъчно. Този контингент, който посрещнахме беше първият по-голям от 158 човека. Този контингент, който замина сега е от 160 човека. България няма нужда да увеличава своето присъствие повече“, категоричен е вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Попитан дали тогава и ние трябва да свием участието си, той отговори: „Ако политиката на САЩ, като на съюзник в НАТО, е да изтегли своя контингент, лично аз не смятам, че България има повече работа там”.
На следващата среща на военните министри от НАТО този въпрос да се обсъди и „ако някои държави смятат да изтеглят контингентите си от Афганистан аз смятам че и ние трбва да преразгледаме позиция“, допълни военният министър.
България участва в Афганистан с 160 души, които охраняват летището в южния град Кандахар и изпълняват инструкторски задачи за местните сили за сигурност. НАТО продължава ангажимента си към тренировъчната мисия „Решителна подкрепа“, в която беше преобразувана най- дългата бойна мисия на алианса от 2002 година до 2015 година, съобщава btv.
Предстои да се обсъди как изтеглянето на близо 7 хиляди американски военни ще се отрази на останалите нации които поддържат военно присъствие от 16 хиляди инструктори.
Към момента остават заплахата от ракетни атаки към летището в Кандахар, което се охранява от българите, отбеляза старши националният командир на 36-ия контингент Веселин Василев. Днес контингентът беше посрещнат официално след успешно завършилата мисия.