Климатологът Симеон Матев: Пикът отмина, но това не е краят на горещините

В Садово през 1916 година термометрите са показали 45,2 градуса, през 2000 г. в Сандански – 44.6 градуса

„Вчера беше пикът, но не и краят на горещините“. Това коментира климатологът Симеон Матев. „Неслучайно народният календар нарича тези дни „горещници“ – пада се точно в средата на лятото, в средата на юли месец. Слънцето е достатъчно високо и условията са налични“, обясни той.
Матев отбеляза, че има разминаване между стар и нов стил от 13 дни и по новия стил горещниците се падат в края на юли.
„Чисто астрономически обаче не трябва да има местене, защото тези горещници са на база на слънчевото греене и височината на слънцето. И именно тези три дни са си горещници“, посочи Симеон Матев.
Абсолютният температурен рекорд за високи температури е измерен в Садово през 1916 година. Тогава термометрите са показали 45,2 градуса.

Той подчерта, че през 1916 година, но на други дати, са отбелязани твърде високи температури не само в Садово, но в Бойчиновци – 44 градуса, в Горна Оряховица – 43 градуса. Така че лятото на 1916-а е било екстремно горещо. В по-ново време, на 5 юли 2000 година, в Пловдив са отчетени 45 градуса. Екстремно високи температури са измервани в град Сандански – 44.6 градуса, в Русе – 44 градуса, в Горна Оряховица – 43 градуса.

По думите на климатолога през тези дни този рекорд няма да падне, но рано или късно това ще се случи. „Дали ще е догодина, дали ще е след две години, или ще е още тази година – лятото още не е свършило, въпреки че се вижда краят на тази гореща вълна. Август месец също е способен на много горещи дни“, отбеляза Симеон Матев.
Той отбеляза, че има съмнения около стойността на измерения абсолютен рекорд у нас преди повече от 100 години. „Живеем в по-модерни времена и можем да гледаме възстановка на синоптична ситуация за години назад. Гледайки синоптичната обстановка на 5 юли 1916 година, не откриваме чак такива условия за толкова гореща температура“, коментира Симеон Матев.
„Съмненията се допълват и от това, че в Пловдив, който се намира на 20-30 км от Садово, най-високата температура е 41,9 градуса – с 3 градуса по-ниска от садовската. И третото съмнение, което блика, е, че тази стойност от 45,2 градуса е поставена в скоби в метеорологичния дневник“, отбеляза климатологът.
„Въпреки това във всички архиви фигурира тя“, допълни още той пред btv. „Температурите в държавите в цяла Югоизточна Европа са аномалии, много по-високи от нормата. Нормата за нашата страна по това време на годината е да бъдат между 30 и 35 градуса, а виждаме, че са между 36 и 42-43 градуса, тоест с 8 градуса над нормата“, посочи Симеон Матев.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *