Картофопроизводители излизат на протест заради липса на помощи

Картофопроизводителите в България са готови на стачни действия заради целенасочено изхвърляне на трапезните картофи от обвързано подпомагане с европейски субсидии в новата Обща селскостопанска политика на Европейския съюз.

Това обяви председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков в ефира на Нова ТВ.

Земеделците искат незабавна среща с премиера Кирил Петков, защото има неразбиране на проблема в лицето на Министерството на земеделието.

Освен това,настояват за уволнения във ведомството и отзоваване на българските представители на сектор земеделие в Брюксел, които не защитават интересите на родните производители.

„При положение, че правителството и премиерът Кирил Петков не ни обърнат внимание ще започнем протести в цялата страна.

Хората вече са в готовност“, коментира Джиков. Браншът настоява България да защити пред Брюксел оставането на европейските субсидии за трапезни картофи.

Според него се цели унищожаването на картофопроизводството в България и осигуряването на внос от най-големите производители Германия и Франция.

От страна на Министерството на земеделието се наблюдава вече 7 месеца мълчание по проблема, се казва още в позицията на Националната асоциация на картофопроизводителите.

Над 2300 картофопроизводители и техните семейства ще останат без работа,

препитание и доходи. Всички имат кредити, закупена специализирана техника, складове за съхранение, бизнес планове и поети ангажименти с договори по Програмата за развитие на селските райони със задължения за отглеждане на картофи за дълги години напред.

В противен случай, средствата по програмата трябва да бъдат върнати.

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *