КЕВР одобри цена 3.65 лв. за кубик питейна вода в Кюстендилска област, омбудсманът възрази категорично: Три от общините не са дали съгласие за увеличението

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), в което категорично възрази срещу рязкото увеличение на цената на ВиК услугата за 2023 г. с 81.25% в област Кюстендил, което комисията вчера одобри. Бизнес планът беше представен от шефа на „Кюстендилска вода” Марио Нешев. В сравнение със сега действащата – от 2.016 лв. с ДДС, е предвидено тя да стане 3.654 лв. с ДДС.

Представителят на омбудсмана на заседанието на КЕВР /на снимката/, главен експерт Цветанка Илиева в отдел „Права на потребители на административни и обществени услуги“, подчерта, че в община Дупница цената за 2024 г. ще се увеличи със 163.10%, т.е. от 1.392 лв. с ДДС тя ще бъде увеличена на 3.662 лв. с ДДС, и то без да е отчетена инфлацията. Посочи също, че община Дупница иска да излезе от Асоциацията, но не е взето единодушно решение за това.

„Като отчитаме, че цената не е променяна от 10 г., това рязко увеличение е неприемливо. Още повече че цената на ВиК – Кюстендил е формирана без корекция на изпълнението на показателите за ефективност, тъй като дружеството нямаше одобрен бизнес план за периода 2017-2021 г.“, напомня в позицията си омбудсманът, както и че това увеличение ще доведе до още по-голяма несъбираемост на вземанията. Сега събираемостта е около 77%, като за 2023 г. е заложена 87.55%.

В позицията на омбудсмана се посочва още, че няма приложени становища на общините към внесения в КЕВР бизнес план.

Обръща се внимание на факта, че на практика общините Кюстендил, Дупница и Бобов дол не са дали съгласие за бизнес плана, а те имат  58.04% от гласовете в АВиК, като на територията на трите общини живее 89.37% от населението в АВиК. 

„За“ бизнес плана с блокиращата квота на държавата са гласували 41.96% от гласовете, т.е. планът не е съгласуван от асоциацията, но КЕВР приема, че той е приет без възражение“, отбеляза експертът. Подчерта, че очаква комисията да върне на работната група проекта на решение относно утвърждаване и одобряване на цените в бизнес плана за ВиК – Кюстендил.

В становището си омбудсманът обръща внимание и на друг факт – че ВиК операторът не е представил конкретни резултати от консултации с потребителите, и пита какви са били становищата на потребителите и как те са намерили отражение.

„Считам за необходимо да Ви информирам, че след увеличение на цените на ВиК услуги до омбудсмана постъпват жалби и сигнали с подписки. Гражданите разбират за увеличението едва след като пристигнат новите сметки. Затова е важно да има проведени консултации с потребителите, за да бъдат информирани предварително и да могат да заявят позиция преди предаване на бизнес плана в КЕВР, така че комисията да зачете тези резултати. В момента това не се изпълнява и КЕВР продължава да неглижира проблема“, заяви експертът.

Изтъкна още, че в бизнес плана е посочено, че на територията има 46 села, които не се обслужват от оператора, както и че и през 2022 г. се планира ВиК дружеството да започне да обслужва жителите на 8 населени места. По тази причина омбудсманът иска разяснение дали тези 8 населени места вече се обслужват и включени ли са водните количества за доставяне на вода, и ако не – защо и какво следва от това. Попита още за останалите места кога ще бъде осигурено водоподаване от ВиК – Кюстендил и какви са плановете на дружеството, защото в плана липсва такава информация. 

На заседанието главният експерт обърна внимание, че през 2021 г. дружеството приключва на по-голяма загуба в сравнение с 2020 г. – от 155 000 лв. на 203 000 лв. Подчерта, че ако не е била подкрепата от държавата чрез безвъзмездните финансирания, включени в приходите за 2021 г. (942 000 лв., от които 444 000 лв. компенсации за цените на ел. енергия и 498 000 лв. за мярката 60/40), финансовото състояние е щяло да бъде още по-лошо, а загубата значително по-голяма. Допълни, че и при този ВиК оператор числеността на персонала не се определя спрямо броя на обслужваните потребители.

„Безспорно е необходимо да се увеличават възнагражденията, но това трябва да върви успоредно с изпълнение на заложените цели в бизнес плана, но за съжаление не може да се направи оптимистичен извод за това“, категорична е Ковачева.

В становището се отбеляза още, че в плана е заложено изпълнение само на 15 от общо 30 показатели за качество до 2026 г., както и че не става ясно какви мерки ще се вземат за подобряване на услугата в населени места с режим на водоподаването.

Представителите на синдикатите одобриха представения бизнес план и обявиха: „Да, трябва да се увеличи таксата на водата, да, трябва да се увеличат заплатите, направо се чудим как с тази цена дружеството е задържало персонала. Пожелаваме на Марио Нешев да изпълни бизнес плана и успех. Досега дружеството не е управлявано добре, но Нешев е изключителен професионалист“.

Община Кюстендил в лицето на председателя на Общинския съвет Иван Андонов и зам. кмета Росица Плачкова единствени от цялата област се включиха в дебата и агресивно се противопоставиха на бизнес плана, макар де факто да го приемат с позицията си в асоциацията, но на думи да са против.

Зам. кметът на Кюстендил Росица Плачкова заяви от името на община Кюстендил: „Не сме дали становище по проекта за бизнес плана, защото не сме имали физическа възможност да го анализираме, даде ни се в последния момент. Досега бяха изготвяни некачествено, този е най-добрият като качество, но не сме съгласни с увеличаването на цената на водата, омбудсмана го подкрепяме изцяло, имам 40 забележки, чисто технически, не може да правиш план, без да знаеш състоянието на мрежата и да имаш оценка на състоянието на мрежата, не са верни изчисленията“.

Шефът на КЕВР Иван Иванов прие без забележки бизнес плана и цената на водата за Кюстендилска област и обвини в популизъм представителите на община Кюстендил. Той уточни, че ще положи подпис на 30 май, дотогава чака писмени становища и възражения от жителите, политиците, институциите на Кюстендилска област.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Пурко

    Водата в град Кочериново не може да се пие. Тя и за пералните и съдомиялни машини е опасна. Редно е цената да не надхвърля 1.50 лв. Хората пият вода от уличните чешми, каптирани още от немските войски по време на ВСВ! Ето така се прави водоснабдяване!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *