
КЗК отмени решението на благоевградския кмет Илко Стоянов за избор на изпълнител за мегаремонта на читалището за над 2,7 млн. лв.
При прогнозна цена от 2 293 333,33 лв. без ДДС /1 434 850 лв. безвъзмездна финансова помощ, 1 145 150 лв. от финансови инструменти и 36 000 лв. собственото финансиране на общината/ поръчката бе дадена на фирмата на благоевградския бизнесмен Димитър Янков-Кенеди „Браво Строй“ ЕООД, който бе единственият допуснат до финала на процедурата и успя да я спечели само с 527 лв. под прогнозната цена. По различни причини комисията прекрати състезанието на останалите участници – „Престиж Бизнес-93“ ООД на Любен Янев и Георги Шапков, Обединение „МВ-2022“ ДЗЗД /включващо „Стилстрой-М“ ООД на Михаил Камбитов и Венцислав Малчев и „Инвест 14“ ЕООД на Върбан Хаджигаев/ и ЕТ „Маргарита-П – Иван Костадинов“, но едноличният търговец предизвика с жалба производството в КЗК и успя да отмени решението на кмета от 26.01.2022 г.
В жалбата си Ив. Костадинов е наблегнал на няколко пункта от мотивите на комисията да го отстрани от поръчката, един от които е решението му да монтира фасадното скеле на читалището на 25-о число в първия месец от получаване на поръчката и да го демонтира на 27-ми. Този демонтаж на третия ден комисията приела с недоумение заради преценката си, че без скеле не биха могли да се изпълнят останалите строителни операции по фасадата, за които е необходимо да се работи на височина, и по-точно доставка и монтаж на топлоизолация, мазилка, грундиране.
Според Костадинов обаче тези дейности той планирал да изпълни с автовишка.
В решението си КЗК потвърждава напълно способа, който той смята да ползва за изолацията на сградата, и определя техническото предложение на
ЕТ „Маргарита-П – Иван Костадинов“ като напълно съобразено с изискванията на възложителя,в резултат на което връща обратно преписката в Благоевград за ново разглеждане документите на едноличния търговец.
Това е втора намеса на комисията в обществена поръчка за сградата на Камерна опера и Народно читалище „Н.Й. Вапцаров 1866“ в Благоевград. Другата поръчка бе за обзавеждане и оборудване и на 20.01.2022 г. КЗК й наложи временно спиране заради обособена позиция 3, по която трябваше да се доставят 40 вида нови музикални инструменти. Комисията се съобрази с искането на пловдивската фирма „Булкомп“ ООД, според която условията в поръчката били дискриминационни спрямо по-широк кръг участници и всъщност комисията по избор на изпълнител посочила конкретно точно какви инструменти от кои марки иска, с което ограничила фирмите, които могат да участват. Прогнозната стойност на новите инструменти е 634 731,64 лв. и по нея постъпиха 28 оферти.
Решението на КЗК за временно спиране на поръчката бе до същинското разглеждане на жалбата, но комисията още не е заседавала по нея.
ВАНЯ СИМЕОНОВА