БСП ще подкрепи искането на ИТН за ново преброяване и частично касиране на резултатите от предсрочните избори, провели се в края на октомври. Това съобщи на пресконференция в Благоевград с областно и част от общинските ръководства на партията и на коалиционните партньори Кирил Добрев, който влезе в парламента от Пиринско с мандат на БСП-Обединена левица.
Добрев посочи, че от ИТН са приели условието на БСП да допълнят претенцията като се сезира Конституционния съд и служебните правителства да се избират по т.нар. стар начин или да бъдат отменени направените промени. „Офертата е отправена към всички останали партии, които искат да се присъединят. Искам да видя тези, които смениха Конституцията и днес са недоволни от изборните резултати каква позиция ще имат, защото какъв е смисълът да касираме избори, да ги правим наново при същите условия и със същите хора?! С 200 км/ч летим към нови избори“, посочи Добрев.
Той отчете резулатите за коалицията в Пиринско като подчерта, че Благоевградска област е сред четирите в страната, в които левите събират над 10 000 гласа. „На седмия път обърнахме тенденцията и имаме ръст от 30 %, срамнено с предишните избори“, каза той и благодари на всички замесени за постигането на този резултат.
„Кампанията ни бе старомодна, заложихме на срещи „очи в очи“ и успяхме да постигнем висока активност. При 7 800 гласа преди 4 месеца сега имаме 10 042 и ако махнем 1 400 партньорите ни, БСП успя да добави 1100 допълнителни гласа, с което се гордеем, защото тези гласове са по любов“, каза Кирил Добрев.
Той похвали общините Гърмен, Петрич, Сандански и Благоевград, където ръстът на получените гласове за БСП-Обединена левица бележи ръст от 100 % в сравнение с предишните. Увеличение с 30 % на гласовете коалицията има и в Гоце Делчев, където вече 8 мандата управлява кмет на БСП, а лек спад бележи в Банско и Разлог.
„10 от неработещита камери на секции, най-високият процент, са в Благоевград. Второто ключово важно е, че в близо 50 % от 500 секции имаме поправка на протоколите в РИК. Ще го обясня, 7 или 9 души комисия стоят цял ден, броят резултатите, след което трима тръгват за Благоевград да предадат своя протокол в РИК и половината от секциите имат коригирани протоколи само от трима души. Къде са ставали промените, дали на паркинга, където са стояли на тъмно, дали е ставало в РИК, но това са фактите. Т.е. трима души са взели решение какъв да бъде резултатът от изборите на 28 партии и коалиции, които са участвали с цялата изборна администрация. Аз не мисля, че това е начинът, по който трябва да бъдат провеждани изборите в страната. Причините може да са много, Благоевград е областта, в която има най-много смяна на членове на районни избирателни комисии, дали е заради тяхната неподготвенист или заради други неща, надявам се скоро да разберем.
На въпрос дали БСП би приела или отхвърлила покана за коалиция за съставяне на бъдещо правителство К. Добрев изрази личното си мнение, че БСП трябва дао разговаря с групата, която формира 101 народни представители, а предложенията трябва да дойдат или от първия, или от втория. Той допълни още, че се надява в следващото Народно събрание да има мнозинство, което да има волята да промени начина на провеждане на изборите.
На въпрос за разделението на лявото пространство той посочи, че то е неделимо, заради липса на идейни различия. „Когато лидерите дадоха назад , нещата тръгнаха и вървят много по- лесно и по- добре. Егото е най- големия проблем на всички политици. Ако искаме да направим нещо за тая страна, да има взаимни компромиси и не да се делим на добри илоши, на леви и десни, а да намерим път към доброто за страната. Но както виждам в този Парламент трудно могже да се случи това. За съжаление“, заключи Кирил Добрев.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА