Касиране на анкетата искат в с. Мощанец: Живеещи в селото не бяхме допуснати да гласуваме, а бившият кмет докара външни хора, за да се върне на поста…

Касиране на вота за кметски наместник искат жители на с. Мощанец. Това е единственото село, в което анкетата за избор на управник, проведена по искане на кмета на община Благоевград Илко Стоянов, бе спечелена от бившия наместник Младен Николов. Той събра 18 гласа срещу 14 за назначения в края на август Методи Цонев от съседното село Покровник. Цонев има в актива си 8 години управление на Мощанец, както и няколко управленски мандата в родното си село, но във вота в неделя гласува по местоживеене и не успя да се включи в анкетирането за наместник на Мощанец.

„Вотът не е обективен, защото много от нас, хората, които живеем тук постоянно, не бяхме допуснати да гласуваме“, остро реагира Босилка Стоянова, която от 2 г. живее със семейството си в Мощанец. Тя обясни, че на събранието, проведено в селото за разясняване на начина на анкетиране от секретаря на общината Дейвид Арабаджиев и шефа на дирекция „Информация и административно обслужване“ Бойко Начев, ги информирали, че трябва да попълнят заявления за уседналост, за да участват в анкетата, но никой не уточнил, че трябва да подадат и декларация, че ще гласуват в селото.

„Заради липсата на такава декларация между 20 и 30 души бяхме лишени от правото да гласуваме за кметски наместник. В същото време бившият кмет Младен, назначен от Р. Томов, е пуснал заявления на 12-13 близки и роднини, които изобщо нямат връзка със селото, не живеят тук и никой не ги познава, но те са одобрени и допуснати да гласуват. Така фамилията  му, която не живее в Мощанец, определи кой да ни управлява нас, живеещите в това село“, възмущава се жената и допълва:

„Комшиите над нас също не бяха допуснати, собствениците на обора под нас също не можаха да гласуват. Категорични сме, че вотът е нереален. Старият кмет с 12 гласа новорегистрирани има резултат 18, ако му се отнемат тези гласове, ще остане с 6, в това число и неговият. Той има къща в Мощанец, но си живее в центъра на Благоевград, където има и магазин. По-скандалното е, че докато беше тук наместник, назначи дъщеря си за чистачка, а тя не е стъпвала в кметството, но си взима заплата. С частната си кола и служебно гориво ходи да си зарежда магазина от Петрич, а за селото нищо не върши. Храстите отдолу нямаше кой да окастри, водоемът отгоре е потънал в тиня, вместо да се почисти и да се напълни предвид опасността от пожари, която имаше цяло лято. И сега този човек реши да докара външни хора и да си върне мястото в кметството“, възмущава се Босилка Стоянова.

„Аз гласувах, защото съм в стария избирателен списък, залепен на кметството, но списъкът с новорегистрираните се скри. Поисках да го погледна, като гласувах, но Младен се показа на прозореца и чукна да го скрият, за да не се разбере кои са новозаписаните“, допълва Борис Стоянов.

„Може би 2-3 седмици преди изборите хората, към 40 души, които живеем и обитаваме тук, направихме подписка, че не искаме да се провеждат избори за наместник на селото, защото сме доволни от Методи Цонев и не искаме да се връща предишният. Внесохме я в общината. Но приоданците обърнаха вота. Тук за него, за Младен, гласуват само сестра му, зет му и семейството. С две думи, семеен кмет ще имаме“, включва се и Благой Данчов.

„Настояваме кметът Методи Цонев да подаде жалба в съда или където трябва, а ние ще отидем като свидетели. Ако трябва, и подписка ще направим, но чужди хора да ни определят съдбите не е приемливо“, обобщава Босилка Стоянова.

„Вариантите са два – да се касират изборите поради недопускане на местните да гласуваме или да му се отнемат гласовете на външните за селото хора от Младен и да се види тогава резултатът. Най-чисто ще е сега, в неделя, на балотажа да се повтори анкетата, като се даде възможност на всички живеещи и обитаващи селото да гласуваме. Нали затова кметът на Благоевград направи тези анкети, за да чуе гласа на местните хора, а не да даде възможност за манипулиране на мнението и връщане на нежелани управници“, категорична бе Б. Стоянова.

Припомняме, че още на събранието за организиране на анкетите наместникът Методи Цонев декларира, че не желае да се създават условия за противопоставяне на хората в селото, и обяви, че самият той няма да се възползва от възможността да гласува за себе си.

Любопитно е, че във всички кметства, в които завчера се проведе анкетиране за избор на наместник, е имало кандидати, които не са можели да гласуват в анкетата за себе си, тъй като не са били направили регистрация за настоящ адрес, нито са били подали заявление, че ще гласуват на друго място от това, на което са регистрирани.

Комична ситуация се е разиграла в с. Делвино, където кандидатът за наместник Атанас Атанасов тържествено отишъл да упражни правото си на глас, но се оказало, че за въпросната изборна секция то не важи. Въпреки това обаче 3-ма други гласуваха за него и макар да остана на опашката по резултат, поне загубата му не е отчайваща с нулева подкрепа.

За себе си не е могъл да гласува и животновъдът Евгени Алексов, кандидат за управник на Горно Хърсово, пак по същата причина – нито постоянният, нито настоящият му адрес са в селото, в което живее и отглежда стадото си. Но пък резултатът показа, че има 1 приятел или роднина, който го подкрепя безрезервно.

Заради липсата на регистрация и заявление за гласуване на друго място наместникът на кметство Бучино-Лисия Живко Чукарски, който много години бе кмет на близкото село Рилци, също не можа да помогне на себе си в анкетата и събра 14 гласа актив. Заради това общината обяви там балотаж между него и Виктор Гроздански, който е с 15 гласа подкрепа, включително и неговият.

Най-категоричен обаче остава успехът в анкетирането за Кирил Ивановски, наместник на селата Дренково, Обел и Клисура, получил подкрепата на 79 души. Оказа се, че част от местното население е отишло до урната само заради него, като са дали гласа си в анкетата, доволни от работата му, но са бойкотирали вота за президент и парламент.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *