Топ теми

Кардиологът от Благоевград проф. д-р Сотир Марчев в новата си  книга „Любимите ми медицински вицове“: Лекарите не са алкохолици, за да им подарявате винаги алкохол, нито мечтаят да развият диабет от шоколадови бонбони…

Изборите оказват негативно влияние върху здравето, върху кръвното налягане, увеличават се белодробните инфекции, стомашно-чревните инфекции, травматизмът, категоричен е началникът на Клиника по кардиология към Медицински институт на МВР

„Любимите ми медицински вицове“ е заглавието на новата книга на кардиолога от Благоевград проф. д-р Сотир Марчев. Томът се очаква да излезе на пазара на 2 септември.

„Любимите ми медицински вицове“, карайки ви да се надсмеете над болестите и състоянието си, ще ви помогне да сте здрави! Лекарите не са алкохолици, за да им подарявате винаги алкохол. Нито мечтаят да развият диабет от шоколадови бонбони. Оптимистите и позитивните хора по-рядко боледуват и по-бързо оздравяват”, пише професорът и допълва: „Вместо това подарете им книга, която ще им хареса – например тази! Ако я надпишете с вашето име, те по-лесно ще го запомнят! Ако ваш приятел лежи в болница, тази книга ще го разсее и разсмее, а може и да му помогне да се ориентира по-добре къде е попаднал!”.

Проф. д-р Сотир Тодоров Марчев, дмн, е роден на 15 декември 1961г. в Благоевград. Приет е за студент по медицина без приемни изпити на базата на първо място в страната на Републиканската ученическа олимпиада по биология от 1979 г., Факултет за обществени професии при Медицинска академия. Завършва Медицинска академия. Има две специалности – по кардиология и по вътрешни болести.


Началник е на Клиника по кардиология към Медицински институт на МВР. Почетен член (FESC) на Европейското кардиологично дружество. Републикански консултант по кардиология е от 2014 г. Член на Изпитна комисия за държавен изпит за придобиване на специалност „Кардиология“.

В деня след парламентарните избори проф. Марчев заяви в тв ефир, че изборите оказват негативно влиянието върху здравето, върху кръвното налягане, увеличават се белодробните инфекции, стомашно-чревните инфекции, травматизмът.

„Когато участваме в изборите, дори и само като наблюдатели, това ни се отразява негативно. Стресът от изборите ни качва кортизолa в тялото и ни сваля тестостеронa”, заяви кардиологът.

„Това, че стресът от изборите и от очакването на резултатите ще повиши психически проблеми, е лесно разбираемо – ставаме по-нервни, по-раздразнителни, някои изпадат в депресии.

Оказва се обаче, че стресът от изборите качва и физическите заболявания – по време на изборите се качват белодробните инфекции, стомашно-чревните инфекции, качва се травматизмът“, допълни той.

По думите на кардиолога проф. Марчев изборите оказват негативно влиянието върху кръвното налягане. „Имаме пациенти, които имат пейсмейкъри. Такива хора, като се върнат от избори и като погледнеш какво е правило сърцето им, се установява, че имат 16% аритмии в дните, в които са ходили да гласуват, спрямо дните, в които не са ходили. Изборните комисии също са натоварени. Според данните в света кръвното на хората в изборните комисии горното е с 3-4 мм по-високо от обичайното, а долното – с 2-3 мм по-високо. На пръв поглед това изглеждат дребни цифри, но в кардиологията малки промени в артериалното налягане водят до големи сърдечносъдови проблеми. Участието в избори е тежко“, каза проф. Сотир Марчев.


Той обърна внимание и на жегите. По думите му всяка година умират около 13 милиона души от екстремалните температури. „Войните са нещо ужасно, но екстремните температури убиват повече хора от войните. Най-смъртоносни са първите горещини, те са най-лоши. Като минат няколко седмици, тялото се аклиматизира и хормоните го настройват към температурата. Аналогично е през зимата – първите студове убиват повече хора, отколкото последващите студове. Сега първите горещини убиват повече хора, отколкото последващите горещини“, допълни проф. Сотир Марчев.

Кардиологът дава съвети как да се предпазим от жегите. „Хората да си намерят лятната шапка, да си извадят летните дрехи. Шапката е много важно нещо, главата ни е много кръвонапълнена и харчи 20% от кислорода в тялото. Лесно настиваме от главата, лесно получаваме и слънчев удар от главата. Препоръчваме повече вода, особено сега в горещините. Човек трябва да пие толкова вода, че да не усеща жажда, урината му да бъде светложълта“.

Проф. Марчев препоръчва средиземноморската диета, ако искаме да свалим килограми. „Зеленчуци, особено зелени листни, плодове, варива – боб, грах, леща, риба, морски дарове. Тя е доказана по средиземноморските острови, които са християнски. Тази диета с два дни постене всяка седмица води до резултат. Първият съвет е – опитайте се да не ядете след 17:30 ч. До 17:30 ч. – каквото ви душа иска, след това не яжте. Храната, която сме поели нощем, отива в тлъстини“, посочи кардиологът.

По думите му поддържането на ефекта след отслабване става със спорт.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *