Кирил Добрев: Ако беше лесно, нямаше да се падне на мен

Г-н Добрев, вероятно най-тежкият удар в политическата Ви кариера е изключването Ви от БСП. Как се почувствахте тогава като човек от авторитетна фамилия и потомствен социалист и какви са сега отношенията Ви с хората от кръга на Корнелия Нинова?

– Не мисля, че личните ми преживявания имат стойност за обществото или за партията. Друго от онзи момент ме впечатли и си казах, че няма да го забравя. Много хора тогава ми пишеха, че нямат избор, че има натиск върху тях, че и тях ще ги последва изключване, ако не гласуват за моето. Това беше по-гадната част, защото си дадох сметка, че един човек ползва като мотив името ми, за да си „преброява“ хората, за да мачка и да си налага волята. Лидерството не е това и всеки, който прибегне до такива методи, приключва зле.

Защо се съгласихте да поведете листата на БСП – Обединена левица и от каква политическа база тръгнахте?

– То ако беше лесно, нямаше да е за мен. Както се шегувам с приятели, аз започнах с минус седем обиколки спрямо останалите кандидати. Не обичам да се оплаквам, затова само ще обобщя, че е трудно, но пък е и страхотна емоция. Искам да благодаря на всеки един човек, който в тази кампания отдели време да поговори с мен и да си създаде лично впечатление; благодаря на съпартийците ми, които са изтърпели всякакви експерименти през годините и въпреки умората ми помагат изключително много; не на последно място са и приятелите от детството и младежките ми години, с които наистина се гордея.

– Възможна ли е мисията „Обединена БСП“ и бихте ли се заели Вие с главната роля?

– Не искам нито да съм в главната роля, нито да съм режисьор. Не обичам „служебни“ назначения и победи, обичам да си го изработя и ако ме харесват, да ме изберат. Хората, които ме познават, знаят, че не държа нито на постове, нито на роли, но пък животът все ме тласка там, където има екшън.

Какво показват Вашите анализи за икономическото развитие на Благоевградска област и какви са перспективите?

– Наистина е нелогично да имаме два университета, два колежа, да сме на границата на две държави, а тук доходите да са под нивото дори на Видин, където, знаете, доскоро бе най-бедният регион в страната. Виждам перспективите в няколко направления: инвестиции във високи технологии, които да привличат младите хора с висше образование, туризъм, както и подкрепа за съществуващите производства, които са традиционни за региона, като винопроизводството, шивашката индустрия и дървопреработването. Последните искат ясни правила и справедливо отношение на държавата спрямо данъците, които плащат. За инвестициите във високи технологии и логистични центрове трябва да бъдат обособени индустриални зони с адекватна инфраструктура. Красивият ни край обуславя туризма, но наистина трябва да повишим качеството на услугата и не на последно място „опаковката“. Например районът на Сандански и Мелник има всички дадености да се превърне в малката балканска Тоскана.

– Обиколихте цялата област май вече няколко пъти. Какво Ви впечатли от срещите до момента най-много?

– Много съм впечатлен от това, че хората се вълнуват не само от своя бит и проблеми, а наистина милеят за страната ни, интересуват се от случващото се по света и ролята на България в глобалните процеси. Така, като се замисля, срещите ми в Рилци и в Белица си бяха основно по геополитически теми. Изненада ме информираността и позициите, които изразиха хората. Всички искат да видят страната ни достойно до европейските силни държави и, разбира се, темата за мира, която е основна за лявото, като изход от всички войни.

Кои са най-важните приоритети, които сте заложили в икономическата и социалната програма на БСП – Обединена левица“?

– Най-важните приоритети са работа и доходи. От икономиката до здравеопазването – всичко, което предлагаме, е с фокус върху хората. Няма лошо да има частни болници, но нека първо се погрижим за държавните и общинските, чийто бюджет да не е на принципа на пътеките. Размерът на пенсиите е провал на всички партии. В Сандански си говорех с шивачка на 72 години. Да е жива и здрава баба Данка, но не е нормално на тези години да работи наравно с младите. Решението е изцяло ново преизчисление, а и гледам, че всички партии обещават, нека да се съберем по тази тема. Възрастните хора не са само от една партия, от всички са. За младите хора мярката е да се освобождават от данък върху заплатата, ако тя е до 2000 лв., така пътуването до София или по-голям град за работа ще се обезсмисля и ще могат спокойно да създават семейства и да се развиват в родния си край.

– Защо хората да гласуват за Вас и листата на БСП – Обединена левица“?

– Първото и най-важно е хората въобще да излязат и да гласуват. Истината е, че след поредните избори мотивиращи фактори почти няма. Виждам и умората, и отвращението. Не съм пропускал избори, въпреки че последните 5 години реално не участвах в политическия живот. За мен това е изконно гражданско право, но и отговорност. За съжаление Благоевградска област е известна и с многото купени гласове. Обръщам се към всички, които не продават гласа си – излезте, има смисъл, вие сте много повече от тези, които си дават личната карта срещу 100 лв. Това е единственият начин да се възстанови демокрацията и да имаме нормалност в живота ни.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *