Кметовете на 7 града, над 200 бизнесмени, спортисти, магистрати, директори на училища, детски градини, учени… представиха ЮЗУ пред комисията от НАОА

Мощна и впечатляваща подкрепа за Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Така с едно изречение може да бъде описана срещата между потребителите на кадри с експертната група на НАОА /Националната агенция за оценяване и акредитация/. През настоящата седмица в ЮЗУ тече т.нар. институционална акредитация, което е най-важната процедура за всяко легитимно висше училище в страната ни и оценката е определяща за бъдещето на университета. Комисията, съставена от 8 университетски преподаватели, в това число и международен експерт, обстойно, на място извършва съответните дейности и анализи. Безспорно един от най-съществените акценти в програмата е мнението и отзивите на потребителите на кадри. Така важната среща се проведе в конферентната зала на Университетски център „Бачиново”, а цялата база бе „окупирана”.

С автобус и микробуси пристигнаха деканите, зам. декани и цялото ръководството на ЮЗУ начело с ректора проф. Николай Марин, който лично посрещна голяма част от гостите. С тази функция се заеха и ръководители на основните звена, преподаватели, които не присъстваха на самите „изслушвания” в залата.

А самият факт, че на срещата дойдоха кметовете на Благоевград, Симитли, Разлог, Банско, Сандански, Гоце Делчев, Враца, магистрати, управители на лечебни заведения, директори и учители, бизнесмени, учени от БАН, спортисти… и изобщо представители на всички сфери и институции,  свидетелства за огромното и жизненоважното значение на Югозападния университет, не само за региона и страната ни, но и в международен план.

Председателят на експертната група проф. Бончо Господинов от Софийския университет представи колегите си и подчерта, че искат да видят собствения поглед на потребители на кадри – как работи университетът, как се провеждат практиките, каква е подготовката на бакалаврите, магистрите, докторантите…

„Или казано накратко, искаме да видим Югозападния университет през вашите очи”, обобщи проф. Господинов и попита кой ще се престраши да вземе думата, а в залата, пълна с над 200 потребители на кадри, се заформи „гора от вдигнати ръце”.

Впечатление направи, че техническото лице, отговарящо за озвучаването, трудно смогваше да даде микрофона на всички желаещи да споделят мнението си. По едно време част от дошлите станаха и се подредиха на опашка, за да си пазят ред да се изкажат.

Пръв като символичен домакин думата взе кметът на Благоевград Методи Байкушев, който бе придружаван от зам. кмета по „Образование и бизнес развитие” Боряна Шалявска.

„Благоевград се гордее, че е дом на Югозападния университет. Това е една институция с изключително много истории на успеха – академични, научни, културни, международни и на човешкия успех. ЮЗУ „Н. Рилски” е едно средище, в което се извършва изключителен обмен, участва  в множество програми, привлича преподаватели от страната, студенти от чужбина, има изключителна база”, каза кметът и изрази подкрепата на общината за продължаващата акредитация и бъдещото развитие на университета.

„Най-важното е, че университетът има подкрепата на своите студенти. Дори и в предизвикателни времена, каквито са настоящите за ЮЗУ, ние виждаме как студентите и академичният състав са обединени и успяват да защитят своята Алма Матер по най-добрия, културен и възпитан начин, за което бих искал да ги поздравя”, допълни управникът на Благоевград и пожела бъдещи успехи на университета.

Изключително емоционални и въздействащи бяха и думите на д-р Лилия Стоянова – директор на най-голямото средно училище в областта, благоевградското 7 СУ „Кузман Шапкарев”. Тя структурира изказването си в две посоки. От една страна, като възпитаник на университета, който й е дал три образования – две магистратури, успешна докторска дисертация и 7 години преподавателска работа. Д-р Стоянова говори и като ръководител на 7 СУ, което, откакто тя е директор, е базово за ЮЗУ.

„Искам да поздравя ректора проф. Марин. Загледах се в заповедта за подготовката на студентите и явяването им на държавен изпит. Много силно впечатление ми направи написаното, че базовият учител и директорът имат право да не допуснат неподготвен студент до явяване на държавен изпит. Това е много важно. В системата на образованието трябва да влязат подготвени хора, защото бъдещето ни е в техните ръце”, каза д-р Стоянова.

Тя говори и за собствената си подготовка в университета, благодарение на която е успешен ръководител, обучител на директори и учители, автор на специализирана литература… Акцентира и на СТЕМ центровете, създадени в 7 СУ и Факултета по педагогика, и на гъвкавостта на университета.  

„И за да обобщя картина какво е ЮЗУ за мен, ще кажа следното: Представям си висшето образованието като гръцки храм с едни тежки колони, олицетворяващи Софийския, Русенския, Шуменския, Пловдивския, Великотърновския университет… В средата, като носеща колона, е Югозападният университет. Това е един храм на знанието, който не само дава базовите научни познания, но и отваря много широко вратата за учене през целия живот!”, заключи д-р Стоянова, а председателят на комисията й благодари за съдържателното и емоционално становище.

По-късно думата взеха и директорите на 2 ОУ – Милена Ковачева, на СУИЧЕ – д-р Светлин Абаджиев, на ПГИ – Ася Бояджиева, които също коментираха тясното си сътрудничество с университета и подготовката на кадрите. Бе отчетен и фактът, че между 80% и 95% от учителите, в това число и директори на училища в Пиринско, са възпитаници на ЮЗУ „Н. Рилски”.

Директорът на 8 СУ Сергей Биров, което също е базово училище на университета, пък приложи друг подход. На излизане от залата той сподели, че за да не натоварва изслушващите, е изпратил официално становище до експертната група на НАОА.

Че предпочита да говори в чисто човешки, а не в професионален план, призна кметът на Враца Калин Каменов, който е завършил специалност „Право” в ЮЗУ. В качеството си на работодател градоначалникът обяви, че 30% от хората в администрацията на община Враца също са възпитаници на Югозападния университет и изрази увереност, че така важното висше училище ще продължи да се разраства, утвърждава и подготвя качествени специалисти и експерти.

С факти и цифри говори председателят на Окръжен съд – Благоевград  Петър Узунов. От изнесените данни стана ясно, че в съдилищата на благоевградски съдебен район работят много възпитаници на Правно-историческия факултет /ПИФ/ и на други специалности в ЮЗУ. По-голяма част от тях са назначени след тежки конкурсни процедури, а съдиите – с национални. Към момента от 80 съдии 45 са възпитаници на ПИФ. Кадрите на Югозападния университет заемат 56% от длъжностите на окръжни и районни съдии, съдебни изпълнители, нотариуси, съдии по вписване. Понастоящем единият зам. председател  на Окръжен съд е възпитаник на ЮЗУ, а също и трима административни ръководители на районни съдилища. Що се касае до съдебните служители, от 189, 98, или 52% от всички работещи в съдебния регион, са завършили благоевградския университет.

„Може да обобщим, че от общо 269 съдии и служители 53.16% са възпитаници на ЮЗУ „Неофит Рилски”. Всички те показват високи резултати, за което говорят и високите атестационни оценки. Отделно от това, ние имаме съдии, които през годините преподаваха и имаха пряко отношение към учебната дейност. С Югозападния университет имаме дългогодишно сътрудничество”, каза председателят на Окръжен съд.

Благоевградският бизнесмен Иван Чапов сподели, че е представител на скромна строителна компания, извършваща дейности почти в целия свят, с 600 работници и зададе директен въпрос: „Уважаеми академици, искам да ви попитам дали ще се вслушате в нашите думи? Има ли някакво значение какво е нашето мнение, какво казваме, или ще вземете вашето решение по други критерии?”, попита Ив.Чапов, а от експертната група увериха, че ще вземат предвид всяко изразено мнение и становище и присъствието им изобщо не е чисто формално.

„Тези срещи са изключително важни, защото така виждаме какво изпраща университетът към  обществото, а от това разбираме дали и доколко той е нужен на това общество”, обясни проф. Господинов. Бизнесменът бе категоричен, че най-важният критерий е дали един човек става за дадена работа, или не

„Ако хората, които работят в частни компании, не са подготвени, няма шанс да останат. Моят юридически отдел е съставен от 10 юристи, от които 8 са учили в ЮЗУ и се справят прекрасно. Сключват договори на 5 езика, включително и на японски. В този дух искам да кажа, че няма смисъл да се говори, а просто да се види какво произвежда университетът”, заяви Чапов.

Че от комисията действително слушат и вникват в изказванията, анализира един от най-известните и утвърдени криминални психолози в страната ни – Тодор Тодоров. Самият той е започнал образованието си с третия випуск на специалността „Психология” в ЮЗУ, но е завършил с втори випуск, защото е чел малко повече от състудентите си. С криминална психология се занимава от 25 години, 14 от които в Института по психология на МВР, а останалите като собственик и ръководител на най-голямата частна компания в страна ни в сферата на специализираните психологични услуги.

„95% от моя екип са или бакалаври, или магистри, докторанти от Югозападния университет. И това не е сантимент, защото аз съм завършил ЮЗУ, а защото години наред имам поглед защо, какво, къде се учи и откъде излизат кадърни кадри. Това, което постигнахме, е, че с този екип сме единственото полиграфско училище в Европа. Оторизирани сме от американска страна да ги представляваме в Азия, Африка, Европа и да обучава експерти за работата с „детектор на лъжата”. И това сме го постигнали с кадровия потенциал, излязъл от тук – от Югозападния университет”, посочи Т. Тодоров.

Депутатът Стефан Апостолов, завършил Стопанския факултет на ЮЗУ, направи своеобразно обобщение на казаното до момента. Цитирайки данните, а и изтъквайки, че към 80% от работещите в община Симитли /независимо дали в сферата на образованието, социалните услуги, администрацията… са кадри на университета/, народният представител акцентира на стратегическото значение на висшето училище в Благоевград.

„ЮЗУ „Н. Рилски“ е основополагащ за визията на целия регион, за публичния сектор, общинския, държавни институции, за бизнеса”, заяви кметът на Сандански Атанас Стоянов и допълни, че 81% от образователните кадри, 63% от социалните кадри, 58% от кадрите в публично-административния сектор в общината са възпитаници на университета.

Подкрепата си за ЮЗУ изрази и директорът на  Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ Иванка Динева, която връчи специален адрес от името на министъра за здравеопазването и разказа за образованието си, придобито тук, и създадените партньорски взаимоотношения между двете институции.

Становище, че университетът може да се гордее с кадрите си, изрази и директорът на пресцентъра на Министерството на вътрешните работи Митко Димитров, командирът на 3-о бригадно командване полк. Кирил Спаневиков, директорът на Центъра за продължаващо обучение към Националния съюз на трудово-производителните кооперации проф. Стефан Мичев.

„Аз и моите колеги искаме да говорим за ролята на Югозападния университет, за подготовката на кадри за академичната наука“, започна изказването си проф. Личия Антонова, директор на Института за български език към Българската академия на науките, и наблегна на сътрудничеството с Филологическия факултет.

За подготовката на кадрите и реализират се възпитаниците на ЮЗУ на световно ниво говори и Митко Гайдаров, професор в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) на БАН, който от две години е и част от академичния състав на Катедрата по физика към ПМФ.

Думата взе и директорът на Института по електроника към БАН доц. Татяна Куцарова, председателят на Комисията за защита от дискриминация доц. Ана Джумалиева, банкерът Захари Хаджийски, управителят на Специализираната болница за лечение на онкологични заболявания в Благоевград д-р Теодор Велчев…

„Завършил съм специалността „Предучилищна педагогика“ в ЮЗУ през 1984 г., тогава беше Висш педагогически институт. Познавам цялата ситуация на развитието на университета и трябва да ви кажа, че голям принос за устойчивостта на Благоевградска област и на съседните области се дължи на това, което прави ЮЗУ“, категоричен бе и Владимир Москов, кмет на община Гоце Делчев 8-и мандат.

Присъстващите аплодираха и легендарния гимнастик Йордан Йовчев, който от името на Българската федерация по гимнастика благодари на академичната общност. „Шестима от нашите национални състезатели са избрали да продължат кариерата си – педагогическа и спортна, в Югозападния университет. Към днешна дата имаме две квоти за олимпийските игри, нещо, което не се е случвало в последните 20 години. Така че нека да запазим тези кадри“, призова един от най-великите български спортисти. Същото мнение изрази и селекционерът на женския национален отбор по борба Петър Касабов.

След дълго чакане до микрофона се добра и директорът на столичното 140-о СУ Мая Зафирова, която държеше да подчертае, че благодарение на катедра „Хореография“ ръководеното от нея училище, което е профилирано в областта на изкуствата, е придобило собствен облик и международна разпознаваемост.

„Ние без университета не можем. Говоря за всички специалности, защото в производството намират реализация хора с икономически, правни специалности…”, категорична бе Йорданка Велева, старши мениджър „Човешки ресурси“ в една от най-големите фармацевтични компании, която има завод в Дупница и изнася лекарства за 60 държави в света. Тя сподели, че по образование е физик, завършила е ЮЗУ и от 10 години се занимава точно с насочването на студенти в провежданите практики, като впоследствие много от кадрите на университета заемат ръководни позиции във фармацевтичния гигант.

„Ще завърша с едно предложение. Следващия път трябва да сме на стадион, защото всички, които подкрепят Югозападния университет и са успешно реализирали се, не могат да се съберат в тази зала. Ако сме на стадион, ще видите реалната подкрепа“, обърна се към комисията Йорданка Велева.

На много важен момент акцентира и туроператорът Здравка Чимева, която освен потребител на кадри е и член на Държавната изпитна комисия по туризъм. Познавайки темата в детайли, бизнесдамата коментира, че учебните програми се съгласуват с работодателите, което е от голямо значение при подготовка на студентите.

Последни, но не по значение, а тъй като не можеха да стигнат до микрофона, се изказаха директорките на детски градини, които също изразиха своята подкрепа, а ръководителят на ДГ № 1 „Ведрица“ в Благоевград Антоанета Григорова заяви, че не 80 или 90%, а целият педагогически персонал на детската градина, и не само на тази, са възпитаници на Югозападния университет.

„От изказванията на всички хора най-вероятно вече сте си направили изводи – Югозападният университет е люлка на образованието в цялата Югозападна България, а вече и на Балканския полуостров. Тук се произвеждат елити, това се разбра от изказванията на всички, а тези елити съставляват елита на обществото в България. Със своята база, мощности, ресурси, бюджети, специалности студентите на ЮЗУ „Н. Рилски“ отговарят на всички критерии, а комисията най-добре знае как трябва да оцени един от водещите университети в България“, заключи бизнесменът Петър Байкушев, който от близо 30 години е член на настоятелството на университета.

Заради големия брой желаещи да се изкажат изслушването продължи към два часа и половина, като потребителите на кадри говориха и представиха всичките 9 факултета – Правно-историческия, Стопанския, Техническия, Природо-математическия, Педагогическия, Философския, Филологическия, факултетите по обществено здраве, здравни грижи и спорт и по изкуствата. Със сигурност срещата можеше да продължи и до сутринта, но в ролята на „медиатор“ влезе кметът на Враца. Той предложи изказванията да бъдат преустановени, за да не се отегчи комисията. „Със сигурност представянето бе пълно и обхватно“, констатира председателят на експертната група”.

Припомняме, че за последно така важната процедура бе осъществена от НАОА през 2018 г. Тогава  Югозападният университет „Неофит Рилски“ – Благоевград получи институционална акредитация за максимално допустимия срок от 6 години, а оценка 9.30 /при максимална 10/ е най-високата, получавана досега в историята на благоевградския ВУЗ.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА 

loading...


Подобни новини

4 Коментара

  1. дребосък

    Дребен,
    осем години беше ректор, какво направи, само чукаше служителки и ги водеше в чужбина. Сега си един алкохолик само пиеш и пишеш срещу университета по форумите. Боклук!!!!!!!!!!!

    Отговори
    1. Уди Кълвача

      Кой е този дребен баш чукач, дето ме конкурира (макар аз да чукам само дървета) – Малкият Мук, Инч Хай (Иванчо Мирчев) или Джуджи (Гюдженката), те и двамата бяха по 1,50 и си слагаха подложки на подметките?

      Отговори
  2. Боре Тъпото Юрука

    Щом и ЛилитУ се е изходила, има си хас… А Чапов взе ли най-после някаква тапия от ЮЗУ-то? Каквото и да прави Мазното не може да изтрие петното на ПИФ-а!

    Отговори
  3. Читател

    Тези хора са следвали, когато имаше стабилно образование, сега всичко се купува.Не заблуждавайте, Москов беше студент, когато ЮЗУ се наричаше ВПИ.Кой да ви повярва, обществена тайна е купуването на изпити и дипломи.За закриване е този, така наречен, университет.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *